Чи готова Тернопільщина до повені і льодоходу?

У зимово-весняний період однією з найбільш обговорюваних тем, що турбує населення області, є формування і проходження льодоходу, весняної повені та дощових паводків.

Слід зазначити, що повінь – це фаза водного режиму річки, яка повторюється щороку в один і той самий сезон року і характеризується найбільшою водністю, високим і тривалим підйомом рівнів води. Повені, які виникають внаслідок поєднання паводкових вод з льодоходом, часто супроводжуються заторами (нагромадження льоду в руслі ріки) або зажерами (скупчення внутрішньоводного льоду, який утворює льодяну пробку), що зумовлюють додатковий підйом води і затоплення нових територій. Проте, незважаючи на те, що цей процес зазвичай супроводжується розлиттям річок з виходом води на заплаву, в умовах антропогенного навантаження на водні об’єкти, включаючи наявність штучних водних об’єктів та сучасну забудову, пропуск повені вимагає вжиття відповідних заходів для запобігання шкідливій дії води.

На території області на обліку перебуває 1401 річка загальною довжиною 6066 км, 26 водосховищ загальною площею водного плеса 3578 га, об’ємом води 79,28 млн.м3, 886 ставків загальною площею водного плеса 5627 га та об’ємом води 58,83 млн. м3. Усі водні об’єкти у період льодоходу, повені та паводків є потенційно-небезпечними. З метою зменшення ризиків виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних з водним фактором, водосховища та ставки надаються в оренду юридичним та фізичним особам.

Відповідно до наявної в облводресурсів інформації із 912 водних об’єктів розташованих на території області станом на 01 січня 2018 року в оренді знаходиться 397 водних об’єктів загальною площею 4577 га., 515 водних об’єктів перебувають поза межами правових орендних відносин, за них не сплачується орендна плата і вони становлять потенційну загрозу населеним пунктам і сільськогосподарським угіддям. Найбільше таких об’єктів нараховується в Борщівському (57 об’єктів), Бучацькому (90 об’єктів), Гусятинському(40 об’єктів), Козівському (33 об’єкти), Монастириському (32 об’єкти), Чортківському (34 об’єкти) районах.

Облводресурсів при погоджені матеріалів оренди водних об’єктів надає технічні умови, що зменшує ризик виникнення надзвичайних ситуацій.

На виконання наказу Держводагентства України від 28 грудня 2017 року № 182 «Про пропуск льодоходу, повені та паводків у 2018 році» та з метою своєчасного вжиття заходів щодо захисту населених пунктів, господарських об'єктів, сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод під час пропуску льодоходу, повені та паводків, в Тернопільському облводресурсів виданий відповідний наказ від 05.01.2018 р. № 1, яким затверджено склад аналітично-диспетчерського центру обласного управління водних ресурсів та План дій Тернопільського облводресурсів щодо підготовки до пропуску льодоходу, повені та паводків у 2018 році.

Внесені зміни до персонального складу диспетчерських служб міжрайонних управлінь водного господарства.

Забезпечується постійний аналіз та узагальнення інформації про водогосподарську обстановку в області.

Проведено відповідну роботу, спрямовану на запобігання виникнення надзвичайних ситуацій на водних об’єктах області.

Новини компаній
17:00, Вчора