Тернополянам загрожує інфекція

В обласній Держсанепідслужбі повідомили про те, що в одного з мешканців виявлено Гепатит А – так звану «жовтуху».

Нагадаємо, гепатит А – гостре кишкове інфекційне захворювання вірусної етіології із фекально-оральним механізмом передачі, що супроводжується підвищенням температури тіла, жовтяницею шкірних покривів та слизових оболонок, ураженням печінки.

Джерелом інфекції є хвора людина в інкубаційному періоді та перші дні жовтяничного періоду захворювання. Вірусоносійства та хронічних форм хвороби при даному захворюванні не буває.

Механізм передачі інфекції фекально-оральний, який реалізується водним, харчовим і контактно-побутовим шляхом. Вхідними воротами інфекції є травний канал.

Для даного захворювання характерна осінньо-зимова сезонність, періодичність підйому спостерігається кожні 8-10 років.

Інкубаційний період триває 15-50 днів.

Для підтвердження діагнозу гепатиту А хворим проводять наступні лабораторні обстеження: біохімічний аналіз крові для визначення вмісту білірубіну, АЛТ та АСТ, які при захворюванні значно перевищують норму; серологічний метод (імуноферментний аналіз –ІФА) для визначення антигену гепатиту А у крові, калі.

Для попередження захворювання на вірусний гепатит А, необхідно дотримуватись простих правил:

1) для пиття і приготування їжі – використовувати питну бутильовану воду промислового виробництва або воду з централізованих джерел водопостачання;

2) не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (річки, озера, підземні джерела, поверхневі води);

3) при неорганізованому відпочинку для миття посуду і рук використовувати кип’ячену воду;

4) овочі та фрукти перед вживанням ретельно мити, обдавати окропом;

5) не купувати харчові продукти на стихійних ринках;

6) вживати свіжі харчові продукти, слідкувати за умовами зберігання, транспортування харчових продуктів;

7) дотримуватись технології приготування та споживання (реалізації) страв;

8) дотримуватись правил особистої гігієни — обов’язково мити руки з милом перед приготуванням їжі та перед її вживанням, після кожного відвідування туалету;

9) проводити гігієнічне виховання серед близьких людей.

У випадку появи перших ознак захворювання необхідно терміново звернутись до лікувальної установи. Не займайтесь самолікуванням!