Від початку року на Тернопільщині за первинними терміновими повідомленнями від укусів тварин постраждало більше 1700 осіб. Такі дані наводять в обласному лабораторному центрі Держсанепідслужби України.
МАРІЯ ПАВЕЛЬЄВА, завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»: «У цьому році уже зареєстровано 45 випадків сказу серед тварин. І, відповідно, є 43 особи, які, скажемо так, контактували чи були покусані тваринами, які хворі на сказ. Із них – це є 25 покусаних. Тобто, це є, дійсно, велика кількість людей. І всі ці люди, звичайно, потребують щеплення проти сказу».
В міській лікарні швидкої допомоги розповідають: здебільшого, до них у травмпункт звертаються пацієнти з укусами, отриманими від собак. В середньому, це 2-3 звернення у зміну, передає ІНТБ.
ЯРОСЛАВ ЧАЙКІВСЬКИЙ, головний лікар міської комунальної лікарні швидкої допомоги: «Люди приходять в травмпункт для того, щоби обробити рану, тобто, провести первинну хірургічну обробку рани, а також – з метою вакцинації. Незалежно від того, які є розміри рани, чи це глибокий укус, чи це поверхневий укус, обов’язково необхідно звернутися в травмпункт».
Втім, каже Ярослав Чайківський, антирабічної вакцини, яку використовують, аби запобігти розвитку хвороби у людей, у закладі наразі немає.
ЯРОСЛАВ ЧАЙКІВСЬКИЙ, головний лікар міської комунальної лікарні швидкої допомоги: «У нас були резерви цієї вакцини, якими ми користувалися десь до місяця травня. Потім ми отримали по гуманітарній допомозі вакцину, канадську, якою теж певний період часу могли користуватися. Проте і ці запаси уже закінчилися. І на протязі двох місяців ми не маємо в лікувальній установі вакцини».
На Тернопільщині, зрештою, як і в Україні загалом, ситуація з імунологічними препаратами, зокрема, і вакциною від сказу, склалася непроста, розповідає позаштатний рабіолог обласного департаменту охорони здоров’я. Пов’язана вона із недостатнім фінансуванням та постачанням вакцини в Україну. Втім, зі слів Ігоря Бурбели, панікувати не варто.
ІГОР БУРБЕЛА, позаштатний рабіолог департаменту охорони здоров’я в області: «Наразі на території Тернопільської області така вакцина є. Вона ще зберігається з того часу, відколи державним коштом було закуплена і розприділена по районах області. Просто є такі райони, в яких вакцина вже використана, а є такі райони, в яких вакцина ще є, на залишках».
Відтак, наразі ситуацію вирішують шляхом перерозподілу вакцини між районами.
ІГОР БУРБЕЛА, позаштатний рабіолог департаменту охорони здоров’я в області: «Є можливість перерозподілити вакцину з району, де така вакцина є, на другий район, де такого немає і поступають потерпілі, хворі, які постраждали від укусів, ослинень і контактів з невідомими тваринами. Чекаємо початку нового року. Я знаю, що проводиться робота про забезпеченню постачання в Україну імунологічних препаратів, централізовано. І, напевно, буде якийсь розподіл».
Втім, вакцинувати покусану людину потрібно не завжди. До прикладу, зі слів Ігоря Бурбели, не є небезпечними тварини з кліпсами на вухах: це свідчить, що вони щеплені від сказу. Також обійтися без щеплень можна, якщо травмувала тварина домашня, яка завжди під контролем.
ІГОР БУРБЕЛА, позаштатний рабіолог департаменту охорони здоров’я в області: «Посилається повідомлення в санстанцію, в ветеринарну службу. І на 2-3 день, або навіть в той день, повинен прийти спеціаліст з ветеринарної служби, оглянути тварину. Якщо немає таких видимих ознак, то за твариною встановлюється десятиденне спостереження. Якщо тваринка жива, здорова, 10 днів пройшло – значить, немає підстав для переживань і нема підстав для щеплень».
Однак, застерігають фахівці, якщо тварина невідома, укус не спровокований, щеплення є обов’язковим. Аби зберегти своє здоров’я, а надто – зважаючи на обмежену кількість вакцини, медики радять мешканцям області не забувати про безпеку. Зокрема, щепити від сказу своїх домашніх улюбленців, та уникати контакту з невідомими тваринами.