Медовий Спас або Маковія. Що слід знати тернополянам про головні традиції свята

Сьогодні на Тернопільщині, як і в усій Україні, святкують Медовий Спас. За традиціями в цей день освячується мед та мак. Цього ж дня розпочинається Успенський піст, який триває до 27 серпня.

Медовий Спас — це перший із трьох свят Спаса, котрі відзначаються кожного року в серпні. Свято припадає на 14 серпня і в народі ще називається Першим Спасом, Спасом на воді, Медовим Спасом. Інша його назва - Маковія. На честь 7 братів-мучеників Маккавеїв, які підняли повстання за свою віру у 165— 63 роках до н.е. в Юдеї.

Ще в цей день церква відзначає Походження чесних древ Животворящого Хреста. Бо частка дерев’яного хреста, на якому розіп’яли Ісуса, порятувала Константинополь, коли там спалахнула епідемія. Часткою освятили усі водойми в місті, після чого ті очистились. Традиція святити воду в цей день походить саме від тих подій.

На Спаса треба нести до церкви мед, воду та мак. Мед лишається в церкві, як милостиня. Також слід посвятити обереги, а ще трави або квіти, які потім при правильному використанні зберігають здоров’я.

Усі трави для оберегу або, як його часто називають, "Маковійчика" має збирати виключно жінка. Історичне походження традиції робити ці таємничі букетики сягає коренями у глиб віків, до ще язичницьких часів. У справжньому оберегові мають бути присутні чебрець, м'ята, полин, калина, рута, календула, материнка, колоски вівса, донник, тирлич, чорнобривці та головки маку. Вважається, що освячений оберіг цілий рік берегтиме дім від незгод.

Традиційні страви на Маковея — це пісний борщ зі свіжими грибами і макові шулики, пісні коржики. Також макові рулети, медове печиво, млинці з маком і медом та інші вироби. Рибні та м’ясні страви на столі у цей день відсутні.

На Маковія заборонено голосно розмовляти, лаятися і сваритися, а ще бучно святкувати. У цей день не можна прибирати в будинку і працювати. Не можна бажати комусь зла, бо те неодмінно повернеться до недоброзичливця.

Щоб бути здоровим і щасливим цілий рік, згідно з народними віруваннями, слід з'їсти ложку освяченого меду нового врожаю і запити трьома ковтками освяченої води, бо саме на Перший Спас мед і вода наділені особливою енергетикою. Після 14 серпня вода стає холодною і починає цвісти, тому останній раз купаються у відкритих водоймах на Медовий Спас.

А ось які прикмети на погоду пов'язані з Медовим Спасом:

"На Маковея літо закінчується, а осінь починається".

"Яка погода в Медовий Спас, таким буде свято і в наступному році".

"Якщо на Маковія йде дощ, лісових пожеж буде мало".