Жоден криміналіст не скаже, звідки береться ген злодійкуватості. Живе собі людина, ніби чесно працює і тішить батьків та дружину, виховуючи дітей, поки одного разу не спробує обдурити ближнього свого, незважаючи на ранг – чи це керівник, чи пересічний робітник. Саме так сталось в одному відомому в Україні і не тільки агропідприємстві, заснованому на Гусятинщині.
Працівник підрозділу підмовив тракториста та ще трьох охоронців трохи «потрясти» засіки майже рідної фірми. Чоловік переконував, що один із керівників господарства – його родич, відтак по-родинному вибачить «гріх» або взагалі не помітить крадіжки. Співучасників групи довго просити не довелось, адже кожному була обіцяна винагорода.
Тобто мало того, що керівництво фірми справно виплачувало сільгоспзлодюгам зарплати, ті, у свою чергу, ще вирішили нажитися на чужому майні. Крадії виправдовувались, що практично в усіх їхніх сім’ях виховуються маленькі діти, відтак чоловіки нечесним шляхом намагались підвищити власний добробут.
У ході розгляду кримінальної справи Гусятинський районний суд встановив і довів шість епізодів крадіжок елітних сортів картоплі європейської селекції з одного із картоплесховищ агрофірми. «Дерибан» тривав з початку січня до 20-х чисел лютого минулого року. За результатами ревізії зі складу було викрадено 27 тонн 300 кг насіннєвої картоплі сортів європейської селекції елітних репродукцій загальною вартістю 273 тис. грн., чим заподіяли товариству шкоду у великих розмірах – 223 600 грн. (частину викраденого повернули правоохоронці після обшуків та самі обвинувачені). Тобто кілограм цих бараболь коштував 10 грн.
А починалось усе з підслуханої розмови. На початку січня минулого року тракторист товариства їхав в автобусі, коли до нього зателефонували з роботи та попросили терміново прийти на склад повантажити ящики з картоплею. Пасажир, який сидів поруч, поцікавився, чи багато бульб має господарство і по якій ціні продає. Потім запропонував взаємовигідну оборудку: мовляв, він готовий купити багато картоплі, от тільки ціна в їхньому господарстві зависока.
«Може, ми з вами домовимось? Не ображу», – пообіцяв.
Наостанок порадив подумати та записав номер мобільного роботяги. Тракторист нерішуче відмовився, але замислився. Адже, як відомо, зарплати багато не буває, тим більше, того року картопля не вродила і ціна на бульби зросла у декілька разів, тим паче – на елітні сорти культури.
Вже у суді чоловік зізнається, що незабаром до нього зателефонував керівник підрозділу агропідприємства та запропонував підзаробіток: потрібно було пізно ввечері на складі завантажити декілька ящиків з овочами. Картоплю висипав у сітки, а порожні ящики прибирав. Причому щоразу брав з різних сторін, щоб не так кидалось в очі зникнення овочів.
Більше того, виправдовувався обвинувачений, на крадіжки таких масштабів (йдеться про збитки в особливо великих розмірах – 223 тис. 600 грн.) наважився, бо спільниками були… троє охоронців.
Ті ж, у свою чергу, пояснювали, що під час чергування мали право заходити у склади, хоча не несли матеріальної відповідальності. Дивно, чи не так?
Отож приблизно з шостій вечора 7 січня минулого року до воріт підприємства під’їхав «Фольксваген Транспортер» світлого кольору. Автомобіль вже чекали й одразу пропустили на територію. Бус в’їхав у ангар, де зберігалась картопля, а вже за півгодини власник авто розвертався назад. На хвилину зупинився біля воріт і простягнув керівнику «операції» тисячу сімсот гривень, а вже той потім поділив гроші між всіма. До речі, трактористу, хоча він один і працював – підвозив ящики, вантажив і розвантажував, щоразу діставалось найменше.
Невдовзі у міліції, а згодом у суді всі затримані будуть стверджувати, що не були об’єднані у злочинну групу, просто кожен виконував свою роботу. Проте хіба в обов’язки охорони входить сприяння у пограбуванні об’єкта, який вони ж охороняють?
Більше того, «бульбові» злодії здебільшого вдвічі-втричі дешевше продавали чуже майно. Як проговориться один з обвинувачених, ціну ніхто не призначав, скільки давали, стільки і брали та ділили між собою.
На лаві підсудних опинився і підприємець із Заліщиків, той самий, що підслухав в автобусі розмову. Він тричі приїжджав за картоплею. Щоразу брав у середньому по 5 тонн. Тобто скільки вміщалось у бус. Згодом картоплю продавав на ринку. І купував і продавав значно дешевше собівартості. Адже 700-кілограмовий ящик високоелітних сортових бульб фірма продавала по 7 тисяч, злодії ж збували значно дешевше.
Одного разу вночі крадіїв «за роботою» застав кочегар, у чиї обов’язки саме входило підтримувати однакову температуру у складі. «Родич» власника фірми підійшов до нього і пообіцяв «премію» за мовчання, але той злякався і втік додому, хоча про побачене розповів лише згодом у суді.
Відтак Гусятинський районний суд засудив шістьох «бульбових» злодіїв за ч.3 ст. 185 КК України (таємне викрадення чужого майна (крадіжка), вчинена за попередньою змовою групою осіб, поєднаною з проникненням у сховище, що завдало значної шкоди) до різних термінів ув’язнення – від одного до чотирьох років тюрми, зобов’язавши повністю компенсувати завдані збитки (у середньому це по 14-20 тисяч грн.).