Тернополянка через загрозу раку продала квартиру за копійки

Жінка дешево продала квартиру, бо, за її словами, потрібні були кошти на операцію. Згодом через суд домагалася повернути собі житло.

Через нещодавню заяву голлівудської зірки Анжеліни Джолі стосовно свого здоров’я термін «мастектомія» (видалення молочної залози) став загальновідомим. Актриса вдалася до операції, щоб запобігти раку. Тернополянка, про яку піде мова, перенесла мастектомію однієї молочної залози ще у 1990 році. Після того тривалий час лікувалася. У 2007-му знову нависла загроза раку – цього разу на другій молочній залозі. Грошей не було, тож, аби вийти із скрутного становища, жінка продала квартиру – за неповних двадцять тисяч гривень. Через три місяці після укладення договору купівлі-продажу тернополянка звернулася у лікарню, де їй провели операцію з видалення фіброміозного вузла.

На щастя, цього разу обійшлося без страшного діагнозу. Втім, ця жінка є інвалідом другої групи пожиттєво. Оговтавшись після пережитого, тернополянка вирішила повернути собі продану квартиру. Вона звернулася до суду із позовом про визнання недійсним правочину як такого, що вчинений під впливом тяжкої обставини.

Відповідно до статей 203, 233 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства та моральним засадам суспільства, волевиявлення учасника правочину має бути вільним та відповідати його внутрішній волі. Правочин, який вчинено особою під впливом тяжкої для неї особистої обставини і на вкрай невигідних для неї умовах, може бути визнаний судом недійсним, незалежно від того, хто був ініціатором такого правочину, пише газета Свобода. Пленум Верховного Суду України у постанові «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» у пункті 23 наголошує, що правочин може бути визнаний судом недійсним на підставі ст. 233 ЦК, якщо його вчинено особою під впливом тяжкої для неї особистої обставини і на вкрай невигідних для неї умовах, чим друга сторона правочину скористалася. При цьому ВСУ до тяжких обставин зараховує, зокрема, тяжку хворобу особи, й зазначає, що особа, яка оскаржує правочин, має довести, що за відсутності тяжкої обставини правочин не було б вчинено взагалі або вчинено не на таких умовах.

Позов тернополянки не задовольнили. Чому? Суд погодився з доводами позивачки, що її хвороба є важкою. Проте відповідно до статті 49 Конституції України, у державних та комунальних закладах охорони здоров'я медичну допомогу надають безоплатно. Позивачку прооперували в комунальному закладі охорони здоров'я, тобто на безоплатній основі, зауважив суд. Тим більше, що жодних доказів витрачання грошей, отриманих за спірним договором купівлі-продажу квартири, на лікування та операцію (рахунки з визначенням сум, чеки, акти тощо) позивачка не надала. Суд також зазначив: зі змісту вступної частини спірного договору вбачається, що при укладанні договору позивачка перебувала при здоровому розумі та ясній пам'яті, розуміла значення своїх дій та діяла добровільно, без примусу та насильства, попередньо її ознайомив нотаріус із приписами цивільного законодавства, що регулюють укладений правочин (зокрема, з вимогами щодо його недійсності), й, згідно з п. 9 договору, сторони підтвердили, що правочин вчиняється за відсутності впливу тяжкої для них обставини.

Відтак було констатовано про безпідставність позовних вимог. В апеляційній інстанції, де цю цивільну справу переглядали 23 травня, рішення Тернопільського міськрайонного суду залишили без змін.