На Тернопільщині у нумізматичній колекції – монети понад 100 країн світу

Монета – незмінний свідок місцевих і міжнародних економічних зв’язків, які розповідають про внутрішнє становище держави, його економічну силу чи слабкість повідомляють важливі дані про політичне життя, ідеологію, конкретну історію.

Фондова колекція «Нумізматика» Національного заповідника у м. Збаражі налічує понад 5 тисяч одиниць, висвітлює важливі етапи розвою цієї царини мистецтва впродовж понад двотисячолітнього відліку. У ній монети – більше як ста країн світу. Найчисленнішу групу становлять монети тих країн, до складу яких у різний час входили західноукраїнські землі, зокрема Польщі, Австро-Угорщини, а також Росії та Німеччини, пише Народне слово

Увесь масив монет можна поділити за наступними основними групами: римські монети європейських країн (голландські, російські, австрійські, шведські, польські, литовські, та ін.) країн Європи, Америки, Африки – монети другої половини XX — початку XXI ст.

На сьогодні фонд за своїм складом та характером вирізняється за рядом основних тематичних розгалужень і містить доволі розмаїтий матеріал, що ілюструє широкий спектр тенденцій у розвитку нумізматики в багатьох країнах світу.

Надзвичайно цінною групою є античні монети Греції і Риму, оскільки слов’янські племена, що проживали на території сучасної України, мали жваві відносини з купцями – представниками цих держав. Останні навіть заснували міста-колонії у Північному Причорномор’ї . В 30-х роках ІVст. нашої ери монетне виготовлення античних міст-колоній у зв’язку зі знеціненням монет і переходом до натурального господарства взагалі припиняється.

Монетна справа античних міст Північного Причорномор’я – одна з найбільших цікавих і яскравих сторінок у нумізматичній історії античної епохи. Надзвичайний інтерес становлять срібні динарії Римської імперії І-ІІІ ст. н. е.

Цікавими є монети поч.ХVІІ ст. часів Сігізмунда ІV та правителів Речі Посполитої (боратинки, соліди ), карбувались у 1659-1666 рр. для покриття державних боргів. Випущені в обіг у кількості близько 10 млн., боратинки негативно вплинули на розвиток монетної справи та економіки в цілому. Назву отримали від автора проекту випуску монет підприємця Т. Боратіні.

У колекції налічуються і давні монети в одиничному екземплярі, такі як празький гріш, що карбувалися у честь правління чеського короля Вацлава ІІ Це одна з найпопулярніших монет Середньовіччя. Початок карбування припадає на ХІVст.. Вважається, що зразком для них стали французькі гро труа (турноза). Як і французький, празький гріш рівний 12 монетам меншого номіналу (парвусів або ж празьких динарів).

У фондовій збірці «Нумізматика» зберігаються монети від найдавніших часів і до наших днів, що перебували в обігу в Україні (та на теренах Галичини зокрема) за умов різних державних утворень: Польського Королівства, Великого князівства Литовського, Речі Посполитої, Австрійські монархії, Російської імперії тощо.

Дана колекція нашого заповідника надзвичайно велика і цікава. ЇЇ пам’ятки представлені у постійній експозиції.

Сьогодні збірка ще чекає свого різнобічного та глибокого дослідження, надаючи до опрацювання яскраві пам’ятки минувшини, що прокладають незримі шляхи до розкриття таємниць мистецтва монети.