Зацвіла «буйним цвітом» сезонна алергія

Ген, що відповідає за схильність до алергії, може «ховатися» десятками років, а потім – «вистрелити».

«Через погіршення екології, стреси, особливості харчування кількість алергіків щороку зростає, – каже старший науковий співробітник Інституту фтизіатрії та пульмонології ім. Ф. Г. Янковського АМН України Лариса Ярощук. – Є ген, який відповідає за схильність до цієї хвороби. Він може «ховатися» десятками років – не проявлятися ні у бабусі, ні у мами, а потім – «вистрелити».

«Алергічна реакція може розвинутися і у 40, і у 80 років, – додає лікар-алерголог Білоцерківської районної лікарні Анатолій Доміловський. – Якщо у вас є генетична схильність до цієї недуги, це не означає, що 100% захворієте. І, навпаки, можете бути «першопрохідцем»: ніхто з родичів не хворів, а ваша імунна система дивує гіперчутливістю»…

У 1989 році Дейвід Стретчен висунув «теорію впливу гігієни». Дослідник стверджував: через те, що людина потоваришувала з милом і губкою, її організм припинив контактувати з багатьма антигенами. А без відповідних навантажень «м’язи» імунної системи атрофуються. Оскільки наше тіло сконструйовано так, що повинно постійно протистояти загрозам, імунітет починає реагувати навіть на «невинні» антигени. Діти з багатодітних сімей, на відміну від одинаків, рідше страждають від алергічних ринітів та екзем. Чим чистіше у домі, тим більші шанси «нажити» алергічні реакції.

«Найпопулярніша – сезонна алергія, яка стартує у квітні-травні, а завершується у листопаді, – каже член Європейської академії алергології та клінічної імунології Роксоляна Головин. – Симптоми полінозу – сезонної алергії – нагадують прояви застудного захворювання: слизова оболонка носа набрякає, турбує нежить, почервоніння очей, головний біль. Але при полінозі не підвищується температура тіла і не розвивається лихоманка. Перебіг захворювання може бути важким: хворого мучить кашель, «розколюється» голова, з’являється задишка, турбує безсоння. Почувається втомленим, дратується без причини. Якщо риніт ігнорувати роками, хвороба «трансформується» у бронхіальну астму – хронічне запальне захворювання органів дихальної системи».

«Жертви сезонного риніту реагують на пилок рослин і мікроспори грибків, що живуть у вазонах, на предметах інтер’єру, особливо антикварних речах (рамах картин, креденсах), на внутрішніх стінках акваріумів. В офісах грибки селяться у кондиціонерах, – пояснює алерголог. – Алергіки потерпають від перехресних алергічних реакцій. Наприклад, людина, яка має алергію на пилок берези, не може їсти яблук. Алергія на кульбабу означає табу на халву і цитрусові. Алергія на тополю передбачає вилучення з меню помідорів, картоплі, огірків, цибулі, моркви та селери. Сезонним алергікам рекомендую відмовитися від меду, який на 30-70% складається з пилку. Чутливим до мікроспор грибка – забути про голландський сир, квашену капусту, пиво, квас, дріжджове тісто та шампанське. Аби визначити, на який подразник реагує організм, треба пройти спеціальні тести – шкірні алергопроби. Вам можуть взяти кров з вени – на визначення рівня імуноглобулінів Е. «Кровний» метод кращий – його можна проводити навіть у період загострення хвороби».

«Є безліч препаратів, які можуть на цілу добу заблокувати симптоми алергії. Тривале застосування гарантує ремісію, але ліпше провести спеціальну алерговакцинацію. Робити її можна з листопада по березень. Не встигли? Чекайте зими», – каже лікар.

У чому полягає суть щеплення? Упродовж певного проміжку в організм хворого вводять «його» алерген. Спочатку у мікродозі – алерген, розведений у 10 мільйонів разів. Потім – у мільйон разів, у сто тисяч, у 10 тисяч, у 1000, у 100, у 10 разів… Результат – знижується частота загострень. Якщо проводити вакцинацію кілька років поспіль, можна домогтися стійкої ремісії. Повністю вилікувати алергію неможливо.

Типові алергени:

• пилок рослин;• плісняві грибки;• медикаменти (пеніциліни, сульфаніламіди, саліцилати, місцеві анестетики);• харчові продукти (горіхи, кунжут, морепродукти, яйця, бобові, молоко, злаки, цитрусові, мед);• укуси комах (бджолина, осина отрути);• продукти тваринного походження (шерсть, виділення домашнього кліща, таргани);• очисні засоби на хімічній основі (пральні порошки, плини для миття посуду тощо).

Алергікам – на замітку

• Прийшовши з вулиці, промийте ніс сольовим розчином (одну чайну ложку солі розведіть у склянці води). Або обприскайте слизову назальним спреєм на основі морської води (засіб можна придбати в аптеці).

• Концентрація пилку зранку найбільша – надавайте перевагу вечірнім прогулянкам. А ще краще – гуляйте після дощу.

• Якщо очі почервоніли, промийте їх холодною водою, зробіть примочки або протріть шматком льоду.

• Частіше провітрюйте кімнати, але не забудьте перед тим повісити на вікна та двері вологі марлеві штори, щоб пилок не потрапив у середину квартири.