Ранній вік — чи не найвідповідальніший період у житті дитини, оскільки в цей час закладається фундамент майбутньої особистості, формуються основи фізичного та психічного здоров’я.
Діти набувають мовленнєвих умінь, інтенсивно поповнюється активний словник. Малюки опановують різні види продуктивної діяльності: малювання, ліплення, конструювання тощо. Тож організувати навчально-виховний процес треба так, щоб кожна дитина могла опанувати програму відповідно до своїх здібностей. Важливо забезпечити цілісний та гармонійний розвиток дітей з урахуванням фізичної, комунікативно-мовленнєвої, пізнавальної, сенсорної, художньо-естетичної, математичної та інших сфер розвитку.
Дехто з батьків воліє не завантажувати малюків до школи. Мовляв, нехай підросте, набереться сил, пограється, а там вже видно буде — уроки ще набриднуть. Інші ж хочуть уже в ранньому віці відкрити в дитині якийсь талант, скерувати несечрпну дитячу енергі. В якесь продуктивне русло.
Аби і корисно, і недорого
Тернополянка Ірина Клак з дитинсьва займається танцями, тому і свою донечку Ладу також уже з малечку почала привчати до них. У 3,5 рочки дівчинка почала ходити на бебі денс.
- Чи то вік був ще ранній, чи група завелика, чи непрофесійне викладання, але заняття не принесли очікуваного результату, - розповідає вона. - У чоти роки 4 роки ми почали займатись гімнастикою в спортивній школі на Острозького, задоволена. Заняття тривало півтори години, без батьків. Але після них діти ставали гнучкими і дисциплінованими Шпагат, мостик, кувирки, прес — уся база. Навіть якщо дитина в подальшому не буде професійною спортсменкою, я б рекомендувала починати саме з гімнастики. Ще через півтора року ми почали займатись в групі аероденс/дитячий спорт.
З початком навчання в школі Лада ще займається сучасними танцями в студії денс лайф і почала відвідувати східні танці.
- Діти не знають ще, чого вони хочуть, я не могла вирішити за неї, тому пробували все. Зараз, коли навантаження в школі збільшилось, довелось вибирати між захопленнями. Тож залишились східні танці і шкільні - денс лайф.
Синові тернополянки Анни Іванюк — чотири з половиною рочки. Останній тиждень-два жінка активно шукає, куди б відвести свого малюка на заняття.
Є безліч приватних студій, де можна займатись конструюванням, малюванням чи танцями, усі вони — платні, звісно, - розповідає вона. - Від знайомих чула про заняття гімнастикою для чотирирічок у спортивній школі, але там групи і так переповнені, пропонують заняття лише у вівторок та четвер — о 13.00. Це взагалі абсурд! Адже в цей час малеча - у дитсадку,а всі батьки — на роботі. Відвести дитину на гімнастику — значить весь день зіпсувати. Цікаво, які ще центри розвитку працюють в Тернополі, і щоб ціни в них були не захмарні?
Про додаткові заняття для дошкільнят у гуртках та їх вартість дізнавались журналісти “RIA плюс”. Насправді, якщо промоніторити Інтренет, можна знайти кілька десят різноманітних оголошень про гармонійні заняття для малечі, спрямовані на всесторонній гармонійний розвиток. Міні-клуби, назвемо їх так умовно, кличуть до себе хлопчиків та дівчаток, починаючи уже з півтора-дворічного віку. І умови також пропонують різні — заняття у зручний для батьків час, різну цінову політику, майже всі як один пропонують у якості експерименту — пробне заняття, яке зазвичай дешевше, ніж стандартне. У декого воно взагалі безкоштовне.
Енергійних та дуже допитливих малюків, або ж навпаки — занадто закомплектованих діточок, до себе на заняття запрошує цетр дитячого розвитку “Класики” (вул. Пушкіна,4, музична школа №2). Тут пропонують діткам поринути в чарівний світ музики, почати вивчати англійську мову чи опануавти ази акторської майстерності. Заняття з англійської для дошкільнят проводимо у вівторок та п`ятницю, початок — о 16.40, - розповідає адміністратор Наталія. - У нас також є група підготовки до школи, де вчитель початкових класів працює з вихованцями на розвиток їхнього уявлення, мислення, творчих здібностей. Одне заняття коштує 40 гривень, пробне — лише 20. Заняття з музики — індивідуальні для кожної дитини, їхня вартість — 50 гривень. Учитель мусить спочатку прослухати малюка, щоб визначити, чи буде це йому справді цікаво.
Гурток малювання — від 30 грн
Якщо дитина любить чи хоче навчитись малювати, її чекають у студії дитячої творчості “Палітрія” (вул. 15 Квітня, 15). Тут набирають групи уже з трирічного віку. Заняття проходить двічі на тиждень: у середу або суботу, або неділю. Вартість одного — 35 гривень, якщо приходити двічі на тиждень — то 30, - говорить керівник Ілона Шандрук. - На кожне заняття ми готуємо іншу тему. Так, малюк зможе освоїти різні напрямки образотворчого мистецтва — рисунок, живопис, композиції і скульптури. Також робимо різні предметні композиції, а ще займаємось ліпкою — із солоного тіста, пластиліну, глини тощо.
Допоможуть батькам співпрацювати з дитиною як на заняттях, так і в повсякденному житті у центрі раннього ровитку “Чомучка”(вул. Київська/42). За словами адміністратора Ірини Рацкевич, розвиваючі заняття для малюків тут — уже з 2 до 6 років.
Комплекс занять на загальний розвиток дитини передбачає: навчання грамоти, розвиток мовлення, ознайомлення з початковими математичними поняттями, малювання, ліплення, аплікація, робота з природним матеріалом, формування правильної мови, розвиток пам’яті, логічного мислення, формування етичних норм та естетичного смаку. Заняття проводять два рази у тиждень (вівторок, четвер), (середа, п'ятниця), (cубота, неділя). Абонплата за вісім занять - 330 грн.
- До п`яти років діти володіють лінгвістичною геніальністю, вони можуть вивчати близько 20-30 нових слів у день, тому в нашому центрі є заняття з вивчення англійської мови, - розповідає пані Рацкевич. - Вони проходять у жвавій та цікавій формі, матеріал підбраний у вигляді коротких діалогів, коміксів, лічилок, пазлів та ребусів. Абонплата за вісім занять — 220 гривень.
У студії творчісті центру “Чомучка” вивчають ази майстерності ліплення, флористики, аплікації, паперопластики, орігамі, квілінгу, витинанки, малювання в різних техніках та інше.
Працюють на безкоштовній основі
КЗ ТМР "Центр творчості дітей та юнацтва" виховує та розвиває творчі здібності більше двох тисяч юних тернополян. Його вихованці з концертно-мистецькою діяльність відвідують різні міста України і світу, беруть участь у всеукраїнських та міжнародних конкурсах. А головне — працюють тут на безкоштовній основі. Батькам пропонують сплатити лише разовий благодійний внесок.
Працюють у центрі за різними напрямками, тому і усні, і старші дошкільнята можуть розвивати свої творчі здібності.
КЗ ТМР "Центр творчості дітей та юнацтва" розташований у чотирьох приміщеннях. Основне з них - офіс та відділ організаційно-методичної роботи, народний театр пісні "Співаночка", ансамбль "Росинка", гурт скрипалів, "Школа раннього естетичного розвитку "Зернятко", гурток з образотворчого мистецтва та інші творчі об'єднання працюють у центрі міста - на вул.Грушевського, 2 (за ЗОШ №4). Один p філіалів розташований на вул. Лесі Українки,16, що на "Східному" масиві, де в основному діють відділи декоративно- прикладного, ужиткового та образотворчого мистецтва. Туристсько-краєзнавчу роботу з учнями проводить на вул. Нечая, 4, що на масиві "Новий Світ". Найбільший філіал розташований на вул. Купчинського, 3, що на мікрорайоні "Сонячний".
- З чотирьох років ми набираємо малюків у школу ранього естетичного розвитку. Тут вчителі проводять цілий комплекс занять: математики, англійської мови, хореографії, вокалу, малювання, розвитку мовлення, - розповідає методист “Центру творчісті дітей та юнацтва” Галина Додик. - Заняття проходять двічі на тиждень, як правило, у вечірній час.
Щоб дитина могла відвідувати цей заклад, батьки повинні написати заву у травні. А навчальний процес розпочинається вже у вересні.
Для рухливих і непосидющих діток, які люблять спорт і руханку, у приватних клубах можна знайти танцювальні гуртки та спортивні секції. Для прикладу, у клубі “Фітнес-хаус”для дошкільнят є напрямок — дитячий спорт — включає в себе елементи гімнастики, танці, силову частину, вправи на запобігання розвитку плоскостопості. За два заняття на тиждень — у суботу та неділю, батькам доведеться викласти 210 грн. Є такеож для малечі тут і заняття сучасними танцями, які також включають в себе елементи акробатики та гімнастики. Вартують вони 190 грн. Проходять двічі на тиждень — у вівторок та п`ятницю.
Отже, вибір є. Були б у тернополян ще гроші та час. Найголовніше ж, як кажуть мудрі, - було б бажання.