Про місто майбутнього Ауровіль в Індії я чула давно, але втрапити туди щоразу не вдавалося. Ще два роки тому мені розповідали, що головному архітектору цього міста приходять у снах дивовижні проекти майбутніх будинків і він потім втілює їх у земному житті. Індія така величезна, там є стільки всякої дивовижі, що краще, перш ніж вирушати в такі далекі мандри, скласти хоча б невеличкий план подорожі. Нарешті, цього року мені пощастило…Ауровіль – для себе цю назву я переклала дослівно як «місто аури», згадуючи шкільні знання із французької. Глибинний переклад зовсім інший: світанкове місто або Місто Світанку. Та що там казати, назва неймовірно гарна. Але ж якби тільки це! Знаходиться воно в штаті Тамилнаду неподалік старовинного і не менш відомого міста Пудучеррі.
Ідея створити серед пустелі це диво належить Міррі Альфассі (Матері), послідовниці засновника інтегральної Йоги Шрі Ауробіндо. Ідею цієї жінки створити всесвітнє місто, де б чоловіки та жінки могли жити в повній злагоді та гармонії, місто, яке житиме поза релігіями, поза політикою, поза національностями, підтримало ЮНЕСКО. Індійський уряд погодився на цей соціальний експеримент…
Невдовзі обрана територія зазеленіла мільйонними саджанцями. Було збудовано земельні вали для утримання дощової води, споруджено плоти в каньйонах для того, щоб вода не встигала втекти в океан.
Керують і стежать за всім, що відбувається в Ауровілі, Робочі групи. А вже якісь серйозні рішення приймають Збори Мешканців (Resident Assembly). У 1988 році парламент Індії створив Ауровільську Фундацію –орган, якому юридично належить вся ауровільська власність. Освіта, здоров’я, спорт, відвідування концертів, деякі послуги – все це безкоштовно. Більшість отримує «підтримку», необхідну на елементарні потреби, із Центрального фонду колективної економіки. Три тисячі мешканців працюють на 170-ти підприємствах: художні вироби, офсетний друк, виготовлення одягу, вітряки, засоби для виробництва метану із біологічних відходів тощо. Частина доходу віддається на розвиток міста.
Дітей виховують і навчають так, щоб вони не втрачали зв’язку зі своїми душами. Вони самі вибирають собі навчальні предмети, особливо в старших класах. Сьогодні в місті проводиться дуже багато експериментів, адже їхня кінцева мета – позбутися грошового обігу в середині міста.
Найзагадковіша сьогодні споруда в місті – це Матрімандір, що на санскриті означає «Храм Матері». Це величезна куля із чистого золота, яка розташована посередині оксамитової луки. Перша думка після побаченого: космічний невпізнаний об’єкт. А під сонячними променями вона так виблискує, так світиться, що на підсвідомому рівні починаєш обертатися довкола себе з думкою, що зараз десь вигулькнуть прибульці… В 36-ти метрах довкола в 12-ти пелюстках розташовані кімнати для медитацій.
Внутрішня зала – циліндричної форми, викладена із білого мармуру, всередині 12 колон по колу, які… нічого не підпирають. В самісінькому центрі на п’єдесталі – найбільший у світі цілісний сферичний кристал. Кришталева куля діаметром 70 сантиметрів була оброблена в Німеччині на фірмі «Карлс Цейс» і подарована Ауровілю.
Якщо ви хочете декілька днів пожити в Ауровілі, треба відразу приступати до праці, влаштувавшись на якусь роботу. Якщо ж відважилися тут жити, треба вкласти у житло свої кошти, але власності своєї тут ніколи ви не матимете. Все спільне. Ауровіль спочатку у мене «асоціювався» із утопічним твором італійського священика Кампанели «Місто Сонця», де всі жили общиною. Щоправда, там була присутня смертна кара за те, якщо жінка користувалася косметикою та ходила на високих підборах! Але це було в далекому ХVІ столітті.