Цього року конкурси у вишах будуть більшими. Адже зовнішнє незалежне оцінювання складали на чверть більше людей, ніж торік.
Поки інші хвилюються, випускник Артем Матеуш святкує: 200 балів з двох предметів гарантують йому вступ до будь якого вишу країни. «Сказали, що я молодець і можу вважати себе студентом», - каже хлопець.
Розумників, які набрали 200 балів на незалежному оцінюванні, цього року 956. Найкраще учні склали математику, українську мову та історію.
«Математика була просто тестом на уважність», - вважає Артем.
Найскладнішим ж цьогорічним тестом для абітурієнтів несподівано стала електронна система подачі заяв.
«Пробував по Інтернету подавати – там намагався знайти, на що відповідати. Довелося їхати на місце, щоб там отримати білети», - розповідає абітурієнт Олександр Жачко.
Так вчинили більшість випускників. Тому у перші дні біля приймальних комісій була тиснява, а спритники навіть «продавали» місця у черзі, кажуть спостерігачі.
На другий тиждень вступної кампанії – емоції вляглися, але черги залишилися.
«Ми приїхали о 7 ранку. Записалися. Нам сказали, що будуть запускати в аудиторії з 12 години дня. І ось ми з 7 ранку тут і, як мінімум, ще годину будемо», - каже абітурієнтка Софія Іващук.
Електронну систему подачі заяв запровадили торік. Але цьогоріч вона підвела. У перші, найгарячіші дні вступу, сайт зависав та не дозволяв реєструватися. Тепер працює, але... сам придумує дані - кажуть громадські спостерігачі. «Зокрема реєструє стать чоловічу замість жіночої. База бере два сертифікати і третій не захоплює - виш змушений відмовити абітурієнту», - розповідає координатор громадського спостереження за вступною кампанією Ольга Стрелюк.
У Міністерстві освіти кажуть: це не сайт, а самі абітурієнти вводять неправильні дані. Мовляв, сайт для подачі документів нині працює без проблем. А завис лише в перший день, коли відправити свої дані захотіли одразу чи не всі випускники. На сьогодні ж через електронну систему документи подали 34 тисячі майбутніх студентів.
«У наступні дні превалюватимуть електронні заяви. Зараз система надійна», - запевнив ICTV заступник керівника департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України Микола Фоменко.
А поки фахівці думають над удосконаленням вступної кампанії, самі випускники нарікають на необ’єктивність нарахування балів. Особливо за середній бал атестату:
«У нас було 10 годин математики на тиждень, але це ніде не пишеться. І мої 12 балів з математики прирівнюються до 12 балів у хлопця з будь-якої сільської школи», - скаржиться абітурієнт Олександр Беленко.
Хлопець теж серед тієї щасливої тисячі - має з фізики 200 балів. З математики 199. Допустив технічну помилку. Та апеляцію не подаватиме. Тих, хто сподівається на перегляд результатів, й без нього майже 10 тисяч. А до закінчення вступної кампанії - 3 тижні.