Чи “прозорі” комунальні підприємства Тернополя для людей?

У Тернополі є 24 комунальні підприємства. Усі вони займаються різною діяльністю та надають різні послуги. Наскільки прозорими у своїй діяльності є ці установи та чи дотримуються вони законодавства щодо публічності, проаналізували представники «Центру громадського контролю«Дій! – Тернопіль».

– Як суб’єки господарювання комунальні підприємства мають обов’язки перед громадськістю, – каже Василь Томчишин, координатор Центру громадського контролю «ДІЙ!» в Тернополі. – Комунальні підприємства займаються господарською діяльністю, мають отримувати прибуток, надавати пільгові послуги для населення. Вони отримують дотації з міського бюджету, але ми достеменно не знаємо, що КП мають робити у сфері прозорості та публічності. Для того, щоб громадські активісти, журналісти, жителі міста, змогли розібратись у тому, чи комунальне підприємство повністю виконує свої зобов’язання, ми розробили  Методологію дослідження прозорості та публічності комунальних підприємств.
Прозорість і публічність оцінювали за 25 індикаторами, які поділені на три групи: інформування, кадри та управління, фінанси. Максимально підприємство могло набрати 60 балів, в тому числі 30 – на предмет дотримання законодавства. Після аналізу автори методології визначили п’ять найкращих та п’ять найгірших підприємств у плані прозорості і публічності.

– Серед топ п’ять комунальних підприємств, згідно двох рейтингів, перше місце займає «Тернопільводоканал» з 35-ма балами із 60-ти, – розповів зз Максим Макар, юрист Центру громадського контролю «ДІЙ!» В Тернополі. – Друге – «Ритуальна служба», третє – «Тернопільміськсвітло», четверте – «Тернопільський центр дозвілля і молодіжних ініціатив імені Довженка», п’яте – «Тернопільміськтеплокомуненерго». Значно цікавішим є другий рейтинг на предмет дотримання вимог законодавства щодо публічної інформації з максимальним балом 30. Тут найкращі ті ж самі підприємства, але розташувалися вони дещо інакше. Лідером залишився «Тернопільводоканал» з 24-ма балами із 30-ти, що є дуже хорошим результатом. «Тернопільський центр дозвілля і молодіжних ініціатив імені Довженка» і «Ритуальна служба» отримали по 20 балів, «Тернопільміськтеплокомуненерго» – 17 і «Тернопільміськсвітло» – 15.

Найгіршим стало комунальне підприємство «Масив». При проведені дослідження з’ясувалося, що інформації про це підприємство немає ніде. Єдине, де вдалося знайти про нього дані – це на сайті «Опендатабот», де зібрана основна інформація про юридичні особи, які реєструються органами місцевої влади. Друге КП серед найгірших – «Тернопільбудінвестзамовник» – у нього тільки один індикатор щодо дотримання законодавства. Далі йдуть: «ФК «Тернопіль», «Міське бюро технічної інвентаризації» та «Еней».

– Прозорість та публічність комунальних підприємств важлива тому, що це кошти нас з вами, як платників податків, – говрить Юлія Заплавна, координаторка проекту Центру громадського контролю «ДІЙ!».

– Критично важливо знати як ці кошти реалізуються і чи доцільна діяльність цих комунальних підприємств. Зараз ми не готові контролювати, моніторити та давати оцінку якості КП, але ми готові сказати про те, чи комунальні підприємства комунікують з нами та з мешканцями, чи показують свою відкритість, інформацію про себе та як використовують кошти.

Аналіз комунальних підприємств, як зазначають аналітики, провели не для того, щоб критикувати підприємства, а щоб виявити де є проблеми і допомогти їх вирішити. До кінця 2018 року вони розроблять рекомендації для кожного підприємства щодо підвищення прозорості і публічності. А наступного року ще раз проаналізують КП, щоб дізнатися чи вони змінилися на краще.