Чому українських заробітчан женуть звідусіль

Влада Італії заявили, що трудові мігранти будуть обкладатися додатковими податками - від 80 до 200 євро. Насправді, не все так сумно, як здається, запевняють експерти, і тому наші трудові мігранти все одно навряд чи повернуться.

Судіть самі: за даними Держкомстату, середня зарплата в Україну становить 2,7 тисяч гривень, тоді як у Росії - 5,5 тисяч гривень. У Європі така різниця становить 3-5 разів, відзначають опитані нами експерти. За даними Міжнародної організації праці, з-за кордону щороку українці перераховують на батьківщину від 5 до 8 мільярдів доларів. Це майже стільки, скільки в Україну вкладають іноземні інвестори. І поки, навіть незважаючи на кризу в Європі і збільшення безробіття, тенденції повернення заробітчан додому не спостерігається.

За неофіційними даними, за кордоном працюють 3,5-4,5 мільйонів наших співгромадян, у тому числі в Росії - від 500 до 700 тисяч. Незважаючи на те що в Росії нелегально працює до 90% мігрантів, сприймати серйозно заяви прем'єра Росії зараз не резонно, вважає провідний експерт Центру Разумкова, колишній заступник міністра праці та соцполітики Павло Розенко. Адже, на його думку, ці заяви робляться в контексті передвиборчої кампанії.

З ним погоджується і фахівець з питань міграції, провідний експерт Інституту соціології НАН України Ірина Прибиткова. "Внесення цього пункту в передвиборчу програму Володимира Путіна - це взагалі жах. Це проти всяких правил, проти прав людини, проти міграційного законодавства, яке існує в Росії. І це, мені здається, відбувається в рамках передвиборної боротьби. Таким чином він хоче привернути увагу маргінальних верств населення, насамперед, націоналістів ", - вважає Ірина. "Крім того, треба також розуміти, що в Росії" антімігрантская "карта розігрується не перший рік. Але там мова йде не стільки про вихідців з Україною, скільки про трудові ресурси з іншої частини світу, зокрема, Середньої Азії. З точки зору національних інтересів, Росії вигідніше отримувати трудові ресурси з України, Білорусі та з європейської частини колишнього СРСР ", - зазначає Розенко.

До того ж, нагадує експерт, недавно була розроблена програма, що передбачає більш простий і прийнятний механізм отримання російського громадянства людьми, які переїжджають на постійне проживання в Росію зі слов'янських країн. Це, на його думку, якраз і свідчить про те, що Росія зацікавлена ​​в наших трудових мігрантів. Крім того, відзначає експерт, для великих міст Росії гастарбайтери із Середньої Азії є дуже великою проблемою, тому що несуть "зовсім інші культурні цінності". Саме їх і стосувалося заяву російського прем'єра. "Не думаю, що для українських мігрантів ці заяви Путіна будуть мати негативні наслідки", - прогнозує Павло Розенко. "Показові виселення, звичайно будуть. Але українці там, як це оцінюють російські експерти, третя за величиною група. На перших двох місцях - трудові мігранти з Узбекистану і Таджикистану", - зазначає Ірина Прибиткова.

Втім масове виселення нелегалів зовсім не вигідно росіянам, вважають експерти. Адже навіть з ними в Росії спостерігається постійна нестача трудових ресурсів. "Якщо виженуть нелегалів, можете уявити, що з цього буде: чи стане транспорт, будівництво, торгівля. Адже саме в цих галузях працюють мігранти. У них і так постійно не вистачає трудових ресурсів", - каже пані Прибиткова. За словами Павла Розенка, Росія за потоками міграції займає одне з лідируючих місць. І поки немає передумов для того, щоб вона втрачала ці позиції.

А Україна, на його думку, варто задуматися про чергову хвилю "витоку мізків", на які з'являється попит на кордоном. "У нас взагалі трудова міграція переживала декілька потоків. Перший - кінець 80-х - початок 90-х років, коли за кордон виїхала інтелектуальна еліта нашої держави. Тоді був потік в Західну і Центральну Європу, а також в Америку. Другий потік - початок 2000-х-середина 2000-х. За кордоном був попит на низькокваліфіковану робочу силу. Але зараз ми знову стаємо перед тим етапом, коли знову може початися відтік інтелектуальної частини суспільства. Якщо уряд не змінить політику щодо оплати праці в Україні ", - вважає експерт.

Сьогодні, за його словами, більшість українців у тій же Росії задіяні в будівництві та на сезонних роботах. Втім незабаром з'явиться попит на висококваліфікованих фахівців з вищою освітою і знанням мов.