“Кілька місяців терпіла, ще тиждень почекає”. “Мій дід з такими венами до 80 років прожив і нічого”, “Та не так воно вже й болить наче, можна жити” - знайомі тези? На візит до лікаря постійно немає часу, завжди знаходиться щось, що видається більш важливим або приємним. А до лікаря йдуть, коли вже несила терпіти.
Однією з причин такої поведінки є страх невідомості, неготовність зробити перший крок. Тому в цій статті ми розповімо все, що потрібно знати про початок лікування варикозу. Яких помилок найчастіше припускаються пацієнти і як їх уникнути, як буде проходити первинний прийом у флеболога і які питання вам задаватимуть. Розібратися в цьому допоможе практикуючий судинний хірург, флеболог, спеціаліст УЗД діагностики клініки “Флебологія Свідерського” у Тернополі Микола Марущак.
Судинний хірург Микола Марущак
Що таке варикоз?
У попередньому матеріалі ми вже детально розповідали про те, що таке варикоз, тому коротко нагадаємо лише основні тези.
Варикозом називають деформацію та розширення судин поверхневої венозної системи.
Вени розширюються від того, що не витримують високого кров’яного тиску. В здоровій нозі клапани утримують кров і вона виводиться нормально, рухаючись вверх до серця. Коли клапани не працюють, під дією сили тяжіння кров “провалюється” крізь них вниз, створює додатковий тиск на судину та розтягує її. Це і є ті самі некрасиві вени, які випирають з-під шкіри.
В розтягнутій судині кров затримується і рухається неправильно, утворюються завихрення. Наслідком є порушення живлення тканин, набряки та болі в ногах. На останніх стадіях розвитку - трофічні зміни та виразки.
Самодіагностика та самолікування
Перше, що зазвичай роблять люди, які підозрюють у себе варикоз - починають шукати інформацію про цю хворобу в інтернеті. Там знаходять різної якості статті та відеоролики про варикоз, обговорення на форумах. Вже на цьому етапі люди часто припускаються помилок.
По-перше, різноманітні “народні засоби”, креми та мазі від варикозу. Якщо судинна стінка вже розтягнута і зазнала невідворотніх змін, назад вона вже не повернеться. Що б ви не пили, не прикладали і не втирали в ногу, тонус пошкодженій судині та клапанам повернути не вдасться. Такого біологічного процесу в організмі просто немає.
По-друге, самодіагностика. В інтернеті є статті, які детально описують стадії варикозу. Люди на око визначають ступінь “запущеності” і самі собі ставлять діагноз. Хоча навіть лікар-флеболог не ризикне цього робити без УЗД-дослідження.
“В мене були пацієнти, які зверталися з важкістю в ногах і втомлюваністю. Крім набряку зовні не було виражених проявів варикозу: ані пігментації, ані збільшених та деформованих судин. Але під час УЗД-дослідження ми виявляли істотні пошкодження клапанів в судинах і порушення гемодинаміки [руху крові, - ред.]. Якби пацієнти і далі відкладали візит до лікаря, то не знали б про це”, - розповідає Микола Марущак.
По-третє, сподівання, що це пройде, сповільниться, або “з цим можна жити”. Хронічна венозна недостатність сама не проходить. З віком варикоз лише прогресує. Так, з цим можна жити. Але якість життя з кожним роком буде все нижчою, а ризик тромбофлебіту - все вищим.
І бонусний пункт для чоловіків. Варикоз - це не косметична проблема. Це серйозна хвороба. І якщо ваші покручені судини сховані під щільним шаром волосся, а зверху закриті штанами, то проблема все одно нікуди не дівається.
Варикоз у чоловіка. Судини істотно деформовані, вже почалася гіпермігментація.
Перший візит до флеболога. Що потрібно знати і на що звернути увагу.
Якщо ви вирішили звернутись до лікаря - це правильне рішення і ви вже випередили більшість хворих на варикоз, які це відкладають роками.