Уже з 1 квітня українці почнуть обирати свого сімейного лікаря. Незважаючи на те, що кампанія почнеться у день сміху, у МОЗ закликають людей до відповідальності. Адже тепер санкції передбачені не лише для медиків, а й для пацієнтів.
Де шукати собі сімейного лікаря? Хто може ним бути і що робитимуть з тими пацієнтами, які не встигнуть обрати? Про це «Наш ДЕНЬ» дізнавався у голови Тернопільської облради, лікаря за фахом, Віктора Овчарука.
Лікар може мати до 2 тисяч пацієнтів
– Вікторе Вікторовичу, вже за півтора тижні почнеться національна кампанія з вибору лікаря. Реформою передбачено, що кожен українець повинен сам обрати собі лікаря. З ким і де підписувати угоди?
– Тепер медична допомога не прив’язана до місця прописки чи проживання. Знайти собі лікаря можна в будь-якому медичному закладі, туди й слід звернутися. Підписати угоду можна не лише з лікарем загальної практики сімейної медицини. Замість нього, якщо є хороший фахівець, можна обрати педіатра або терапевта. Згодом і медики вузької спеціалізації, якщо б захотіли, матимуть змогу перекваліфікуватися і працювати сімейними лікарями.
– Чи буде прийом у сімейного лікаря безкоштовним?
– Так, адже держава буде перераховувати кошти за кожного пацієнта лікарю, з яким той підпише договір. Цього року це близько 370 гривень на одну людину в рік. У цей бюджет входять оренда кабінету, оплата роботи лікаря і, за потреби, іншого персоналу, часткове покриття аналізів. Ніхто доплачувати не буде. Це – принцип страхової медицини. Адже у певній місцевості є хронічні пацієнти або ті, які в зоні ризику. Вони потребуватимуть лікування і, відповідно, коштів. А є люди, які не хворіють. Саме за рахунок тих, хто не хворіє, лікар надає допомогу хворим і при цьому залишається частина коштів для зарплати.
– Фактично, своєрідний бізнес…
– Сімейний лікар справді тепер буде, як підприємець. При цьому він повинен так опікуватися пацієнтами, щоб ті менше хворіли і якомога рідше потребували медичної допомоги. Адже тоді хворого треба відправити до іншого спеціаліста, а за ним – і частину коштів. А лікар, зрозуміло, зацікавлений, аби гроші залишалися в нього. Очевидно й те, що більша кількість пацієнтів означає більший дохід. Сімейний лікар може обслуговувати 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900. Ця цифра може бути дещо більшою для лікарів, які працюють у селах. Наприклад, якщо у селі проживає 2 000 людей, то всі вони отримають змогу підписати декларацію з сімейним лікарем.
Угоду можна буде розірвати
– Чи не почнуть тепер медики заробляти на пацієнтах, закриваючи очі на їх хвороби?
– Сімейний лікар матиме, як і підприємці, ліцензію. Якщо він недобросовісний, непрофесійний – ліцензію забиратимуть. Так є і за кордоном. Буде і безпосередній контроль. Лікар повинен усі послуги, які надав пацієнтам, оформлювати в електронному варіанті. Всі ці дані будуть зареєстровані у Національній службі охорони здоров’я, яка створена на рівні держави. З іншого боку, якщо лікар захоче, щоб до нього приходили пацієнти, він буде вимушений вдосконалюватися. Наприклад, у нас є Бучацький район, де велика народжуваність. Сімейний лікар повинен буде більше працювати в напрямку акушерства й гінекології, вести вагітних. Якщо регіон промисловий, є шкідливе виробництво, то слід більше працювати в цьому напрямку. Якщо ж лікар не задовольняє – пацієнт у будь-який момент може підписати угоду з іншим.
– Ви зауважили, що частину коштів лікар має витратити на приміщення й обладнання для обстеження хворих. При цьому сьогодні сімейні амбулаторії, особливо в сільській місцевості, далекі від бажаних. Якщо лікар порахує, що йому самому мало що залишиться після цих організаційних процедур, чи не вийде так, що не буде кому лікувати?
– З 4 мільярдів гривень, які сьогодні держава виділила на сімейну медицину, 170 мільйонів надійшли у Тернопільську область. Створена комісія при ОДА, яка напрацьовує, де потрібно будувати ще амбулаторії, де необхідна реконструкція й обладнання. Також передбачено, що кожна амбулаторія отримає автомобіль. Важливо, що цього року всі кошти з тих 370 гривень залишатимуться у сімейній медицині. Уже з 2019 року частина грошей йтиме на вторинну ланку, тобто якщо пацієнт буде потребувати подальшого лікування.
А якщо серцевий напад?
– Сьогодні люди самі собі часто за лікаря. Болить нога – йдуть одразу до ортопеда чи хірурга. Хворе горло – до лора. Реформа ж заборонить це. А що робити, коли серцевий напад чи кровотеча – поки сімейний лікар випише направлення, можна померти…
– Ні, є чітко розмежовані стани, за які відповідає сімейний лікар, а коли викликають «швидку». І якщо є, наприклад, переломи чи серцеві напади –це невідкладні стани, і хворих приймуть у лікарні без питань. Без медичної допомоги точно ніхто не залишиться. Хоча, звичайно, будемо контролювати, щоб пацієнт мав підписану угоду. Якщо він хоче йти на консультацію – направлення від сімейного лікаря. Адже ми мусимо знати – скільки пацієнтів є, чітко визначити кількість тих чи інших захворювань. Це потрібно, аби на подальших етапах реформи розуміти, за що має платити держава, що має підтримувати місцеве самоврядування, а що – страховий агент. Сьогодні чіткої статистики немає.
– Ви ще хотіли телемедицину впроваджувати.
– Коли ми будемо освоювати 170 мільйонів, які виділили на сімейну медицину, в області плануємо деяке обладнання підключити до інтернету. Наприклад, пристрої ЕКГ. Тобто лікар робить кардіограму – і її бачать фахівці в університетській лікарні та можуть дати консультацію. Плануємо, щоб з допомогою інтернету можна було передавати і дані рентген-обстежень. Сьогодні є портативні пристрої, які можна поєднати зв’язком із онкодиспансером чи тубдиспансером. Це теж хороший крок до профілактики хвороб. І це – раціональніше, ніж брати машину і їздити по селах робити, наприклад, той же рентген.
Кого каратимуть?
– Ви вже уклали угоду?
– Ні, але одразу ж укладу. До речі, варто укласти угоду до 1 липня, оскільки тоді за вами, образно кажучи, «ходитимуть» ваші 370 гривень. Однак, зараз людям не треба переживати, що у зв’язку з реформою прийдуть до свого лікаря і не отримають медичну допомогу.
– Реформа передбачає відповідальність не лише лікарів, а й пацієнтів. Що це означає?
– Все просто. Лікар, з яким пацієнт укладе договір, всі етапи лікування прописує в електронному варіанті, який реєструється в Національній службі здоров’я. У разі некоректного лікування будуть застосовувати санкції. З іншого боку, санкції передбачені й до пацієнтів. Якщо хворе серце і, наприклад, раз у місяць треба робити ЕКГ, а пацієнт без поважної причини пропустив обстеження й стався напад, то він сам і платитиме за лікування. Утім, вважаю, усі ми, і лікарі, і пацієнти будемо дбати про найцінніше у житті людини – здоров’я.