Зокрема, для учнів 4-х,7-х та 8-х класів. – Освітяни стверджують, що це сталось не з їхньої вини. І додають – підручники довозять чи не щодня.
Так, спершу частину підручників завезли у центральні школи міста, наразі довозять у навчальні заклади у мікрорайонах «Сонячний» та «Східний». Згодом візьмуться за школи на «Дружбі». Освітяни додають, що учні завжди можуть скористатись електронними версіями.
Або брешуть, або не знають
На брак підручників у тернопільських школах батьки почали скаржитись у перші дні навчання. За їхньою інформацією, деяких книг у класах, що навчаються за новою програмою, вистачає лише на половину учнів, деяких – взагалі немає. Тож розповіді чиновників у ЗМІ 1 вересня про те, що школи на 100% готові до навчання та повністю будуть забезпечені навчальною літературою, обурили їх. Відповідні скарги з’явились і на сайті міськради.
– Весь день читаю коментарі наших чиновниць з управління освіти щодо 100-відсоткового забезпечення школярів новими підручниками, зокрема, як пощастило учням 8-х класів, – пише 20хвилин тернополянка Ірина. – Чи не підкажете, в якій школі так пощастило учням? Тому що в 23-й учням 8 класів сьогодні видали старі підручники з деяких предметів і жодного нового… Повідомили дітям, що, можливо, до 10 вересня підручники їм дадуть, але це – під дуже великим знаком питання. Хто бреше?
Тож журналісти вирішили поцікавитись у тернополян, яка ситуація у наших школах. Як виявилось, з такою проблемою зіткнулись усі міські школи.
– У школах проблема з підручниками є, і не треба цього приховувати, – написала одна із читачок. – А ті тьотки, які звітують, що у нас все добре і підручники є, нічого іншого сказати не можуть, а може, не знають.
Директори тернопільських шкіл проблему не заперечують. Кажуть, що затримка – за видавництвами. Адже на останніх наразі – надто велике навантаження.
Альтернатива – електронні версії
– Ситуація покращується щодня – минулого тижня принесли книги для восьмого класу. Кілька днів тому – для четвертого, – каже директор школи №24 Ігор Каразія. – Найбільша проблема із підручниками – у четвертих та сьомих класах. Ми провели необхідну роботу, проплатили кошти видавництвам. Тепер довозять книги. Запевняють, що до кінця вересня нас забезпечать підручниками повністю.
В інших класах, за словами директора, проблем немає. Батькам не потрібно купувати підручники. Окрім того, додає він, учні завжди можуть скористатись електронним варіантом.
– В інтернеті є електронні версії. Є такі і у нашого секретаря, – каже пан Каразія. – Тож якщо комусь потрібно, нехай приходить, перекидає собі на флешку і роздруковує. В школі є копіювальна техніка. Окрім того, усі кабінети забезпечені проекторами і телевізорами. За необхідності до ноутбука можна підключити проектор та працювати.
Про майже щоденне поповнення шкільної бібліотеки для класів, що навчаються за новими програмами, говорять у школі №18. Тут кажуть, що наразі навчальний заклад забезпечений книгами на 60%. Майже аналогічну відповідь щодо четвертих, сьомих та восьмих класів дали й у кількох інших школах. І запевнили, що учні інших класів не мають таких проблем.
– Навіть якщо у школах бракує підручників з певних предметів, то ми можемо обмінюватись книгами з іншими школами, – розповіли у бібліотеці закладу №10. – Єдине, що якщо батьки виявляють бажання, щоб діти вивчали іноземну мову за, приміром, оксфордськими книжками, доведеться їх купити.
Натомість у ТНВК «Школа-колегіум патріарха Йосипа Сліпого» розповіли, що деяких підручників бракує не тільки у 4-х, 7-х, 8-х класах. Це пов’язано зі збільшенням кількості учнів. Тут із ситуації вийшли так: дали старі книги або позичили в інших навчальних закладах. На підручники для восьмого класу, що цьогоріч перейшов на нову програму, також чекають.
Просили, щоб дали вже
Позитивні прогнози щодо вирішення проблеми роблять і в управлінні освіти міськради, і у Тернопільському комунальному методичному центрі науково-освітніх інновацій та моніторингу.
– У п’ятницю (9 вересня – прим. ред.) центральні школи – №№3, 4, 5, 6, 18 і 24 отримали частину підручників для четвертих, сьомих та восьмих класів, – розповідає директор комунального методичного центру Галина Литвинюк. – Сьогодні-завтра (12-13 вересня – прим. ред.) область забезпечить «Сонячний» і «Східний». Далі буде «Дружба». Ми просили область, аби Тернопіль забезпечили підручниками насамперед. Адже в нас батьки чи не найактивніше порушують цю проблему. Тож нам постійно доводиться пояснювати, чому так сталось.
За словами директора, проблема із новими підручниками для 4-х та 7-х класів виникла ще торік. І весь рік держава та область розробляли механізм забезпечення та оплати навчальної літератури. Так, впродовж року у репозитарії педагоги обирали підручники, переробляли списки. Далі – з держбюджету на книги виділили 50% суми, з міського – ще стільки ж. Свою частку місто, за словами пані Литвинюк, перекинуло на область.
– Голова терміново дав 1 млн 353 тисячі, і фактично область протримала майже до кінця грудня, а тоді казначейство завернуло, бо не було механізму, куди далі ті гроші мали іти, – продовжує вона. – Тому десь виникла затримка з оплатою та друком. Наразі книги поступово надходять. Ідуть вони з різним відсотком – десь 70 %, десь 60. Щодоби приходить вантаж, близько 20 тонн. Розсилка приходить на центральний обласний пункт. Там працює троє-четверо людей. Відповідно, розвантажити, порозділяти за авторами, посортувати для кожної школи міста та області швидше технічно неможливо.