Смерть 26-річної Марії Деркач із села Загір’я Зборівського району викликала величезний резонанс не лише серед громадськості області, а й на державному рівні.
Як ми повідомляли, під свій контроль справу взяло Міністерство охорони здоров’я України, створивши спеціальну комісію з перевірки і встановлення причин раптової смерті дівчини. Офіційно відреагували на трагічну подію народні депутати Олексій Кайда і Василь Деревляний. За даним фактом нині проводиться досудове розслідування, кримінальне провадження за ч. 2 ст. 140 Кримінального кодексу — неналежне виконання професійних обов’язків медпрацівниками — перебуває на постійному контролі керівництва УМВСУ. Нагадаємо, що Марія Деркач більше двох тижнів лікувалася від вірусної пневмонії у Тернопільській міській лікарні №2, поступово одужувала, готувалася до виписки, але після комп’ютерно-томографічного обстеження у міській лікарні швидкої допомоги її стан раптово погіршився і за лічені хвилини пацієнтка померла. Такої перевірки у Тернополі ще не було
25 січня у Тернополі працювала спеціальна міністерська комісія у складі восьми осіб. Як відомо, члени поважної комісії зустрічалися з учасниками організації лікування, проводили грунтовну перевірку лікарняної документації, зустрічалися з головними лікарями та завідуючими відділеннями.
— На жаль, стався прикрий випадок із молодою дівчиною, який набуває справедливого розголосу, тому ми зацікавлені в об’єктивній перевірці, — зазначив начальник відділу охорони здоров’я Тернопільської міськради Ростислав Левчук. — Це питання складне, неоднозначне, бо задіяно кілька закладів, у яких лікувалася Марія Деркач. Нині родичі шукають будь-яку інформацію, зустрічаються з учасниками подій, роблять свої висновки, можливо, не завжди об’єктивні, але на фоні тієї трагедії, яку вони пережили, абсолютно справедливо порушують це питання. Медики мають своє розуміння справи, бо знають суть діагнозу, а тому, щоб не виникало жодних сумнівів, створено цілий ряд комісій. Важливо, що справу вивчають представники міністерства — фахівці різних напрямків медичної галузі, починаючи від лікувального процесу і закінчуючи видачею ліцензії. Зізнаюся, що за моєї пам’яті такої серйозної перевірки у Тернополі ще не було.
Окрім комісії Міністерства охорони здоров’я, за фактом смерті Марії Деркач проводять перевірки також комісії відділу охорони здоров’я Тернопільської міської ради, головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації, а також комісія, призначена міським головою. Перевірки комісій перебувають під контролем прокуратури області, яка зобов’язала усі сторони надати свої висновки.
У Марії була смертельна хвороба?
На боці рідних Марії Деркач нині чимало тернополян. Небайдужі люди телефонують їм, висловлюють співчуття та діляться своїм гірким лікарняним досвідом. Місцеві тризубівці заявили про свою солідарність та підтримали родину.
— Я не спеціаліст, не медик, але міркую так: можна бути хворим на рак і бути приреченим вмерти за місяць, але якщо тебе вбивають сьогодні, то це — злочин, — каже Новій Тернопільській газеті рідний брат Марії Андрій Деркач. — Ми переконані, що смерть сестри настала через байдужість та халатність лікарів. Є чотири моменти, які, на нашу думку, спровокували летальний наслідок. По-перше, неналежне лікування, оскільки упродовж останнього тижня Марія не отримувала необхідних медикаментів. Міське управління охорони здоров’я намагається нині нав’язати думку, що вона хворіла на ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт, що у 90% випадків призводить до смерті. Але чому тоді за три тижні лікування не була діагностована ця хвороба і сестру готували до виписки?.. По-друге, непрофесійне транспортування, без нагляду лікуючого лікаря чи реаніматолога. По-третє, під час комп’ютерної томографії Марії ввели контрастну речовину, але ніхто не простежив за її дією на організм. А ця речовина, як відомо, може давати побічні реакції, тому хворий повинен бути під пильним наглядом хоча б півгодини. Натомість працівники кабінету томографії буквально викинули сестру в коридор, вона померла за десять хвилин після обстеження. По-четверте, медбрат, який супроводжував сестру на томографічне обстеження, мав передусім надати їй допомогу, а він залишив її на лавці і побіг наповнювати балон киснем. І останнє — нас надзвичайно здивувало, що голова однієї із комісії заявила, мовляв, Марія сама винна, бо порушувала лікарняний режим. Але ми знаємо, що такого не було, тому підозрюємо, що за цей час могли переписати історію хвороби, та все ж сподіваємося, що справа буде розглянута справедливо і ми дізнаємося, від чого насправді померла сестра і чи були у неї шанси на життя…