Задля того, щоб врятувати від руйнації палац графа Бадені у Коропці, Тернопільська облрада ініціює його приватизацію.
Такий проект рішення хочуть винести на сесію облради і якщо його затвердять, для пам’ятки шукатимуть нового власника. Нині двоповерховий палац польського графа Станіслава Бадені, збудований у 1906 році, перебуває на балансі Коропецької школи-інтернату.
– Якщо у бюджеті нема коштів на його реставрацію, потрібно шукати інші джерела, щоб зберегти палац, – розповідає Новій Тернопільській газеті голова постійної комісії Тернопільської обласної ради з питань бюджету Олександр Стадник. – Відтак вбачаємо лише один вихід – його приватизацію. Звісно, це буде можливо лише тоді, якщо наш проект рішення підтримають депутати.
– Нині палац перебуває в аварійному стані, почав протікати дах і його терміново треба ремонтувати, – розповідає начальник відділу містобудування, охорони пам’яток та нагляду за будівництвом управління архітектури Тернопільської облдержадміністрації Ярослав Пелехатий. – Через дощі постійно замокають дерев’яні балки і руйнується унікальна оздоба виставкової зали. Якщо рік-два не проводити ремонтних робіт, будівля просто розвалиться. Ярослав Омелянович розповів, що останні ремонтні роботи у маєтку графа Бадені проводили упродовж 2002-2004-их років. Тоді львівський інститут «Укр-західпроектреставрація» розробив проект реставрації даху на суму 600 тисяч гривень. Втім, з обласного бюджету виділяли лише 20-40 тисяч гривень щороку. Таке фінансування не забезпечило ліквідації передаварійного стану даху.
– Щоб усунути аварійність, треба не менше двох мільйонів гривень на нову покрівлю, – зазначає Ярослав Пелехатий. – Оскільки таких грошей у бюджеті нема, треба шукати інвестора. Добре було б, щоб новий власник палацу використовував його як культурно-туристичний заклад, це можна передбачити в умовах угоди. За кордоном такі пам’ятки архітектури майже всі перебувають у приватній власності, через те так добре збереглися. Палац графа Бадені зазнав значної шкоди двічі. Першого разу – коли з приміщення виселявся Коропецький райком компартії. Тоді зникли багато цінних картин, декоративних елементів, оздоб, речей декоративно-прикладного мистецтва, а також частина унікальних кахельних печей. Удруге – коли палац передали на баланс сиротинця. Тоді при зведенні адмінбудинку та спальних корпусів було знищено багато рідкісних дерев.
– Довкола палацу був ландшафтний парк загальною площею понад 200 гектарів, – каже пан Ярослав. – Свого часу Станіслав Бадені запросив уже відомого на той час садівника Арнольда Рьорінга – засновника Стрийського парку в Львові. Саме він сформував у парку великі галявини із групами декоративних дерев та кущів. До слова, за цим парком доглядали 30 садівників. До наших днів зберігся лише мізер з того, що було колись.
До речі, окрім палацу графа Бадені, обласна рада хоче знайти власника і для двоповерхового палацу Голуховських кінця XVIII ст. у Струсові Теребовлянського району.