У редакцію сайту 0352.com.ua звернувся 18-річний тернополяни Андрій Волянюк, розповівши, що учора ввечері його посеред вулиці зупинив міліціянт й не представившись, попросив пройти з ним у відділок… Завершилась прогулянка складанням протоколу й відбитками пальців.
- Я їхав на велосипеді близько 21:30 у районі вулиці Вербицького, як мене обігнала патрульна машина, - розповідає юнак. - Згодом вона зупинилася, звідки вийшов чоловік в міліцейській формі. Він, попередньо не представившись і не показавши посвідчення, сказав до мене: «Пройдіть зі мною у відділок». Після чого я попросив у чоловіка, аби він показав мені документи, і щоб пояснив, чому я повинен кудись з ним іти. На що той пред’явив ксиву і сказав, що хоче перевірити чи мій велосипед не крадений, і добавив, що ця процедура займе близько п’яти хвилин. Зі слів парубка обіцяна п’ятихвилинка переросла у майже годинну відповідей на запитання правоохоронців й складання протоколу. - Я прийшов з ними до відділку, де мене протримали більше сорока хвилин. Розпитували де і з ким проживаю, де взяв велосипед, чому на ньому наклейки не фірмові, чи хтось може підтвердити покупку тощо. Що важливо, за моє посвідчення особи поцікавилися десь після п’яти хвилини, як прибули до міліцейського відділку. До того у мене ніхто не запитував ні про вік, ні про документи, - каже хлопець. Під час складання протоколу міліціянт лаявся
- Протокол складали близько 15-ти хвилин. При чому правоохоронець, котрий ним займався, чи не через кожне слово казав бля. Правда, як я зрозумів, не на мою адресу. Попри все, забрали ще й мій мобільний, аби, зі слів міліціонерів, перевірити чи він також не крадений. Що можна було перевіряти у телефоні на протязі 20-ти хвилин – я не уявляю. Під кінець у мене взяли відбитки пальців. Тоді вже сказали, що я можу бути вільним, - зізнається юнак. Як пояснив тернополянин, він переймається через зроблену йому дактилоскопію, бо ж не знає, чи це було правомірно щодо нього. Також сумнівається стосовно перевірки мобільного. Порушили права - В даному випадку правоохоронці порушили права хлопця, - констатує юрист юркомпанії Лідер Назарій Редьква. – По-перше, міліціонер повинен був одразу представитися й пояснити з якою метою він зупинив хлопця. Щодо дактилоскопічного знімка пальців, то в даному випадку, у відповідності з п. 11 ст. 11 Закону України Про міліцію органам внутрішніх справ надається право проводити дактилоскопію наступних категорій осіб: затриманих за підозрою у вчиненні злочину або за бродяжництво; взятих під варту; осіб, яких звинувачують у вчиненні злочину; осіб, підданих адміністративному арешту.
- Проведення ж дактилоскопії осіб, затриманих за вчинення адміністративних порушень, а також доставлених осіб взагалі не передбачено жодним нормативним актом МВС України, що призводить до значних порушень прав людини, зокрема права людини на приватне життя, - каже Назарій Редьква. - Що ж стосується мобільного телефону, то це являється виключно приватною власність громадянина, котру, відповідно, міліціонери не мали права перевіряти. Юрист радить у такій ситуацію звернутися зі скаргою до прокуратури, аби там здійснили перевірку на правомірність дій працівників органів внутрішніх справ. А ще, слід заявити клопотання стосовно того, щоб дані відбитків пальців та інформація з мобільного телефону були взяті незаконно й, відповідно, повинні бути скасовані.
Діяли згідно закону У міліції ж не бачать відвертих порушень у вчинках своїх співробітників. - Для того, аби щось коментувати, ми повинні спершу зустрітися з працівниками міліції, які займалися цією справою, подивитися які були підстави, глянути, чи складався протокол… Проте як такої серйозної ситуації з тим, що перевірили цього хлопця - немає, - заявили кореспонденту 0352.com.ua у секторів зв’язків з громадськість МВС у Тернопільській області. - Працівники міліції мали право зупинити людину і перевірити, їм це дозволяє закон. А нюанси по відбитках пальців – це вже справа десята. Крім того, якщо його правоохоронці не тримали більше трьох годин у відділку, то вони не вийшли за рамки закону. У свою чергу 18-річний Андрій Волянюк каже, що задумується над поданням клопотання у прокуратуру стосовно його вчорашньої пригоди. Поради юриста Відмовки, що вам усе пояснять в міліції, у жодному разі не повинні вами сприйматися. Адже там ви раптом можете дізнатися, що нецензурно лаялися й порушували громадський спокій.
Пам’ятайте, що вас захищає ст. 19 Конституції України, яка говорить, що ніхто не може бути змушений робити те, що не передбачене законодавством.
Якщо все-таки правоохоронці наполягають на затриманні, вимагайте складання протоколу про адміністративне правопорушення або протокол затримання прямо на місці, а не у відділку. В протоколі неодмінно повинна бути зазначена дата і час вашого затримання, прізвище й посада співробітника міліції, що вас затримує, суть вашого затримання з обов’язковим посиланням на норму закону, що його передбачає. При затриманні працівник міліції зобов’язаний видати вам копію протоколу.
Якщо затримання все-таки відбулося, вимагайте негайно повідомити ваших чоловіка/дружину або інших родичів про місце вашого перебування. Право на юридичну допомогу і на повідомлення рідним про місце вашого перебування передбачене тією ж ст. 29, пункт 6 Конституції України, а також ст. 261 КУпАП.
Будучи затриманим, нічого не підписуйте і не ведіть жодних переговорів з міліціонерами. Пам’ятайте, що коли вас затримали як підозрюваного у скоєнні злочину, то час затримання минає через 72 години, якщо не буде пред’явлена постанова судді про обрання вам запобіжного заходу утримання під вартою.
А якщо вас затримали за адміністративне правопорушення, то час вашого затримання минає через три години після того, як буде встановлена ваша особа.
От чому так важливо, щоб протокол був складений негайно, у момент затримання, із вказуванням точного часу, - радить Назарій Редьква.