Тернопільські медики врятували життя молодій тернополянці Нелі Гливці. Нещодавно у дівчини діагностували доброякісну пухлину печінки великих розмірів. Пацієнтці необхідна була операція, зробити її погодились медики Тернопільської міської комунальної лікарні №2.
З допомогою нового обладнання медики видалили пухлину та уражену частину печінки. Професійність місцевих хірургів відзначили навіть медики Національного інституту раку.
Операція – з мінімальними втратами
Тернополянка Неля ніколи не мала проблем зі здоров’ям і за допомогою лікарів зверталася вкрай рідко. Якось у грудні минулого року в дівчини погіршилось самопочуття. Впродовж тижня щовечора почала підніматися температура. Тернополянка звернулася до медиків та пройшла обстеження на УЗД-апараті. Тоді ж у дівчини й виявили пухлину.
- Пацієнтку турбував дискомфорт в епігастрії та болі при фізичних навантаженнях. У результаті обстежень в неї діагностовано гемангіому печінки великих розмірів. Це доброякісна пухлина, яка у жінок зустрічається у п’ять разів частіше, ніж у чоловіків, - розповідає доцент кафедри хірургії ТДМУ ім. І Горбачевського Костянтин Поляцко. – Варто зазначити, що не всі гемангіоми оперуються. Для цього є певні показання. Перше – це поверхневе розміщення пухлини до поверхні печінки. Другим показанням є розміри – більше 5 см. Також оперативному втручанню підлягають симптомні гемангіоми, які можуть викликати жовтяницю, больовий синдром тощо. У даному випадку гемангіома мала одразу два показання до операції, адже її розміри були близько 8 см і вона була розміщена у третьому сегменті печінки.
Загалом печінка має дуже складну будову. Успіх операції залежить від двох факторів – знання анатомії органу та обладнання. Особливість хірургічного втручання полягає в тому, щоб видалити ділянку, яка кровопостачається автономно. Тоді частина печінки, яка залишилася, функціонуватиме без порушень, адже кровопостачання та відтік в інших ділянках буде збережено. Це дозволяє уникнути ускладнень після операції. В іншому випадку можливі некрози (відмирання тканин), що значно ускладнює та збільшує тривалість лікування.
- Знання анатомії печінки має в цьому випадку вирішальне значення. Зараз є сучасні методи дослідження, які дозволять до операції вивчити індивідуальні особливості органу. Визначити, які артерії відходять до ураженого сегменту, де їх можна перев’язати, якими венами кровопостачається даний сегмент і через які вени відтікає кров. Перев’язка цих анатомічних структур дозволяє визначити об’єкт резекції, тобто ту частину печінки, яку необхідно видалити, - пояснює Константан Поляцко.
Іншою складовою успіху операції є обладнання. Хірургічне втручання здійснювали за допомогою електрокоагулятора (електроніж). Цей пристрій головний лікар ТМКЛ №2 Віктор Кміта нещодавно привіз із Польщі.
- Операція відбувалася за допомогою електроінструмента – коагулятора. Це сучасний хірургічний пристрій, який дозволяє проводити операції практично безкровно. Він має три види коагуляції, у кожного з яких є кілька режимів, які можна підлаштувати під конкретну ситуацію, - розповідає Костянтин Поляцко.
У даному випадку пацієнтка втратила всього 150 мл крові. І це при тому, що площа резекції дуже велика. Зважаючи на особливість будови печінки, це вважається дуже хорошим показником.
Об’єднались наука та практика
Розхідні матеріали до коагулятора лікарні допоміг придбати Тернопільський державний медичний університет ім.. І.Я.Горбачевського. Після поїздки в Польщу головний лікар звернувся до ректора з проханням допомоги у придбанні комплектуючих. Керівник навчального закладу одразу погодився і перерахував 40 тис. грн. на придбання розхідних матеріалів.
- Взаємодія науки та практики дає хороші результати, - каже Віктор Кміта. – Головне, завдяки новим технологіям, ми зберегли здоров’я молодій людині. Приємно, що вдається впроваджувати досягнення науки в практику, а наші медики мають можливість застосовувати свої вміння та навики на практиці.
Операція проходила під керівництвом Заслуженого діяча науки і техніки України, завідувача кафедри хірургії ТДМУ ім. І. Горбачевського, голови Асоціації хірургів Тернопільщини Ігоря Дзюбановського. А вже на четвертий день Нелю Гливку виписали з лікарні, і це при тому, що після таких операцій пацієнти відновлюються не менше 14 днів. Наразі вона ще перебуває під наглядом медиків, але почувається добре. Каже, помаленьку повертається до звичного ритму життя. Неля зізнається, що коли медики повідомили про необхідність такої операції, не вагалась жодної хвилини. Одразу довірила їм своє здоров’я. Лікарі закладу жартують, що таким молодим тернополянкам можна потрапляти до них лише в одне відділення – пологове.
- Зважаючи, що пацієнтам усе частіше назначаються об’єктивні та достовірні методи дослідження, хворих з таким діагнозом стає більше, - каже Костянтин Поляцко. - Все частіше застосовується комп’ютерна томографія, яка дозволяє провести диференціальну діагностику вогнищевих уражень печінки,відрізнити доброякісні пухлини від злоякісних і навіть визначити їхній тип.
Завдяки навикам медиків та новому обладнанню, лікування таких пацієнтів тепер проходитиме швидко та з мінімальними втратами, в тому числі економічними. Адже тернополянам більше не доведеться їздити в інші регіони, необхідну допомогу вони можуть отримати у нашому місті.
Варто зазначити, що Тернопільська міська лікарня №2 тісно співпрацює з Національним інститутом раку. Наші медики часто їздять до столичних колег на стажування. Натомість київські медики допомагають нашим лікарям проводити складні операційні втручання у Тернополі. Вони високо оцінили результати роботи хірургів стосовно даної операції. Кажуть, що для Тернополя це велике досягнення.