14:00, 30 березня 2014 р.
Історична перлина Тернопільщини, що приваблює мільйони туристів, може зникнути
Тернопільські туристи побували в урощищі Червоне під час минулих вихідних. Дивитися на вежі сумно, адже пам'ятка — в аварійному стані, кажуть вони.
Одна з веж Червоногородського палацу впала якраз рік тому. За цей час жодних робіт з її відновлення так і не провели. Туристи переживають, що одна з перлин нашого краю може взагалі зникнути.
"Урочище Червоне, Тернопілля. В цей час — одна з улюблених моїх місцин. Люду майже нема. Вперше дозволив собі підійти до руїн вежі. Важко якось... Крик душі, можете так назвати", - написав на своїй сторінці у Facebook голова клубу активного відпочинку "Файні мандри" Роман Задорожний.
Він побував біля веж останніми вихідними. Каже, картина там невесела.
- Зруйновану вежу потрібно терміново відновлювати, бо довго вона не протримається, - каже Роман. - Більше того, вже й друга вежа в небезпеці. Я на ній бачив свіжу руйнацію – відпав невеликий фрагмент.
Перлина може зникнути взагалі
Турист додає, що допомагають вежам руйнуватися і туристи, які недбало ставляться до архітектурної пам’ятки.
- З верхньої частини вежі сиплеться білий камінь. Він незвичайний, кожен пронумерований. Його привозили хтозна-звідки, - каже він. - А туристи розпалюють на ньому вогнища, вилізають на це каміння, щоб сфотографуватися.
Ці вежі – перлина Тернопілля, як і Дністровський каньйон та Джуринський водоспад, додає Роман Задорожний. Вони приваблюють до себе мільйони туристів. Тому проблему з руйнуванням веж потрібно постійно озвучувати, вважає співрозмовник.
Нагадаємо, одна з веж Червоногородського палацу XІХ ст. обвалилася у селі Нирків Заліщицького району у квітні минулого року. Напівзруйнована пам'ятка не витримала негоди. Багатьох тернопільських туристів така новина дуже засмутила. Адже дивитися на цю родзинку краю щороку їздять тисячі людей.
На жаль, за рік питання ремонту та консервації пам’ятки так і не вирішили. Жодних робіт там не проводили, підтверджує начальник містобудування та архітектури обладміністрації Ярослав Пелехатий.
- Зараз вирішуємо питання передачі земельної ділянки, на якій розташовані вежі, Тернопільській єпархії УАПЦ, - каже він. - Тоді там зможуть провести ремонтні роботи. Найближчим часом маємо зустрітися з представниками єпархії, щоб обговорити цю проблему.
Як вже писала "RIA плюс", у 2001 році руїни палацу, костелу та ГЕС передали у власність єпархії УАПЦ для облаштування Петропавлівського чоловічого монастиря. Але далі справа не пішла. У сільраді та райраді блокували відведення ділянки, нарікає пан Пелехатий. Мовляв, саме це і гальмувало роботу з консервації та реставрації. А відсутність державного акта на право користування землею не дає прав на реставрацію.
Навіть не обгородили
Сільський голова Ниркова Іван Безушко вважає, що вежі треба в церкви відібрати. Інакше ця окраса Тернопілля зникне взагалі.
- Може, нове керівництво обладміністрації зверне увагу на цю проблему, - сподівається він. – Та з церквою ніхто воювати не хоче.
До речі, останнім часом випало багато дощів, тож вежа - у ще більшій небезпеці, продовжує сільський голова. Вона може впасти.
- Минулого року сюди приїжджали, оглядали, радились. На цьому все, - каже він. - Вежу навіть не обгородили. А поруч — дитячий табір відпочинку, багато туристів фотографуються. Не дай Боже, на когось впаде камінь.
Іван Безушко вважає, що Червоногороду потрібен новий власник, який має гроші і може навести там лад. Втім, обладміністрація не може вирішити це питання ще з 2001 року.
Багатьох може цікавити, чому ж сільрада Ниркова не обгородить аварійну територію та не встановить попереджувальних знаків. Проте, як пояснює пан Безушко, сільрада не має права проводити жодних робіт біля веж, адже вони - за межами села. Тож самовільні дії будуть протизаконними.
Гроші йдуть на прибирання
Туристи нагадують, що у розпал сезону за в'їзд в урочище Червоне збирають гроші. Минулоріч це було по 15 грн з машини. А упродовж літа це місце відвідують тисячі відпочивальників. Збором коштів займається комунальне підприємство Заліщицької райради РКП "Заліщицьке туристичне бюро". Ці гроші, згідно з рішенням райради, витрачають на благоустрій урочища – прибирання та вивезення сміття, утримання санвузлів, пояснює директор цього підприємства Віктор Кучер. А от за облагородження території навколо веж та ремонт підприємство взятися не може.
- Аби щось робити, потрібно мати технічну докуметацію, - каже пан Кучер. - Це повинен робити власник. Не можна просто так прийти і почати накладати будівельний розчин.
Утримувати територію урочища не так вже й легко, продовжує Віктор Кучер.
- Це збоку так гарно виглядає: зібрали кошти і все, - каже він. – За туристами тут залишаються шлейфи сміття. Нам потрібно платити працівникові, який все це прибиратиме, платити за транспорт для вивезення відходів.
Чоловік також нагадує, що всім, хто оплачує за проїзд, видають квитанцію. Плату почнуть збирати з травня, коли розпочнеться сезон. Наразі в урочищі грошей за проїзд ніхто не бере. Це можуть робити хіба що нечесні місцеві жителі. Тож про подібні порушення слід повідомляти туристичне бюро.
До слова, вежі палацу – це пам'ятка архітектури та містобудування місцевого значення, каже директор обласної інспекції охорони пам'яток історії та культури Марина Ягодинська.
- Їх охороняє закон, - каже вона. – І це неправильно, що пам'ятка у такому стані.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
09:52, 4 листопада 2024 р.
live comments feed...