Чи переживуть Хоптян і Тернопільська облрада цьогорічну весну

Тернопільщина вкотре здивувала Україну. Чиновники на чолі з керівником-господарем області Валентином Хоптяном, піджавши хвости, втекли на задвірки області, аби провести колегію. Це при тому, що до них на зібрання навідався гість зі столиці, посланець самого Януковича.

Тим самим вчорашня витівка «свободівців» продемонструвала: влада насправді не така сильна, як здається, їй теж властива боязнь і невміння реагувати на нестандарті виклики.

Водночас після цієї «заварушки» постають питання щодо її наслідків: чи переживе весну на своїй посаді Валентин Хоптян, чи переживе весну чинний склад обласної ради? Адже уже очевидно, що всі крапки неповернення і пошуку компромісів пройдено.

«Свободівці» зіграли на користь Хоптяна

Для чого Києву Хоптян на посаді голови облдержадміністрації збагнути важко. З рівнем голови колгоспу на пенсії він не зміг ні консолідувати місцеві еліти і скерувати їх в потрібному владі напрямку, ні досягти порозуміння з політичними опонентами в обласній раді, з тріском провалив для провладних кандидатів парламентські вибори, навіть на округах, де були мегафінансові вливання, рівень поваги до влади опустив серед жителів краю до плінтусного рівня, наслідком чого стало масове освистання в Зарваниці Президента України Віктора Януковича, щойно Хоптян згадав його прізвище.

Боязнь спілкуватися з депутатами та журналістами, відсутність харизми та свіжих ідей чи рішень, періодичні мовні казуси сформували керівнику області образ комічного персонажа.

Як наслідок, політичні опоненти, бачачи безкарність своїх «наїздів», вже давно перейшли в площину особистісних образ, міцно закріпивши за Хоптяном бирки «вбивця» та «пияк».

Для чого Януковичу саме такий намісник в Тернопільській області залишається загадкою, навряд чи поясненням цього є лише дружні стосунки Хоптяна з колишнім заступником голови Адміністрації Президента Станіславом Скубашевським.

Власне, коли наприкінці минулого року останній пішов зі своєї посади і став нардепом, в області почастішали чутки про невідворотне звільнення Хоптяна. І було б воно після усіх провалів цілком логічним.

Однак саме до колегії 26 лютого. Тепер звільнення Хоптяна стане черговим доказом слабкості влади. Виглядатиме, що після першої ж рішучої вимоги представників ВО «Свобода» Янукович тут же «ліг на лопатки» і підписав указ про звільнення свого намісника.

Тим паче, що очевидною і невідворотною буде друга вимога «свободівців»: ввести нових депутатів облради. Саме через це зараз і вибивають табуретку з-під Хоптяна. А отже владі доведеться знову іти на компроміс, який ВО «Свобода» вкотре подасть як свою доблесну перемогу і як черговий програш влади. Навряд чи Януковича і Ко влаштує такий розвиток подій. І саме тому в Хоптяна, як це не парадоксально, залишаються шанси втриматися на своїй посаді.

Хто розпустить облраду

Може влада вдатися і до контрнаступу: розігнати Тернопільську облраду. Стратегічно для «регіоналів» цей крок є програшним, адже після перевиборів, зважаючи на волевиявлення жителів області під час парламентських перегонів, фракція Партії регіонів уже не буде такою чисельною. А духу поплічників «регіоналів» – «литвинівців та «єцунів» – взагалі в раді не буде чутно, ці політпроекти уже списані у небуття.

Єдиний аргумент для влади на користь розпуску облради – це продемонструвати «вискочкам» зі «Свободи», хто в хаті господар, і принагідно завдати удару «свободівцям».

Адже після перевиборів вони вже теж не матимуть такої кількості і такого впливу, як зараз. Якщо бюджет області до перевиборів так і не буде прийнято, антирейтинг «Свободи» ще більше зросте. Вже зараз чимало жителів області дивляться зовсім іншими очима на цю політичну силу. До людей приходить розуміння, що за націоналістичними гаслами та красивими словами ховаються звичайнісінькі хижаки, для яких головним пріоритетом, як і в попередників, є працевлаштування на ласі посади знайомих та близьких, зосередження  зусиль для процвітання бізнесу своїх побратимів.

Зауважимо, що ніколи «свободівці» не демонстрували такого рвіння за інтереси пересічних людей, як коли справа «дійшла» до шкурного питання – боротьби за посаду голови облради. Тут уже «тягнибоківці» мобілізували сили і почали справді давати жару місцевій владі. Їхня тверда позиція в питанні введення нових депутатів викликає повагу, якщо вони справді відстоюватимуть її до кінця. Але що заважало робити це раніше, коли у представників ВО «Свобода» був свій голова облради?

Перевибори для «Свободи» стануть дошкульним ударом, як і «регіоналам», статус кво в облраді їм не світить. Натомість в раді з’являться представники УДАРу та ВО «Батьківщина», зі своїми амбіціями та теж чималими апетитами й інтересами.

Витиснути з перевиборів максимум «свободівці» зможуть лише хіба зігравши на випередження і склавши мандати. Це хоч дасть їм змогу певний час піаритися на темі, що саме вони ініціювали розпуск облради.  Та чи не здригнеться рука? Наразі бравадні заяви Олексія Кайди про готовність скласти мандати залишилися на словах.

Зрештою, як і погрози розпустити облраду з вуст Валентина Хоптяна.

Найкумедніше, що дане питання не залежить від жодного з цих персонажів. Доля облради вирішуватиметься у Києві на значно вищому рівні, наразі всі затаїли подихи в очікуванні команди…

 

Новини компаній
17:00, Сьогодні