15:10, 20 квітня 2017 р.
На Тернопільщині відкрили оснащений сучасним обладнанням кооператив “Старий млин” (Фото)
У селі Ценів Козівського району відкрили кооператив “Старий млин”, який оснащений усім необхіднім обладнанням для помолу зерна, пшениці та круп. Це – млин, екструдер, крупорушка, олійниця, сепаратор, зерновий гранулятор.
За словами голови кооперативу, загальний бюджет проекту склав 852 тисячі гривень, з них 677 тисяч грн виділили ЄС і ПРООН. «Окрім цього, ми свої кошти зібрали спільно із нашими благодійниками – це 145 тисяч гривень. Плюс 30 тисяч грн виділила місцева і районна влада, – розповідає голова кооперативу “Старий млин” Василь Михайлишин. – Мешканці сусідніх сіл хочуть підключатися до нашого проекту. Вони побачили, як працює млин та екструдер і вже пробували виробляти продукцію. На даний час у нашому кооперативі можна молоти борошно, крупи. Плануємо також запускати олійний прес, на якому можна душити соняшник на олію, а також гарбузове насіння, сою».
У Ценові проживає близько 1300 людей. Більшість селян вирощує пшеницю. Після відкриття кооперативу їм вже не доведеться їхати в інші населені пункти для того, щоб помолоти продукцію. Окрім зручності, «Старий млин» надає селу перспективу економічного розвитку. Тому Агрохолдинг «МРІЯ» активно підтримав громаду в створенні кооперативу.
«Компанія “МРІЯ” вже тертій рік поспіль підтримує розвиток кооперативного руху в областях України, де обробляє землі. На створення кооперативу, що в селі Ценів, ми виділили вже 120 тисяч гривень. Зараз має бути ще одна черга – хочуть встановити сонячні батареї, ми і в цьому питанні плануємо надати громаді фінансову підтримку і виділити близько 60 тисяч гривень на реалізацію цього проекту», – розповідає керівник Благодійного фонду Агрохолдингу «МРІЯ» Василь Мартюк.
Загалом Компанія вже підтримала створення 10 кооперативів. «Членами цих кооперативів стали наші пайовики, в загальній кількості це близько 1 000 осіб, – каже Василь Мартюк. - Ми розуміємо, що технології ідуть вперед, і вже менша кількість людей задіяна у сільському господарстві. Передові технології передбачають застосування великих потужних тракторів та іншої сучасної техніки. Відповідно, зменшується кількість зайнятості населення. Щоб вирівняти цю ситуацію, ми вважаємо, що паралельно із агрохолдингами має розвиватися кооперативний рух. Тобто село має жити, а великі аграрні компанії мають бути партнерами в його розвитку».
До кооперативу «Старий млин» вже увійшли 180 жителів села Ценів. Загалом у Тернопільській області працює вже понад 50 різних кооперативів – із зернопереробки, ягідництва, з молочної та інших сфер.
– Багато кооперативів створюються за ініціативи ПРООН, районних адміністрацій, багато створюються за підтримки «МРІЯ Агрохолдинг» та інших холдингів. Але кооперативи – це не ПРОООН-івські, обласні чи районні – це об’єднання громадян. Ми їх підтримуємо тому, що кооператив – це хороший старт для продовження розвитку бізнесу в селі. Це форма зайнятості населення. Маємо на меті підняти зайнятість населення і здешевити певні продукти для мешканців села. Насправді – це переросте потім у великі підприємства. Це село потім може об’єднати під один кооператив мешканців інших сіл і районів чи навіть областей. Кооперативи можуть бути безмежно великими і це величезна можливість для людей зараз створюватися, коли вони тільки починають свою роботу, і отримувати грантові кошти, щоб почати розвиток серйозних підприємств у майбутньому, – каже директор департаменту агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації Віталій Луй.
Створення кооперативу відбулося за програмами Європейського Союзу, ПРООН, а також проекту “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”, який діє з 2008 року.
«З кооперативом ми почали займатися з 2012 року. Сьогодні відкрили урочисто шостий кооператив у рамках нашого проекту», – каже координатор обласного ресурсного центру громад Ігор Стефанів. – «Кожне село по своєму іде до цього успіху. У Ценові реалізовувався проект досить довго. Це пов’язано з тим, що складно було це обладнання придбати, треба було електрику підключити, виконати багато підготовчих робіт. Але тут найбільша кількість членів кооперативу. Це свідчить про те, що ідея, яку обрала громада дійсно потрібна селу».
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
12:24, 7 листопада 2024 р.
live comments feed...