У Тернополі медики можуть дотримуватись у своїй практиці міжнародних клінічних протоколів лікування

З 28 квітня українські лікарі можуть дотримуватись у своїй практиці міжнародних клінічних протоколів лікування. Пацієнтам повідомлятимуть, які ліки пропонує вітчизняний протокол, а які, приміром, західний. 

Про це розповів заступник міністра охорони здоров’я Олександр Лінчевський під час візиту на Тернопільщину у четвер, 27 квітня. Він, як і багато інших представників МОЗ, їздять регіонами, аби пояснити «нові правила гри». Тобто розповісти про зміни, які очікують на лікарів та пацієнтів після реального старту реформи, пише 20хвилин. Та загалом про зміни у сфері медицини, які уже є наразі чи будуть невдовзі. У чиновницькому кріслі пан Лінчевський - трохи більше півроку.

- Вперше в історії ми визнали західну медицину як ту, якій можна довіряти, - каже він. - Дотепер з проколами було як: робоча група «супер експертів» дивиться на своє керівництво, і каже: в нас нема того і того препарату, тому ми це викреслимо з українського протоколу, а те не подобається, а мій особистий досвід говорить про інше, а тут мені фармацевтична фірма підкинула трохи грошей, тому ми тут запишемо такий препарат.... І створювався такий собі уніфікований протокол з лікування якоїсь хвороби. Потім цей протокол доводять до департаменту, а той - до лікарні. І ці протоколи були для лікарів обов’язковими.

Відтак, лікуючи пацієнта, лікар повинен орієнтуватись виключно на цей документ. Тому, хоч і знає, що такий-то препарат не є ефективним, все одно мусить його запропонувати пацієнту.

- Беремо 2014 рік, наказ МОЗ №499 і читаємо прокол лікування – грип, - роз’яснює пан Лінчевський. - І читаємо, як вітчизняна наука рекомендувала боротись з грипом. І знаходимо – замість вакцинації, попередження грипу, рекомендується хіміотерапія всім! Замість зробити вакцинацію у вересні краще ви їжте препарат такий-то, а щоб не захворіти на грип, протирайте спиртом мобільний телефон. Щоб не захворіти на грип, вмивайтесь з милом кожні дві години. Маємо цілий перелік ляпів 499-го наказу. Шедевральний протокол! І ми ось маємо розумненького лікаря, який знає і про вакцинацію, про профілактику, але в нього є обов’язковий наказ.

І ось з п’ятниці, 28 квітня іронізує пан Лінчевський, лікар не буде рекомендувати вмиватись з милом кожних дві години для того, щоб не захворіти на грип.

- Ми вже мовчимо про купу корупційної складової, яка закладена не тільки в цей наказ, але й в інші, - додає він. - Коли лікар знає, що той препарат неефективний, але його закуповує всеодно, бо є наказ. Коли від певного препарату для лікування дихальних розладів новонароджених в усьому світі від нього відмовились, бо він супроводжується 70% смертністю, а в українському протоколі він є! Причому, на внесення змін до протоколу іде вісім місяців. А ще щоб його змінити, то треба ж його хотіти змінити – зібрати купу академіків, а чи вони захочуть?

Тому для того, аби не змушувати лікаря виконувати або чиюсь «корупційну волю», або чиюсь безграмотність, Україну і відкривають для західних протоколів.

- Лікарю дозволено з 28 квітня говорити: «Ви знаєте, український протокол каже лікуватись ось так, але от французький каже, що ось це і це буде ефективним, а ось це – ні», - додає він. – Наказ МОЗ щодо впровадження західних проколів є дозвільним. Він не забороняє українських протоколів, він дозволяє грамотному лікарю обирати.