Звільненням головного медика Тернопілля Михайла Буртняка та доганами кільком лікарям справа, пов’язана зі смертю 26-річної тернополянки, не завершиться. У цьому переконує навіть головний терапевт України Василь Нетяженко.
Член-кореспондент НАМН України, професор приїздив до Тернополя, аби взяти участь у нараді-семінарі "Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб із гіпертонічною хворобою" та "круглому столі", присвяченому модернізації галузі охорони здоров'я. Утім, досвідченому лікарю довелося відповідати й на складні запитання, які поставили родичі та друзі померлої у медичному закладі Тернополя Марії Деркач.
- Дуже приємно чути, що в нас так багато роблять, щоб медицина ставала кращою, - каже друг померлої 26-річної жінки Сергій Цвик. – Але хотілося б дізнатися, що роблять для того, щоб медицина стала відповідальнішою…
При високому гостеві вибачатися1 перед рідними Марії Деркач довелося ректору Тернопільського медуніверситету Леонідові Ковальчуку та директору департаменту охорони здоров'я обладміністрації Русланові Мостовому.
- Я міг би сказати, що лікарі винні. Так, винні, але не тільки вони, бо дана проблема – системна! – наголошує пан Ковальчук. – Щоб таких випадків більше не було, треба, щоб у медицини все було. Бо провина лежить і на тих, хто забезпечує медицину…
Мовляв, такої трагедії не сталося б, якби на Тернопіллі вже реформували медицину. Тоді схема допомоги пацієнтам була б іншою і Марію Деркач не везли б з однієї лікарні в іншу для обстеження. Адже все було б на місці – відповідні фахівці та обладнання. Належним було б і фінансування медичної установи.
- Не стане цим людям легше від мого вибачення, бо молодої людини немає, - додає він. – Але це – не перший і, на жаль, не останній такий випадок. Поки ми не зробимо реформу і не зрозуміємо, що вона – для звичайних пацієнтів.
Таке вибачення все одно не заспокоїло родичів Марії Деркач. Вони наполягали на тому, що лікарі мають відповісти за вчинене. Адже шість доган від міського відділу охорони здоров'я – надто мале, на їхню думку, покарання за недбальство.
- Що ж ви хочете, щоб тим лікарів смертю покарали? – апелює Руслан Мостовий. – Лікарі не боги, тому люди, навіть такі молоді, все одно помиратимуть у лікарнях. Для цього такі заклади й існують, а всім при хворобах зарадити неможливо! Це – реалії. Зрештою, у справі Марії Деркач ще не все з’ясоване. Я також співчуваю вашій втраті...
Комісія, яку спрямували у Тернопіль із Міністерства охорони здоров'я, виявила чимало порушень у кроках лікарів, які надавали допомогу Марії Деркач. На "круглому столі" навіть прозвучала інформація, що колишній начальник управління охорони здоров'я Михайло Буртняк позбувся своєї посади саме через описаний трагічний випадок.
- Скільки ще має статися таких смертей, щоб ситуація змінилася, щоб лікарі відчували відповідальність за долю пацієнта? – наостанок запитує чоловік, який продовжує добиватися справедливості.
Відповідати на це запитання взявся Василь Нетяженко. Як виявилося, він як головний терапевт України інформований про трагедію, яка сталася у Тернополі кілька місяців тому. Фахівець стверджує, що реформа медицини в Україні передбачає не лише перепрофілювання закладів, створення служби екстреної медицини та іншого. Йдеться і про оформлення чітких протоколів, за якими завжди мають діяти медики в тій чи іншій ситуації.
- Там усе – крок за кроком, - пояснює пан Нетяженко. – Якщо ж станеться трагедія, то можна буде чітко відстежити, де лікарі схибили. Після цього можна буде говорити навіть про кримінальну відповідальність медика.
Наразі ж він порадив усім зачекати остаточних висновків експертів у справі Марії Деркач.