Варикозна хвороба: з чого почати лікування? Поради лікаря-флеболога

“Кілька місяців терпіла, ще тиждень почекає”. “Мій дід з такими венами до 80 років прожив і нічого”, “Та не так воно вже й болить наче, можна жити” - знайомі тези? На візит до лікаря постійно немає часу, завжди знаходиться щось, що видається більш важливим або приємним. А до лікаря йдуть, коли вже несила терпіти.

Однією з причин такої поведінки є страх невідомості, неготовність зробити перший крок. Тому в цій статті ми розповімо все, що потрібно знати про початок лікування варикозу. Яких помилок найчастіше припускаються пацієнти і як їх уникнути, як буде проходити первинний прийом у флеболога і які питання вам задаватимуть. Розібратися в цьому допоможе практикуючий судинний хірург, флеболог, спеціаліст УЗД діагностики клініки “Флебологія Свідерського” у Тернополі Микола Марущак.


Судинний хірург Микола Марущак

Що таке варикоз?

У попередньому матеріалі ми вже детально розповідали про те, що таке варикоз, тому коротко нагадаємо лише основні тези.

Варикозом називають деформацію та розширення судин поверхневої венозної системи.

Вени розширюються від того, що не витримують високого кров’яного тиску. В здоровій нозі клапани утримують кров і вона виводиться нормально, рухаючись вверх до серця. Коли клапани не працюють, під дією сили тяжіння кров “провалюється” крізь них вниз, створює додатковий тиск на судину та розтягує її. Це і є ті самі некрасиві вени, які випирають з-під шкіри.

В розтягнутій судині кров затримується і рухається неправильно, утворюються завихрення. Наслідком є порушення живлення тканин, набряки та болі в ногах. На останніх стадіях розвитку - трофічні зміни та виразки.


Самодіагностика та самолікування

Перше, що зазвичай роблять люди, які підозрюють у себе варикоз - починають шукати інформацію про цю хворобу в інтернеті. Там знаходять різної якості статті та відеоролики про варикоз, обговорення на форумах. Вже на цьому етапі люди часто припускаються помилок.

По-перше, різноманітні “народні засоби”, креми та мазі від варикозу. Якщо судинна стінка вже розтягнута і зазнала невідворотніх змін, назад вона вже не повернеться. Що б ви не пили, не прикладали і не втирали в ногу, тонус пошкодженій судині та клапанам повернути не вдасться. Такого біологічного процесу в організмі просто немає.

По-друге, самодіагностика. В інтернеті є статті, які детально описують стадії варикозу. Люди на око визначають ступінь “запущеності” і самі собі ставлять діагноз. Хоча навіть лікар-флеболог не ризикне цього робити без УЗД-дослідження.

“В мене були пацієнти, які зверталися з важкістю в ногах і втомлюваністю. Крім набряку зовні не було виражених проявів варикозу: ані пігментації, ані збільшених та деформованих судин. Але під час УЗД-дослідження ми виявляли істотні пошкодження клапанів в судинах і порушення гемодинаміки [руху крові, - ред.]. Якби пацієнти і далі відкладали візит до лікаря, то не знали б про це”, - розповідає Микола Марущак.



По-третє, сподівання, що це пройде, сповільниться, або “з цим можна жити”. Хронічна венозна недостатність сама не проходить. З віком варикоз лише прогресує. Так, з цим можна жити. Але якість життя з кожним роком буде все нижчою, а ризик тромбофлебіту - все вищим.

І бонусний пункт для чоловіків. Варикоз - це не косметична проблема. Це серйозна хвороба. І якщо ваші покручені судини сховані під щільним шаром волосся, а зверху закриті штанами, то проблема все одно нікуди не дівається.

Варикоз у чоловіка. Судини істотно деформовані, вже почалася гіпермігментація.

Перший візит до флеболога. Що потрібно знати і на що звернути увагу.

Якщо ви вирішили звернутись до лікаря - це правильне рішення і ви вже випередили більшість хворих на варикоз, які це відкладають роками.



Поспостерігайте за своїми ногами перед візитом до лікаря. Визначте, які фактори викликають у вас скарги: фізичне навантаження чи тривале стояння, як швидко у вас сходять набряки і коли зазвичай з’являються, чи бувають у вас судоми, раптовий гострий чи тягнучий біль. Ці питання лікар задаватиме вам на прийомі.

Зверніться у заклад, де є дуплексний УЗД-сканер. Вони вже не є рідкістю, але про всяк випадок уточніть у медичному закладі, який у них апарат. Чому це важливо: дуплексний сканер дозволяє побачити не лише стан судинної стінки, а й відслідкувати, як в цій судині рухається кров, чи немає зворотного руху крові в вені (рефлюксу) - це ключова ознака варикозного розширення вен.


Ультразвуковий сканер у медичному центрі “Флебологія Свідерського”

Прослідкуйте, щоб лікар мав достатньо досвіду в діагностиці судин. Краще - якщо діагностику буде проводити судинний хірург, який лікуватиме вас в подальшому. Справа в тім, що в деяких закладах флеболог та спеціаліст ультразвукової діагностики - це різні люди. Тобто сканує судини один лікар, а діагноз та лікування на основі дослідження призначає інший лікар.

По-перше, це просто незручно. Завжди легше мати справу з одним лікарем. По-друге, в такому випадку є ризик упущення важливих деталей. Як наслідок - неповний або невірний діагноз. По-третє, це розпорошує відповідальність. Діагностика та лікування варикозу - це той випадок, коли дві голови це добре, але одна - краще.

“Лікар загальної УЗ-діагностики нечасто використовує методику дуплексного сканування і він може прогавити певні рефклюкси. Лікар УЗД, який водночас є флебологом, цього не пропустить. Він таких досліджень виконує на день дуже багато. В нього є, так би мовити, “набита рука”, досвід, який він здобуває кожного дня”, - вважає Микола Марущак.


На сам прийом готуватись ніяк не потрібно. Це можна зробити хоч у вихідний, хоч після роботи чи в обідню перерву. Прийом триває до 30 хвилин разом із УЗД. Лікар відповість на всі ваші питання, розповість, в якому стані ваші судини і розповість що робити далі.

Що далі?

Варіант перший: у вас немає ознак варикозу. Так букває. Наприклад, коли больові відчуття, які пацієнти приписували варикозу, насправді мають неврологічне походження. Або коли ретикулярний варикоз має виключно косметичні прояви, і тоді його можна просто замаскувати склеротерапією.

Варіант другий: у вас є ознаки венозної недостатності, але необхідності його видалення поки немає. В такому випадку лікар запропонує вам підтримуючу медикаментозну терапію, а також носіння компресійної білизни. Зараз доступна дуже якісна та естетична компресійна білизна, яка допоможе вам підтримувати стан судин роками.

Жіночі компресійні панчохи, експозиція у “Флебології Свідерського”

Третій варіант: вам потрібне оперативне втручання. Це або класична відкрита хірургія, або сучасні мініінвазивні методики без розрізів. Відкрита хірургія часто проводиться під загальним наркозом, мініінвазвна - під місцевим знеболенням. Класична - стаціонарно, мініінвазивна - амбулаторно і триває близько години. В першому випадку ви заплатите менше грошей, але витратите більше часу на реабілітацію і щонайменше пару тижнів не зможете вести звичний спосіб життя. В другому - одразу з операційного столу ви йдете гуляти. Навіть лікарняний на роботі брати не доведеться.

Щоб записатись до лікаря та зробити перший крок до здорових і красивих ніг - записуйтесь до “Флебології Свідерського”. Клініка спеціалізується на лікуванні хвороб судин і має для цього все необхідне: досвідчені лікарі, обладнання експертного класу, сучасна операційна та лабораторія для забору аналізів.

Заповнюйте форму на сайті або телефонуйте:
https://hub.svidersky.com.ua/
+38 (096) 035 22 21