Духовна смерть: ПЦУ відлучить Філарета від церкви (ФОТО)

Православна церква України офіційно попередила "почесного патріарха" Філарета, що проведення "помісного собору" неіснуючого вже Київського патріархату означатиме розкол.

Про це йдеться в офіційній заяві ПЦУ, у якій також зазначено, що учасників такого "Собору" відсторонять від церкви.

""Почесний Патріарх" Філарет не має права одноосібно скликати "Помісний Собор УПЦ КП" ані за Статутом Православної Церкви України, ані навіть за припиненим Статутом УПЦ КП. Самовільне та позастатутне проведення зборів невизначеної групи не уповноважених осіб з присвоєнням цим зборам назви "Собору" означатиме церковне розділення та відділення організаторів та учасників таких зборів від Православної Церкви України з усіма канонічними та юридичними наслідками", – йдеться в заяві.

В ПЦУ нагадали, що з минулого року Українська православна церква Київського патріархату як окреме релігійне об’єднання припинила свою діяльність. Адже рішенням Помісного Собору УПЦ КП, який відбувся 18 грудня 2018 року, Київський патріархат приєднався до створеної ПЦУ.

Як повідомляє "3oko.com.ua", Митрополит Київський і всієї України Епіфаній вважає, що почесний патріарх Філарет у разі проведення так званого собору Київського патріархату, сам себе покарає, бо наслідком стане його ізоляція від Православної церкви України.

"Загалом говорити про скликання помісного собору Київського патріархату недоречно тому, що Київський патріархат був розпущений 15 грудня і зараз почесний патріарх як один із ієрархів православної церкви немає жодного права на скликання помісних соборів… Я би не хотів говорити про певні покарання, як я сказав, єдиним можливим зараз покаранням, він може обрати сам — це відділившись, відійшовши знову в ізоляцію від церкви, яка отримала Томос, від церкви, яка поступово отримує визнання з боку інших православних церков", — наголосив Епіфаній.

Він вважає, що у випадку проведення собору, це буде певне відділення від єдиної помісної Православної церкви України "невеличкої частини ієрархів, кліриків і мирян".

"Говорити про те, що це є відновленням Київського патріархату недоречно, бо Київський патріархат як релігійне об’єднання саморозпустився, і зараз можемо говорити лише про створення нової структури з старою назвою…Те, що відбудеться, якщо відбудеться, то певні ієрархи, які долучаться до цього процесу самі покладуть на себе покарання відділившись від єдиного тіла вже визнаної автокефальної помісної православної церкви і підуть у розкол", – додав Епіфаній.

За його словами, рішення про покарання може ухвалити лише архієрейський чи помісний собор, бо ПЦУ керується колегіально.

"Я би не хотів передбачати певні покарання до тих осіб, які можуть відійти від нашої церкви", — зазначив Епіфаній.

Раніше Філарет заявив про те, що вирішив скликати на 20 червня Помісний Собор вже не існуючого Київського патріархату. Тоді ж він зазначив, що не визнає томос про автокефалію ПЦУ, адже не був ознайомлений із його текстом.

У травні Філарет у своєму зверненні заявив, що його відмова від статусу патріархату на Помісному Соборі в грудні 2018 року нічого не означає й Київський патріархат нібито ніхто не скасовував.

Аналітики зазначають, що від часу створення ПЦУ між Філаретом та Епіфанієм виникло протистояння за вплив у церкві. Зокрема почесний патріарх Філарет не задоволений символічним статусом і намагається отримати вирішальний вплив на життя церкви. Запрошенням на бланках УПЦ КП вшанувати пам’ять священномученика Макарія він намагався перевірити, яка кількість ієрархів може підтримати його ідею відновлення УПЦ КП. Водночас після розгортання скандалу низка єпархій ПЦУ зробили відкриті заяви на підтримку Епіфанія.

10 травня глава ПЦУ Епіфаній заявив, що Українська православна церква Київського патріархату юридично припинила своє існування під час Об’єднавчого Собору 15 грудня, а її відновлення може загрожувати втратою Томосу.