18-19 квітня у Тернополі промиватимуть мережі водогін. Тож воду для пиття і приготування їжі треба набрати заздалегідь, бо вона буде непридатна для пиття.
- Воду напередодні промивки мереж необхідно набирати не в останній момент, а впродовж дня. В цей час рекомендуємо жителям Тернополя утриматися від користування водопровідною водою для приготування їжі, - зазначає лікар з загальної гігієни відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень міського відділу ДУ ТОЛЦДСЕСУ Галина Баран. - Також слід пам’ятати, що при появі води після промивки мереж, потрібен певний час, аби вона стекла і стала придатною для вживання. Цю воду для приготування їжі ще не можна використовувати, оскільки в ній підвищений вміст хлору.
Нагадаємо, промивку та дезінфекцію міських водогінних мереж КП «Тернопільводоканал» проводить двічі на рік - навесні та восени згідно з графіком, погодженим з міським відділом ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України», пише 20 хвилин.
Аби покращити якість води після промивання мереж, можна скористатися кількома способами її очищення. Насамперед, після промивання мереж потрібно хоча б 15 хвилин дати воді стекти, - розповідає професор кафедри загальної гігієни медуніверситету Володимир Кондратюк. – Тому що для очищення системи і знезараження води дають велику кількість активного хлору.
Крім того, воду від хлору можна очистити відстоюванням: набрана для приготування їжі вода повинна відстоятися 6-7 годин. ¾ її можна використовувати, а решту вилити. Також воду можна прокип’ятити. Це частково очистить від хлору, знищить шкідливі мікроорганізми, проте не очистить від деяких важких металів. Очищають воду і активованим вугіллям. Його кладуть у воду на 12 годин. Воно очистить воду від неприємних запахів і багатьох шкідливих речовин. Найкраще очищувати воду за допомогою фільтрації – це можуть бути і фільтри глечикового типу, і насадка на кран чи колба з нитковою касетою на водогоні. Вони очистять воду від сторонніх домішок і хлору.
- Популярним зараз є очищення води заморожуванням, - розповідає доцент кафедри загальної гігієни Наталія Флекей. – Кладете воду в ємкості в морозилку. Потрібно простежити, щоб замерзла половина води, далі треба пробити кірку, незамерзлу воду вилити. Коли лід розтане, цю воду можна використовувати для пиття і приготування їжі. Тала вода дуже корисна.