У Тернополі не встигли відкрити літературний музей, як у ньому оселилися гномики (ФОТО, ВІДЕО)

У приміщенні Тернопільської дитячої бібліотеки № 2 відкрили музей “Літературне Тернопілля”.

Експозиція, яку представили сьогодні тернополянам, розповідає про видатних постатей, які творили літературу на теренах Тернопільщини, а також про сучасних письменників області.

Експозиція ділиться на кілька частин. У ній йдеться про встановлення книгодрукування, про відомих учнів Кременецького ліцею та уродженців Тернопільщини. Також про перебування у Тернопільській області видатних постатей, наприклад, Тараса Шевченка. За словами Оксани Лехіцької, старшого наукового співробітника, в архіві зберігаються документи про надання Тарасу Шевченку можливості працювати в Почаєві. У музеї подані картини, які Шевченко малював на Тернопільщині. Також тут він записував народні пісні.

У музеї розповідається не тільки про українських класиків. Тут можна також дізнатися, які відомі письменники світової літератури бували на Тернопільщині. Наприклад, про Оноре де Бальзака, який три дні перебував у Вишнівці і згадує про це у своїх листах.

Враховуючи великий внесок духовенства у розвиток освітянської сфери, окрема частина експозиції присвячена діяльності священників. У середині 19-го століття із 43 книг, виданими українською мовою, 40 було написано священиками. У музеї подана інформація і про родинні внески, і про дідуся Соломії Крушельницької та інших священників, які започаткували просвіту на Західній Україні.

У музеї можна ознайомитися не тільки з архівними матеріалами, а й сучасними книгами, картинами, які вже стали експонатами “Літературного Тернопілля”. До речі, книга-велетень, яка увійшла до Книги рекордів України як найбільша рукописна книга в Україні, вже знаходиться тут. У рамках експозиції є окремий стенд арт-книг, які бібліотеки Тернополя створили спеціально для цього музею. Кожна бібліотека підготувала одну арт-книгу. Одну з них зробив колектив Тернопільської центральної дитячої бібліотеки.

- Книга зроблена за твором дитячого автора Романа Завадовича «Пригоди Гномика-Ромтомтомика». Ми хотіли зробити не стандартний арт-бук, а щось цікавіше для дітей. Тут збирали трохи інші матеріали, ніж треба для виготовлення звичайного арт-буку. Треба було підібрати і мох, в українському селі треба було гномика одягнути в український костюм. Ми намагалися зробити справді хатинку гномика, щоб дитина захотіла глянути в його домівку і почитати, що ж з ним трапилося. Щоб почитати твір треба відкрити хатинку. Книга зроблена руками. У цьому арт-буці тільки перший розділ твору – розповіла працівниця Тернопільської центральної дитячої бібліотеки Ірина Мацко.

Як зазначив міський голова Тернополя Сергій Надал, на сьогоднішній день майже всі бібліотеки міста відремонтовані. Окрім цього Тернопіль виграв 4 міжнародні гранти на поповнення технічної бази бібліотек. Бібліотеки міста поповнилися на майже 400 тисяч книг. 

– Сьогодні відкриваємо бібліотеку-музей «Літературне Тернопілля». Це перший зразок, коли всі місцеві письменники долучилися до створення експозиції, – каже Сергій Надал.

За словами тернопільських письменників, музей “Літературне Тернопілля” збагатить знання тернополян про те, як творилися і розвивалися літературна думка та друковане слово на Тернопільщині.

 

 

Тамта ҐУҐУШВІЛІ, фото, відео автора