Чоловік відмовився назвати своє прізвище, але поскаржився журналістам на знахідку у солодощах, які він придбав у магазині “Продукти” на майдані Перемоги 4.
- Цукерки і без того мали якийсь пом’ятий вигляд, – розповідає покупець. – Але я на це не звернув уваги і з’їв декілька. Потім в одному помітив хробаків. Надіюсь, що попередні були без них.
Наступного дня кореспондент вирішив перевірити якість цукерок “Силач Бамбула”, які продають у тому ж магазині. І знайшов у купленому продукті хробаків. Продавець пояснила, що у всьому винна висока температура повітря.
- Цукерки привезли минулого тижня, вони є свіжими. Зіпсувалися через те, що стоять на сонці, – говорить продавець, жінка років 45-50 років. Імені вона не назвала.
Продавець стверджував, що минулої зміни проводили ревізію, проте зіпсутого товару не виявили.
- Продукти можуть псуватись, якщо зберігаються не в належних умовах. Потрібно звертати увагу на температуру та вологість повітря, – розповідає завідувач відділу гігієни харчування обласної санепідемстанції Ірина Поліщук. – Якщо є скарга від споживача, такий товар відразу йде на списання. Визначити стан таких продуктів, як риба, масло та ковбаса, легко. Проте, помітити щось у загорнутих цукерках – неможливо.
Після написання скарги у санепідемстанції помічник лікаря-гігієніста Ольга Пеляк вирушила у магазин з позаплановою перевіркою.
- Кількість обов’язкових перевірок магазинів санепідемстанцією значно скоротили з 30 листопада 2011 року. Тоді у дію ввійшла постанова Кабміну про затвердження критеріїв за ступенем ризику об’єктів, які здійснюють господарську діяльність, – розповідає пані Пеляк. – Частоту перевірок встановлюють у залежності від ступеня ризику діяльності. Магазин такого типу перевіряють раз на два роки. Про перевірку підприємця попереджують за 10 днів. Цього часу цілком достатньо, щоб привести усе до ладу. Якщо є скарга від споживача – виїжджаємо позапланово, без попередження. Перевіряємо магазин тільки в тій сфері, в якій здійснено продаж неякісного товару.
Працівник санстанції попросила власника магазину при кореспондентові "20 хвилин" показати супроводжуючі документи на цукерки. Це сертифікат відповідності, затверджений мокрою печаткою; висновок дератизаційної санітарно-епідемічної медекспертизи і накладна на отриману продукцію. Показати ці документи при покупці має право вимагати кожен покупець.
Власник пред’явив сертифікат відповідності, у якому зазначений термін реалізації цукерок – до 12.10.12. Проте, угода про проведення дератизаційних та дезінсекційних робіт – відсутня.
- У магазинах КП “Профдезінфекція” повинна проводити заходи щодо знезараження комах, гризунів раз у квартал. Якщо такого не відбувається, цілком можливе відкладання личинок у продуктах, – пояснює Ольга Пеляк. – Окрім того, самі працівники мають проводити санітарну годину раз у день, а також санітарний день – раз у місяць.
Температура повітря у магазині під час перевірки становила 17 градусів вище нуля. Проте, у дні, коли читач та кореспондент купували, було тепліше. Пані Пеляк не заперечує, що появу хробаків могла спричинити і висока температура.
- Температура повітря для збереження цукерок не повинна перевищувати 20 градусів, – пояснює вона. – При мінусовій температурі шоколадні вироби зберігати не рекомендують.
Власник магазину Тетяна Бетесевич пояснює, що поява хробаків – це специфіка цукерок з горіхами. Каже, що на ці цукерки влітку немає попиту, проте постачальник – кондитерська фірма А.В.К. – рекомендує їх і просить зі скаргами на якість звертатись до виробника.
Відтак представник обласної санстанції склала протокол про санітарні порушення. За словами Ольги Пеляк, після розгляду комісії у залежності від складності виявленого порушення власник отримає штраф у розмірі від 102 до 425 гривень.