Розбірки будівельних компаній повертають Тернопіль у 90-ті

"Ми громадськість міста», – так себе називали пікетувальники тернопільського муніципалітету під час сесії 26 січня. Серед них були хлопці студентського віку та старші люди, які не могли пояснити журналістам причини пікету, описує події того дня Доба.

В той же час до будівельного майданчику у Великій Березовиці приїхала великим автобусом «громадськість міста Львова». 

Несанкціонований пікет тітушок 

Молоді хлопці з фактурою «тітушок» відвертали  обличчя від фотозйомок під міською радою. На запитання «хто вони? що таке набережний квартал?» у відповідь мовчали. Кілька людей тримали в руках плакати з написами проти будівельної компанії.

За усіх намагався говорити чоловік, який назвався перед журналістами Русланом. Він пояснив, що люди прийшли, бо їх обурила інформація про можливі провокації в Тернополі.

- Ми побачили в засобах масової інформації, що «Набережний квартал» веде брудну гру в тому плані, що починають залучати різні угрупування. Появилась інформація, що мають якісь запорізькі тітушки сюди приїхати. Ми за спокій в нашому місті, – наголошував головний пікетувальник.

За його словами, люди, що прийшли під міську раду, є жителями Тернополя. При чому, серед них не було жодного пайовика будівельної компанії.

- Ми просто громада міста, – пояснював Руслан депутату міської ради Володимиру Стаюрі, який вийшов з’ясувати, чого люди хочуть від мерії. Останній зауважував пікетувальникам, що вони прийшли не за адресою, бо «Набережний Квартал» знаходиться не в стінах міськради.  

Крім депутата, хто організував пікет, вияснювала поліція.

- Хлопці, ми не бачимо тут жодного жителя Тернополя. Ви подавали заявку в міську раду про проведення акції? Ні? Ви порушуєте законодавство про мирні зібрання, – звернувся до людей з плакатами начальник управління превентивної діяльності обласного управління поліції, полковник поліції, Борис Брик.

Як з’ясувала поліція на місці події, жодних повідомлень про пікетування міської ради організатори не подавали. Організатори лиш твердили, що нічого поганого не вчиняють і законів не порушують.

Втім, полісмени були невблаганні. Правоохоронці запросили групу з тридцяти чоловік у відділ поліції для з’ясування осіб і обставин несанкціонованого мітингу. Кілька молодиків по дорозі від поліції намагались втекти.

За деякою інформацією, на пікетувальників складено близько 15 адмінпротоколів.

Неофіційно, з власних джерел в правоохоронних органах, Тернопільську міську раду пікетували також кілька жителів Чернівецької області.

Офіційно у поліції повідомляють, що організатор пікету - мешканець Тернополя. Чоловік не мав жодних дозволів для проведення такого роду акції. На нього склали адміністративний протокол за порушення частини 1 статті 185-1 КУпАП “Порушення порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій”.

«Де-юре» на Микулинецькій «Набережного кварталу» нема

Перед депутатами під час сесії міської ради виступила представник ЖБК «Файне місто-2» Ольга Вербуваль. Вона розповіла, що у вересні 2015 року між кооперативом та приватним підприємством «Комун-Сервіс-Серет» був підписаний договір про будівництво багатоквартирного будинку по вул. Микулинецькій з найнижчою вартістю квартир у Тернополі.

За її словами, будівництво не ведеться через скасування містобудівних умов Тернопільською міськрадою. При цьому, пайовики дізналися, що після підписання договору в будівельній компанії змінився керівник.

-  Коли ми заключали договір директором будівельного підприємства був Пилипчук Юрій. 6 листопада там став новий директор Василь Сидорко, який не хоче, щоб ми вели це будівництво.

Вона також стверджувала, що проти дольовиків ЖБК "Файне місто-2" в Тернополі діє змова кількома структурами. 

- Вони хочуть, щоб ми з ними домовлялися. Ми не маємо про що з ними домовлятися – заявила депутатам представник ЖБК «Файне місто-2»

За даними Єдиного державного реєстру засновниками і головними вигодоотримувачами від діяльності ПП «Комун-Сервіс-Серет» є дві фізичні особи. Обоє – жительки міста Тернополя Тетяна Колодій та Вікторія Колодій. Керівником і підписантом приватного підприємства незмінно з дати його заснування є Тетяна Колодій. Родина Колодій, в тому числі і Тетяна, числяться серед засновників відомої торгівельної компанії з продажу автомобілів «Терко-Авто».

За даними рекламних інтернет-ресурсів, ПП «Комун-Сервіс-Серет» та «Терко-Авто» знаходяться за сусідніми адресами по вул. Микулинецькій, 116 і 116-А відповідно.  

Крім цього, будівництво нового житлового будинку мало би здійснюватись, як свідчать документи міськради, саме за адресою Микулинецька, 116.  

«Набережний квартал» зі своєю «репутацією» все ж таки на Микулинецькій присутній. Одним із засновників ЖБК «Файне місто-2» за даними ЄДР є мешканець міста Хмельницький Олександр Єрьоменко. Також він серед засновників ЖБК «Набережний квартал Тернопіль-1» ЖБК "Набережний квартал Тернопіль-2". Олександр Єрьоменко  є зачинателем ще декількох житлово-будівельних кооперативів у Вінниці та Хмельницькому.

В юридичній адресі тернопільських ЖБК значиться місто Хмельницький.      

Фактично, «Набережний квартал» не зовсім будівельна компанія. Це мережа близько 50-ти будівельних кооперативів в Україні, де засновниками в більшості одній й ті ж особи. Усі "набережні квартали" є окремими юридичними особами і не пов'язані між собою єдиною материнською структурою. 

Свою діяльність група людей на чолі з підприємливим хмельничанином веде по принципу «франчайзингу». Тобто, створюючи кооперативи, вони шукають в Україні уже виділенні земельні ділянки іншим будівельним компаніям чи підприємцям. Надають цим компанія готові проекти забудови під торгівельною маркою «Набережний квартал» та заключають з ними договори.

І в такому випадку дольовики вносять свої кошти за майбутні квартири не забудовнику, а на рахунки кооперативу. А кооператив вже, як окрема юридична особа, платить поетапно будівельній компанії за будівництво всієї споруди. Таким чином, дольовики кооперативу платять не за окремі цілісні квартири, а за саму площу житлової забудови.    

При цьому, за чинним законодавством житловий кооператив є неприбутковою організацією. Тому квадратний метр житла в «набережних кварталах» коштує дешевше, ніж в будівельних компаніях.

І вразі фінансових катаклізмів чи скасування певних нормативних документів відповідальність перед вкладниками несе не група осіб на чолі з Олександром Єрьоменком, а забудовник по договору. В окремих випадках навіть орган місцевого самоврядування.

Що й проведено в місті Тернополі. Тобто тернопільське ПП «Комун-Сервіс-Серет» заключило договір з хмельничаннами, зобов’язавшись будувати «набережний квартал» по вул. Микулинецькій, 116. Будівництво наразі призупинене, бо виконком Тернопільської міської ради скасував містобудівні умови приватній компанії, а люди гроші вклали в кооператив, який де-юре ніякого відношення до рішення виконкому не має.   

Поліція у Березовиці ловила «будівельників-спортсменів»  зі Львова на очах тернопільських «спортсменів»    

У розпал сесійного засідання міський голова Тернополя Сергій Надал зробив заяву:

- Сьогодні у Тернопіль заїхав автобус з тітушками з Львівської області. З бійцями борцівського клубу. На Микулинецькій міліція затримала близько 20 чоловік за вчинені безпорядки. І ще п’ять патрулів поліції доловлюють їх по Березовиці. Це ті люди, які мали бути тут і чинити безпорядки в місті.

Крім поліції, на місце події прибули кілька автомобілів охоронної фірми «Авангард». Охоронці не могли чітко пояснити мету свого приїзду кореспонденту «ДОБИ». Говорили, що приїхали охороняти прилеглу територію будівельного майданчика на Микулинецькій. Навіщо їм гумові кийки, теж не розповідали.

Сторож будівельного майданчика «не на камеру» розповів, що близько половини дев’ятої приїхав великий автобус. На територію забігло 30-40 чоловік спортивної статури. До нього вони не ставились агресивно, нічого не ламали, але наполегливо сказали йому, щоби він йшов додому, бо начебто вони замість нього охоронятимуть цю територію.

За його словами, «спортсмени» чомусь були впевнені, що сторожу не платять зарплату майже рік часу.

- Ну як не платять?! Я тут півтора року вже працюю і з зарплатою проблем не було, - каже сторож. Втім, у кого він працює, не уточнив.

Не задовго по приїзду львівських «тітушок» прибули оперативники з поліції.

За офіційною версією поліції, правоохоронці встановили особи 32-х чоловіків – це мешканці Львівщини та Чернівеччини, 1988-1995 років народження. При опитуванні іногородні мешканці пояснили, що у Тернопіль приїхали, аби влаштуватися на роботу будівельниками.

Однак, у поліції так і не розтлумачили, що за бійцівський клуб зі Львова являють собою будівельники. Адже міський голова Тернополя  під час прямого ефіру сесії чітко дав зрозуміти, що приїхали спортсмени.

За власними джерелами в правоохоронних органах, «будівельники» зі Львова признались, що до їхньої поїздки в Тернопіль причетна депутат міської ради. І її начебто теж викликали в поліцію для надання свідчень.

Кілька тернопільських видань писали, що одна з депутатів міськради займається продажами житла в "Набережному кварталі". Також повідомляють, що "тітушок" зі Львова найняла саме Наталія Паньків, яку пов'язують з "Набережним кварталом".

Крім поліції та охоронців «Авангарду», 26 січня на вул. Микулинецьку приїхали  кількома чорними позашляховиками понад десяток чоловік. На віддалі ста метрів та по другий бік траси вони пильно спостерігали за діями поліції. Чоловіки в основному були одягнені у спортивні костюми.

Окремі тернопільські інтернет-ЗМІ їх подали як приїжджих тітушок.  В громадському середовищі Тернополя обговорюють різні версії, що за хлопці приїхали на «джипах». Лиш твердо вважається, що ці «спостерігачі» мають відношення вже до тернопільських бійцівських клубів.

Щодо пікету під міською радою. Найбільш вірогідною версією вважається, що пікет був спланований заради відводу очей журналістів від основної битви, яка могла відбутись на вул. Микулинецькій. 

Також подейкують, що події у Великій Березовиці та під міською радою Тернополя – це ще не кінець. «Спортсмени» обіцяли повернутися.       

- Мені вже кожна сесія Тернопільської міської ради нагадує Чикаго 30-х років минулого століття, – підсумовує події 26 січня голова Тернопільського обласного осередку  ВО «Автомайдан» Ігор Василів.