539 гривень за один гектар, або 8,7 млрд гривень в масштабі країни – у стільки обійшлося користування українськими чорноземами в 2012 р. 21% із загальної суми заплатили власники десяти найбільших українських агрокомпаній.
Рекордсмен – холдинг Олега Бахматюка Ukrlandfarming, якому орендована земля обійшлася майже в 330 млн гривень.
За даними Держземагентства, сума виплаченої в минулому році оренди зросла в півтора рази: в 2011 році власники паїв отримали 5,8 млрд гривень, або близько 320 грн / га. Зростанням доходів пайовики зобов’язані не щедрості орендарів, а волі держави.
З 1 січня 2012 р. нормативна грошова оцінка землі, яка є базою для розрахунку оренди, збільшилася в 1,76 рази – до 20 635 грн/га. Найдорожчі сільгоспземлі знаходяться в Черкаській, Донецькій області та в Криму. Мінімальна вартість наділів – на Житомирщині.
Мінімальна ставка оренди – 3% від нормативної грошової оцінки землі – закріплена указом президента, але вона носить рекомендаційний характер. Де-факто орендні платежі можуть бути нижче рекомендованого рівня.
За словами Андрія Кошіля, президента Земельного союзу України, невисокі ставки, наприклад, 1-2% при довгострокових договорах оренди, поширені в Криму і Західному регіоні країни. Ставки вище 3% найчастіше застосовуються в центральних сільськогосподарських областях – наприклад, у Вінницькій, Полтавській і Черкаській областях. «У Черкаській області ставки оренди – 4-4,5%, і треба визнати, що цьому сприяє місцева держадміністрація, яка дає рознарядку підтримувати їх на високому рівні», – підкреслює Кошіль. Але за такими ставками в основному платять фермери. «Як правило, у агрохолдингів ставка оренди становить рекомендовані владою 3%», – стверджує експерт.
Орендні платежі 10 найбільших латифундистів в 2012 році