На початку наступного тижня на всю країну обрушаться сильні снігопади, за якими послідує потепління, що призведе до повеней. Через швидке танення снігу може вийти з берегів Прип'ять і забруднити радіацією питну воду Дніпра.
Негода негативно позначиться і на майбутньому врожаї. Через рекордно низьких температур і масштабної повені українці можуть залишитися без хліба. Третій день південні регіони України борються зі стихією. На жителів півострова, Одеської, Запорізької та Херсонської областей обрушився циклон: там сильні снігопади, морози і поривчастий вітер. Без електрики залишилося близько 150 населених пунктів.
На трасі Армянськ-Сімферополь вже третю добу через снігові замети в пробці стоять близько сотні автомобілів і кілька рейсових автобусів. На вузьких дорогах в Криму через сильні снігопади водії, не бачачи дороги, зупинилися перечекати негоду. У результаті більше 170 машин, в яких знаходилося майже 600 осіб, виявилися в сніжному полоні. Тільки через добу з допомогою спеціальної техніки їх вдалося звільнити. Негода паралізувала і морське сполучення. У Керченській протоці через обмерзання повністю зупинено рух суден. Зараз на якірних стоянках там знаходиться більше 125 кораблів. А в Азовському морі суховантаж «Авак-1» через різке обмерзання отримав пробоїну і затонув. Усі 12 членів екіпажу, з яких три українці, врятовано і доставлено додому.
Морози обходяться Україні в 40 мільйонів доларів на добу. Тепер циклон рухається на інші регіони України. До Києва негода прийде вже на початку наступного тижня. За прогнозами, за кілька днів випаде рекордна кількість опадів. Однак така погода триватиме не більше тижня. В кінці лютого різко потеплішає, і сніг почне танути. Синоптики кажуть - це призведе до того, що населені пункти біля річок і в низинах можуть бути затоплені. Першими постраждають західні та південні регіони країни.
«Температура буде плюсова. Крім талого снігу, йтимуть дощі, мокрий сніг. Затопить всі села і населені пункти, розташовані біля річок і морів. Першими постраждають жителі Криму та Закарпаття. Одеській області слід боятися підйому рівня води в Дністрі та Дунаї », - каже народний синоптик з Дніпропетровська Валерій Некрасов.
Атомна весна. Тривогу б'ють і екологи. За їх словами, в результаті танення снігу річка Прип'ять може вийти з берегів. А це призведе до зараження питної води в Дніпрі. «Україні загрожує танення снігів в Білорусії та Росії. Це викличе масштабний паводок. У деяких випадках така ситуація корисна для українських чорноземів - землі принесуть багатий урожай восени. Але не у випадку з Чорнобилем. Радіація з Прип'яті може потрапити в Дніпро. Зараженої виявиться питна вода, а її використовує 80% українців. Крім того, випаровування піднімуть рівень радіації в повітрі », - пояснив еколог Володимир Довбух.
«У зоні відчуження заражені території огороджені. На річках є спеціальні дамби. Як буде розвиватися ситуація, припустити важко. Враховуючи, що Прип'ять - рівнинна річка, різкого підйому води не буде. Правда, її вихід з берегів можливий. Це підтверджують дані про стан крижаного покриву на річках у Білорусії та Росії. При плюсовій температурі лід почне танути, і вода піде вниз за течією. Тоді вода із заражених зон піде в Дніпро », - сказав заступник директора Державного спеціалізованого науково-виробничого підприємства « Чорнобильський радіоекологічний центр » Сергій Киреєв.
В результаті повені постраждає і майбутній урожай. Через сильні морози і так не зійшло більше 15% озимих. Стан ще 67% оцінюється як задовільний. Багато культур просто вимерзли через низьку температури, поривчастого вітру і нерівномірного снігового покриву. Зараз обговорюється питання про пересівання. Будуть використані такі культури, як овес, горох і круп'яні. Також в наявності є 405,6 тонн мінеральних добрив. З їх допомогою рівень врожайності значно покращиться », - сказали в прес-службі Міністерства аграрної політики.
Експерти вважають, що поки рано говорити, наскільки постраждає врожай. «Пересівати буде 2,5-3 млн гектарів. Якщо різко потеплішає, тала вода швидко піде в землю. Осінь не була дощовою. Через це грунти дуже сухі. Під час повені посівним культурам це піде тільки на користь. А якщо потеплішає пізніше, і вода буде стояти більше двох тижнів, ми втратимо озимі. А терміни посіву ярих зрушаться. Їх доведеться пересівати чимось іншим », - пояснює керівник аналітичного департаменту консалтингового агентства « ААА » Марія Колесник.
«Ми разом з вченими постійно моніторимо стан озимих посівів. Буде закуплено продовольче зерно в обсязі мільйона тонн, у тому числі 90 тис. тонн жита. Також готується високоякісне зерно для весняних посівів. У Державному резервному фонді є необхідні запаси культур, які потрібно пересівати », - повідомили в Міністерстві аграрної політики України.