Чи несуть котельні на торфі загрозу здоров’ю тернополян досі не з’ясували

Торф’яні котельні попри протести тернополян таки запрацюють з початком опалювального сезону. 

Таку позицію озвучив УНІАН головний інженер КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» Віталій Гурбенюк.

За його словами, акції протесту жодним чином не вплинули на наміри щодо втілення задуму. Призупинення робіт пояснює тим, що зараз погоджують з РЕМом та водоканалом нюанси проведення усіх необхідних комунікацій.

«Жодної заборони на експлуатацію немає. Ми не порушуємо законодавства. Всі приписи ми виконали, причини для того, щоб ці котельні не працювали, відсутні. У нас є проект, і ми його втілюватимемо згідно плану», – окреслив позицію тепловиків Віталій Гурбенюк .

За його словами, котельні на торфі впроваджують для диверсифікації видів палива. Мовляв, якщо раптом не стане газу, то дані котельні не дадуть замерзнути усій системі. 

«Потужності торф’яних котелень незначні. Вони не дадуть достатньо тепла в оселі, але у разі відсутності газу ми не допустимо ситуації, яка колись була в Алчевську», – каже головний інженер.

При цьому додав, що дані котельні використовуватимуть паралельно з газовими, позаяк опалювати торфом економніше, ніж газом. Скільки саме вдасться зекономити, повідомити Гурбенюк не зміг. Мовляв, це залежатиме від кількості виробленої теплової енергії. 

Для споживачів робота торф’яних котелень нічого не змінить, вони оплачуватимуть послуги по встановленому тарифу.

У Держспоживслужбі наразі не з’ясували, чи несуть викиди торф’яних котелень загрозу здоров’ю людей. Кажуть, не встигли цього зробити. 

«Коли ми давали дозвіл на здійснення викидів, то закладали умову, що після пуску котелень чи під час налагоджувальних робіт, в межах 10-ти днів нас зобов’язані попередити, щоб ми провели дослідження в межах санітарних норм (1-1,5 м від жилих будинків). Коли влітку запустили котельню на вул. Купчинського, до нас одразу надійшло біля 30 звернень від мешканців з прилеглих будинків. Ми їх скерували в міське управління ЖКГ для створення комісії, бо там не всі питання є в нашій компетенції. Скажімо, треба оцінити і технічний стан, технічні характеристики, відповідність містобудівної та проектної документації. В управлінні відповіли, що створять комісію, коли котельня вже почне працювати і їх про це повідомлять», – розповів начальник відділу безпеки середовища життєдіяльності управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства обласної Держспоживслужби Остап Гурський.

Коли ж фахівці служи вирішили провести принаймні дослідження щодо викидів, а також шуму, на який скаржилися люди, то виявилося, що котельня уже не працює.

«Нам сказали, що це був пробний запуск для подачі теплої води. З липня вони вже не працювали. Зрештою актуальніше проводити дослідження, коли котельня працюватиме на повну потужність, тобто і на опалення, а не лише на подачу теплої води, бо тоді буде інша кількість викидів. Хоча за кількістю викидів чадного і вуглекислого газ і торф майже однакові, різниця між ними в тому, що при спалюванні торфу більше пилюки і сажі. Чи є якісь загрози здоров’ְю людей з’ясовуватимемо, коли ці котельні почнуть працювати», – окреслив план дій Гурський.

Водночас Держекноінспекція виявила в одній з котелень перевищення норм викидів утричі