Міліція в Україні може перетворитися на поліцію

Поліцейський не зможе просто так перевірити документи у громадянина, а затриманим дадуть право на один дзвінок.

Міліція в Україні може перетворитися на поліцію. В Раді вже зареєстрували законопроект "Про поліцію", який у разі його прийняття скасує нинішній закон "Про міліцію", пише "Сегодня".

Як заявив один з авторів законопроекту, депутата-регіонала Василя Грицака, головне - не перейменування (слово "міліція" означає "озброєний народ", а "поліція" - це професіонали, які від імені держави підтримують порядок і борються зі злочинністю), а те, що МВС стане цивільним відомством, в якому буде департамент поліції. "Вперше на рівні закону вводиться поняття контракту, чітко розписані права і обов'язки поліцейського, його соціальні гарантії: пенсія, забезпечення житлом, медобслуговування, виплати в разі отримання каліцтва чи загибелі, в рази збільшена зарплата", - зауважив нардеп.

Згідно з проектом, поліцейський не зможе просто так перевірити документи у громадянина, а затриманим дадуть право на один дзвінок, як в американських фільмах.

Пропонується підняти правоохоронцям зарплату – для рядових і сержантів не менш ніж 5 мінімальних зарплат (на сьогодні 5510 грн.) плюс доплати за вислугу, для офіцерів – 7 мінімальних зарплат (7728 грн.) плюс доплати за вислугу. Зараз сержант отримує до 2000 грн., лейтенант – до 3000, а полковник – до 5000. Новим також є те, що поліцейський, на відміну від міліціонера, законодавчо зобов'язаний не тільки захищати життя, здоров'я, права і свободи громадян, а й надавати невідкладну медичну допомогу громадянам, які постраждали від кримінальних або адміністративних правопорушень (якщо потерпілий поранений або побитий хуліганом).

У той же час поліцейський може застосовувати спецзасоби (наручники, гумові палиці, газ, світлошумові гранати, водомети і т. д.) проти будь-якого громадянина, хоча зараз законом "Про міліцію" прямо забороняється застосовувати їх проти вагітних, старих, дітей та інвалідів, крім випадків групового нападу на співробітників міліції або на інших громадян. У той же час в законопроекті зазначено, що порядок застосування спецзасобів регулюється Кабміном, тому якщо закон приймуть, то напевно заборону застосовувати силу проти людей похилого віку і т. д. пропишуть в постанові уряду.

Відомий адвокат Тетяна Монтян скептично оцінює законопроект скептично. "У Росії міліцію замінили поліцією - і нічого по суті не змінилося, адже набрали тих же, хто звик працювати по-старому, за допомогою палиці-"демократизатора"вибиваючи свідчення. Боюся, те ж саме буде і у нас, а прописані в законі обов'язки захищати громадян так на папері й залишаться", - заявила Монтян.

За словами офіцера МВС Анатолія Швеця, пропозиції підняти зарплату, збільшити соцгарантії правильні, "але для цього не обов'язково перейменовувати в поліцію і міняти відпрацьовану структуру".

Новини компаній
17:00, Сьогодні