Майже два тижні пройшло з того часу, як Тернопіль задихався від неприємного запаху.
По гарячих слідах встановлювати причини прикрої ситуації взялися всі дотичні до цього питання структури. Та два тижні пошуків винуватців і з’ясування наслідків смороду у місті не дали жодного результату. Фахівці й далі не можуть дійти спільної думки. Причина проста – фактично жодна із структур серйозних досліджень у цьому напрямку не робить.
Сморід минув, і все стало на свої місця. Повертатися до цієї теми контролюючі органи не мають бажання. Досі не завершена перевірка прокуратурою в Тернопільській області. Ані обласна санепідслужба, ані екоінспекція дослідження не проводили, тому що заявок на проведення аналізів у ці структури не надходило. Відтак причини неприємного запаху у Тернополі залишаються лише припущеннями.
– Неприємні запахи в місті у першу чергу пов’язані з господарською діяльністю. Щоб більше не виникало подібних ситуацій, це питання потрібно внормувати. Дані моніторингу не показують у місті жодних відхилень. На мою думку, проблема пов’язана з використанням засобів хімізації. На щастя, ці неприємні запахи, які кілька дні були у Тернополі, не мають негативного впливу на здоров’я громадян, але, на жаль, вони погіршують умови проживання населення, адже створюють певний дискомфорт – як фізіологічний, так і психологічний. У тернополян виникло запитання, що це і наскільки це небезпечно, але відповіді на нього немає, – пояснив Номер один начальник головного управління Держепідслужби в Тернопільській області Володимир Паничев.
Крім того, протягом останніх тижнів тернополяни потерпають від невідомої кишкової інфекції. Журналісти «Номер один» двічі спілкувалися на цю тему з епідеміологами обласної санепідслужби. Кожного разу вони спростовували інформацію про спалах невідомої інфекції. У багатьох тернополян закралася підозра, що недуга може бути пов’язана з речовинами у повітрі, які спричиняли неприємний запах. Однак цю інформацію Володимир Паничев категорично спростовує:
«Ці речі абсолютно не пов’язані між собою. Неприємний запах у місті не має жодного причинно-наслідкового зв’язку. Санепідслужба постійно відслідковує епідемічну ситуацію в місті і реєстрацію інфекційних захворювань. Наприклад, з 31 серпня до 6 вересня показники інфекційної захворюваності перебувають у межах норми. Для багатьох інфекційних захворювань характерна сезонність. На рівень захворюваності впливають суспільні процеси, зокрема, початок навчального року. Епідпроцес є безперервним. Кожного дня людина заражається десятками інфекцій. Інше питання – чи здатен організм дати опір збудникам?»
Інша версія щодо природи неприємного запаху у Тернополі у заступника начальника Держекоінспекції в Тернопільській області Едуарда Ференца. За його словами, неприємний запах дуже схожий на запах від розкладу органіки, тому робити передчасні висновки щодо причетності до цього процесу сільськогосподарських підприємств не варто. Версію щодо проникнення запаху у місто по набережній ставу всупереч течії завдяки низинним вітрам, еколог ставить під сумнів.
– Можна й далі говорити, що це запах курячого посліду, який занесло у Тернопіль через верхні шари атмосфери. Але, скажімо, на об’їзній біля «Тойота-центр» теж є такий запах, його туди заносить від очисних споруд. Такий запах має будь-яка органіка, яка розкладається. Звичайно, справжня причина неприємного запаху у Тернополі не відома, тому що ніхто не подавав запитів, – каже Едуард Ференц.
Останні надії на встановлення причини скандальної ситуації на прокуратуру. Залишається сподіватися, що результати її перевірки не розчарують тернополян…