В Україні розпочали бустерну вакцинацію. В соцмережах люди вже навіть починають цікавитися, чи додатково отримають ще одну тисячу гривень, якщо вакцинуються втретє?
Відповіді на ключові питання і все, що стосується буферної дози вакцини, зібрала ТСН. Зокрема, ввиявилося, що бустерна вакцинація ефективна проти штаму Омікрон. Принаймні в цьому запевняють експерти.
Хто може отримати третє COVID-щеплення
6 січня очільник МОЗ Віктор Ляшко підписав наказ, яким схвалив в Україні бустерне щеплення для усіх охочих. "Підписав наказ Міністерства охорони здоров'я України про введення бустерної дози вакцини проти COVID-19 для всіх вакцинованих віком від 18 років, незалежно від того, якою вакциною вони щепилися", – йдеться у документі.
Напередодні уряд дозволив бустер для людей старше 60 років. Ще раніше в Україні дозволили бустерне щеплення лише особам з ослабленим імунітетом, потім медикам та працівникам інтернатів, згодом літнім людям.
Як отримати бустерне щеплення
Українці, які вже отримали два щеплення, можуть записатися онлайн на бустер на офіційному каналі медичної інформаційної системи Helsi. Записатись на третю вакцинацію можна за посиланням. Для цього потрібно на сайті helsi.me обрати місто та пункт вакцинації. Потім слід обрати зручний день та час. Для підтвердження запису на третє щепленyя вам надійде повідомлення або Helsi, або SMS.
Період між другою та третьою вакциною
Як повідомляє Міністерство охорони здоров'я України, від моменту отримання другої дози має пройти щонайменше 6 місяців. Бустерна доза "додасть" до сертифікату про вакцинацію 270 днів. Водночас раніше повідомлялося, що найкращий період введення бустерної дози - від 6 до 9 місяців. Дізнатися, скільки часу минуло від останньої вакцинації, можна на порталі Helsi в розділі "Мої вакцинації".
Які вакцини підходять для бустерної дози
За даними МОЗ, незалежно від того, якою вакциною проводили стандартний курс вакцинації, для бустерної дози використовуватимуть лише м-РНК-вакцини – Moderna або Comirnaty/Pfizer. Якщо м-РНК-вакцини не буде, тоді третю дозу можна робити іншою препаратом, згідно з дозволеними в Україні схемами.
Як зазначають, після отримання бустерної дози дія COVID-сертифіката буде подовжена. Після введення бустеру можна буде отримати новий COVID-сертифікат. Він буде чинний 270 діб від дати її введення. Отримати його можна буде в застосунку "Дія" орієнтовно наприкінці січня 2022 року. До того часу буде чинним сертифікат про попередню повну вакцинацію.
Відповідно до рекомендацій Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики (НТГЕІ), для бустерної дози використовують вакцини Moderna або Pfizer за такими затвердженими МОЗ схемами: перші дві дози Moderna або Pfizer + бустер Moderna або Pfizer; перші дві дози AstraZeneca + бустер Moderna або Pfizer; перші дві дози CoronaVac + бустер Pfizer; перші дві дози за змішаною схемою + бустер Moderna або Pfizer.
Мінімальний інтервал між дозами - 28 днів.