Тернопіль вже тиждень вражений історією, яка може статися у будь-якому місті, з будь-ким. Зниклого ще влітку чоловіка поліція не могла знайти понад 20 днів, а співробітники моргу, в якому врешті виявили тіло, впродовж півтора місяця не сповіщали родичів померлого про його смерть, пишу УНІАН.
Заклик допомогти розшукати колегу, 57-річного Ярослава Буяка, місцевий журналіст Володимир Андріїшин розмістив у Facebook 22 вересня. Тернопільські ЗМІ одразу опублікували його допис на новинних сайтах, адже Ярослав був добре знаний у журналістській спільноті і як колишній редактор, і як журналіст. А вже 23 вересня поліція повідомила, що тіло чоловіка, якого розшукували з 1 вересня, виявили… у морзі.
Це повідомлення шокувало і батька померлого, і Андрія Буяка – брата покійного, який запевнив, що в морг зверталися одразу після зникнення Ярослава не лише родичі, а й поліція, яка проводила розшукові заходи.
"Усі казали: не надходив, такої людини немає"
Напередодні свого зникнення Ярослав Буяк повідомив родичам про наміри поїхати на лікування в санаторій як учасник АТО. Тож його тривала відсутність їх не насторожила. Та коли кілька разів не вдалося з ним вийти на зв’язок (телефон, який був при чоловіку, розрядився), наприкінці серпня вони почали обдзвонювати медичні заклади.
"Говорили, що шукаємо Ярослава Буяка, а також описували його зовнішність. На "швидкій" сказали, що таку людину вони не забирали. Обдзвонили всі лікарні, в тому числі і наркодиспансер (як виявилось пізніше, саме там пан Ярослав помер, - УНІАН), там сказали, що така людина до них не поступала. В морзі теж сказали, що такої людини в них немає, – підкреслює брат померлого. – Тоді ми звернулися в поліцію. На наступний день слідчий зв’язався зі мною, сказав, що теж обійшов всі морги, і дав мені переглянути фото невідомих померлих, яких там виявив. Серед них мого брата не було. І аж тепер раптом з’явився…".
Від побаченого у морзі брат померлого досі не може отямитися.
"Якби не розголос, не знаю, скільки би ще тіло лежало в неналежних умовах, – каже Андрій Буяк. – Нікому не побажаю побувати на такому упізнанні. Тіло знищене. Працівник моргу одразу сказав, що там немає, що впізнавати, але, мовляв, якщо хочете... І вже при нас включив "рубильник". Пояснив, що струм систематично вибиває. Привели до тіла, воно чорне, опухле. Хотіли організувати панахиду, то боялися торкатися його, бо воно може просто розлетітися".
З моргу про не забране тіло лікарню не повідомили
Чому у жодному медзакладі, куди телефонували родичі померлого, не підтвердили надходження Ярослава Буяка, наразі пояснити не можуть. Апелюють до того, що офіційних звернень не було. А хто говорив з родичами телефоном – не знають.
"Він поступив до нас 27 липня о 14:00, був доставлений бригадою "швидкої" з вул. Живова у стані середньої тяжкості та скерований на лікування до нарковідділу. Там йому надали допомогу, з ним все було нормально, – розповідає виконувач обов’язків гендиректора обласного медичного центру соціально небезпечних захворювань (колишній обласний наркодиспансер, – УНІАН) Михайло Вовчук. – Біля третьої години ночі він пішов в туалет і раптово впав в коридорі. Півгодини надавали йому допомогу в реанімації, але безрезультатно, він помер".
Вовчук зауважив, що особу Буяка встановили одразу, бо він не вперше до них потрапляв. Крім того, при ньому було посвідчення учасника АТО з особистими даними. Відтак медзаклад скерував тіло та історію хвороби померлого до моргу.
"Якби особа була невідома, ми б повідомили про смерть поліцію. Оскільки особа встановлена, то ні. Родичів не повідомляли, бо він сказав, що родичів у нього немає. Закон не передбачає, що ми маємо перевіряти, чи є в померлого родичі. Хоча ми це робимо. Чи перевіряли наші лікарі, чи є в померлого родичі, зараз не готовий сказати, ми зараз це з’ясовуємо в рамках службового розслідування", - розповів Михайло Вовчук.
За його словами, якщо тіло з моргу не забирають протягом 5-7 днів, морг повідомляє медзаклад. "І тоді ми вже шукаємо родичів або телефонуємо в міську раду, щоб вони поховали. Але до нас з моргу ніхто не звернувся", – зауважив він.
Чому медики одразу не обдзвонили контакти мобільного Буяка, Михайло Вовчук пояснити не зміг. Мовляв, спочатку були якісь неполадки, і лише чомусь аж після допису Андріїшина, телефон знов запрацював, що дало можливість робити дзвінки знайомим померлого.
"Уже почали з’ясовувати, чому такий хаос стався"
Це виявилося не єдиним недопрацюванням різних структур, що й призвело до безладу. Місцеві журналісти, скажімо, не можуть збагнути, чому поліція одразу не повідомила ЗМІ про зникнення Ярослава Буяка, тоді як інформацію про інших зниклих одразу розміщує на офіційній веб-сторінці обласного управління та у Facebook. Адже тоді б журналісти опублікували повідомлення про зникнення колеги на своїх ресурсах і тіло могли виявити значно раніше.
У поліції зараз також з’ясовують, яким чином проходили розшукові заходи, що не дали результату.
"31 серпня до нас звернувся Андрій Буяк із заявою про зникнення брата. 1 вересня було відкрито провадження за ст. 115 ККУ з поміткою "безвісти зниклий". Зараз з’ясовуємо, як наші працівники діяли. Як мені доповіли, вони обдзвонили морг, лікувальні заклади, перевірили, чи був рух коштів на пенсійній картці Ярослава Буяка (руху коштів не було), провели огляд за місцем проживання, перевірили підвал, встановили, з ким він контактував і хто його міг бачити останнім часом. Було дано орієнтування всім підрозділам області для пошуку, дали запит по базі "Аркан" щодо перетину кордону. А наприкінці минулого тижня після того, як інформація розійшлася у місцевих ЗМІ, патологоанатоми нам повідомили, що тіло у них. І ми почали з’ясовувати, як же такий хаос стався", – розповів начальник обласного управління поліції Олександр Богомол.
Чому тіло одразу не виявили в морзі, в поліції частково уже розібралися.
"Наш розшуківець шукав у моргу серед невстановлених осіб. Хто міг подумати, що якщо дані померлого відомі, то одразу не повідомляють про смерть його родичів? Особу Ярослава Буяка в лікарні одразу встановили, тим паче, що він не вперше потрапляв до них. Зараз проводимо розслідування, чи подавали слідчі запит і як його оформили. Поліція перевірила невстановлених осіб у морзі, серед них Ярослава Буяка не виявилося. Судмедексперти, які користуються моргом, теж нам сказали, що у них такої людини не було. Але моргом, який є на балансі психо-неврологічної лікарні, користуються дві структури: судмедекперти та паталого-анатомічне бюро. Розбиратимемося. Бо всі ніби все зробили, але от тіло лежить стільки часу і це нікому не цікаво", – дивується головний поліцейський області.