Понад вісім років медична галузь області дискутує на тему об’єднання двох структур служби крові - Тернопільського обласного центру служби крові та станції переливання крові у Теребовлі.
Обидві структури цілком рівні у своїх правах, обов’язках та підпорядкуванні. Ось тільки утримання однієї обходиться бюджету значно дорожче. Аби заощадити, в області пропонують передати Теребовлянську станцію в підпорядкування тернопільському центру.
В області продовжують шукати шляхи економії. Цього разу заощаджувати вирішили на службі крові. Профільний департамент «білого дому» подав чергову пропозицію про об’єднання структур, що в результаті має забезпечити суттєву економію. Про яку саме суму йде мова, наразі не відомо. Відтак думки депутатів, а також самих керівників структур розійшлися.
Керівник Тернопільського обласного центру крові Петро Лучанко переконує, що Теребовлянська станція не виконує передбачених обсягів заготівлі крові. Та й потреби в цьому немає, тому доцільності утримувати таку потужну структуру немає. Її функції готовий перебрати на себе Тернопіль. При цьому не змінюючи чисельності працівників.
Головний лікар Теребовлянської станції Ярослав Вінницький не погоджується з наведеними аргументами. Каже, що структуру хочуть ліквідувати, людей звільнити, а приміщення забрати. Низькі показники роботи пояснює тим, що у його підпорядкуванні є у чотири рази менше районів, ніж в обласного центру.
Днями питання об’єднання структур розглядала депутатська комісія обласної ради. Думки народних обранців також розійшлися.
- Виходячи з економічних показників, можна сказати, що ідея такого об’єднання має раціональне зерно. Зрозуміло, що Теребовлянська станція проти такого рішення, бо це, в першу чергу, торкнеться персоналу – особливо у частині скорочення. Також зміниться статус закладу та категорія посад. З’являться адміністративні важелі впливу на бюджетний процес структури, - каже депутат обласної ради Віталій Фидрин.
До слова, станція переливання крові знаходиться на околиці Теребовлі. Земля та приміщення установи не мають надто великої цінності, тому версію проведення оптимізації задля виселення колективу та подальшого продажу будівлі депутати відкидають. Дехто даний об’єкт називає стратегічним і виступає проти злиття структур.
- Не варто забувати, що Теребовлянська станція будувалася для обслуговування населення у разі військових дій. Якщо у Тернополі щось стається, станція переливання крові розгортається у Теребовлі. Там навіть знаходиться командний пункт. Україна перебуває у складній ситуації, тому вважаю, дане питання не на часі, - заявляє депутат облради Михайло Пінь.
- Логіка будь-якої реорганізації - злиття, об’єднання, приєднання - полягає в тому, щоб покращити менеджмент структури. Інша мета – економія. У даному випадку я не побачила ні одного, ні іншого, - каже голова комісії соціально-економічного розвитку Лариса Римар.
Члени комісії шукають компромісні варіанти. Вони пропонують пропорційно розділити райони між станціями. Дати структурам час, а потім проаналізувати результати, пише Номер один. Якщо економічні показники не зміняться, а ситуація в країні стабілізується, - повернутись до питання об’єднання станцій.
Петро Лучанко переконує, що такий розподіл не дасть жодного результату, адже кров, зібрана у районах, там же і залишається. Місто має такі високі показники за рахунок того, що в обласному центрі проживає багато людей.
Як варіант, розглядається можливість об’єднання структур з подальшою зміною статуту. Тобто в документі має бути чітко прописано всі права та обов’язки сторін. Який із варіантів підтримають депутати, побачимо найближчим часом.
Коментар
Петро Лучанко, головний лікар Тернопільського обласного центру служби крові:
- Особисто для мене таке об’єднання нічого не дає. Втім із кожним роком потреба у ньому зростає. Воно має пройти акуратно, цивілізовано та у правовому полі. У питанні об’єднання наша область не є першою.
Служба крові області складається з 19 відділень. Обласна станція переливання крові обслуговує 14 районів та м. Тернопіль. Щороку наша станція заготовляє 6,5 тис. літрів крові. Райони - близько 6 тис., а Теребовлянська станція – до 500 літрів крові. При цьому утримання обласної станції обходиться бюджету 6,5 млн. грн., а Теребовлянської – 2,5 млн. грн.
Наш Центр на певні види послуг затрачає у вісім-десять разів менше ресурсу, ніж станція у Теребовлі. Остання будувалася з розрахунку переробки 10 тис. літрів плазми з восьми областей західного регіону. З того часу пройшло 30 років. Зараз потреби у такій потужній станції немає. Раніше медики проводили на день кілька операцій з приводу виразкової хвороби тощо. Зараз терапія настільки сильна, що необхідність у хірургічному втручанні зникла.
Є наказ, який регламентує роботу закладів служби крові. У ньому чітко вказано, що станція переливання крові може працювати, коли здійснює заготівлю крові обсягом не менше 1,5 тис. літрів та переробку – 2,5 тис. літрів крові. Теребовлянська станція не може заготовити стільки крові, тому що у районі немає стільки людей.
Ярослав Вінницький, головний лікар Теребовлянської станції переливання крові:
- Наша станція обслуговує три райони: Заліщицький, Борщівський та Теребовлянський. У нас працює майже півсотні людей. Директор департаменту охорони здоров’я заявив, що чисельність працівників у разі об’єднання не зміниться. Тоді за рахунок чого відбуватиметься економія? Швидше за все, штатний розпис зменшать і всіх порозганяють.
В Україні війна. Надзвичайні ситуації виникають у Львові, Івано-Франківську. Чи варто зараз піднімати це питання? На мою думку, це не тільки недоцільно, а й злочинно.
Для проведення такої реорганізації немає нормативно-правової бази. Що буде з працівниками, обладнанням? Воно коштує мільйони і має безперервно працювати. Законсервувати обладнання не можливо.
В Україні немає ніякої системи донорства, а лише залишки радянської структури. І на цій руїні піднімають голови різні бізнесмени. Станцію ліквідують, обладнання заберуть, змусять людей купувати плазму і зроблять на цьому бізнес.
Я впевнений, що департамент не є ініціатором цього питання. Є тенденція: як тільки приходить новий керівник, ще не розібравшись у справах, одразу піднімає питання про ліквідацію станції. Думаю, до цього його підбурюють зацікавлені особи.
Коментар
Володимир Богайчук, директор департаменту охорони здоров’я ТОДА:
- На сьогодні в області немає потреби у крові в тій кількості, яку ми заготовляємо. Тому пропонуємо об’єднати дві структури, визначити напрямок роботи щодо заготівлі крові та її компонентів, прорахувати потребу та змусити їх працювати не як конкурентів, а як партнерів.
Теребовлянська станція переливання крові використовує свої потужності всього на 20%. У закладі працює обладнання радянського взірця. Технологічно ці процеси краще виконує обласний центр. Тому департамент пропонує передати йому функції Теребовлянської станції. Остання теж має свої плюси. Перш за все, Теребовля має здатність забезпечити умови зберігання крові. Крім того, плануємо дещо перепрофілювати відділення. Область має намір отримати ліцензію на виготовлення фізрозчинів, розчину глюкози тощо. Після об’єднання закладів ці функції буде покладено на Теребовлю. Тобто весь колектив установи буде збережено, просто він виконуватиме інші функції. Наразі говорити про економію коштів у результаті об’єднання не доводиться. Єдине, ми зможемо практично удвічі здешевити вартість розчинів, які виготовлятимуть в області. Потреба в них наразі дуже велика. Тож у результаті вдасться забезпечити пацієнтів області препаратами за доступними цінами.
Теребовлянська станція не може далі працювати в тому статусі, в якому вона є, тому що заклад не виконує нормативних показників щодо обсягів заготівлі крові. Давати їй додаткові райони також немає логіки. Адже у кожній районній лікарні є свої відділення, які забезпечують хворих при нагальній потребі. Більшість пацієнтів отримують допомогу в закладі третинного рівня, тобто в університетській лікарні. Тому забирати кров у Теребовлі, а потім доставляти її в обласний центр – не раціонально.