"Якщо цього не зробити, згорить вся техніка в домі": перелік помилок, які слід врахувати під час відключень електроенергії

Коли тривають віялові відключення електроенергії, виникають думки про те, що слід врахувати, аби не допустити псування електротехніки, а також, як краще себе поводити, щоб допомогти Україні пережити складні часи.

Як інформують "Вікна", експерти розповіли секрети, які допоможуть зрозуміти, як працюють електроприлади та як їх економно використовувати в часи віялових відключень і не тільки.

Щоб зменшити споживання світла, слід відмовитися від освітлювальних приладів і систем із великою кількістю ламп, хоч би як гарно та атмосферно це виглядало. Освітлення має відповідати призначенню кімнати або ваші потребі.

До прикладу, в ігрових кімнатах, де потрібне загальне освітлення, можна використовувати люстри. А ось для читання чи роботи за комп’ютером підійде місцеве освітлення — бра, торшери, настільні лампи.

Готувати теж можна, використовуючи лише спеціальні світильники. Звичайно, за умови, якщо в них встановлені енергоефективні LED-лампи.

Вони слугують довше та споживають до десяти разів менше електроенергії, ніж лампи розжарювання.

І хоча за місяць можна не відчути суттєвої економії, за рік її можна буде побачити неозброєним оком. Також вимкни декоративну підсвітку картин, стін, фото та предметів декору.

Щоб економити ще більше та заощаджувати енергію, встанови датчики руху. За допомогою них світло з’являється лише тоді, коли хтось перебуває у приміщенні. Особливо такий спосіб економити актуальний для прохідних кімнат, туалету і гардеробних.

Якщо я вимикаю бойлер, я економлю?

Насправді на нагрівання холодної води бойлер витрачає більше енергії, ніж на підтримання температури. Тому вимикати та вмикати бойлер, якщо  часто ним користуєтеся, не варто, це не допоможе зекономити.

Є сенс вимкнути цей електроприлад, коли надовго вирушаєте з дому або якщо з центральним водопостачанням усе гаразд і воно не знадобиться.

Однак посадити бойлер на дієту все ж можна. Існують так звані розумні розетки. Там можна налаштовувати час, коли водонагрівач автоматично вмикатиметься та вимикатиметься.

Наприклад, можна налаштувати все так, щоб бойлер працював уночі в період найнижчого споживання — для мережі це буде відчутна економія.

Також можна знизити енергоспоживання, якщо зменшити температуру нагрівання пристрою. Варто відрегулювати її на рівні 50–55 °C.

Бойлер слід також періодично очищувати. З часом внутрішня поверхня нагрівального бака та ТЕН покриваються вапняним нашаруванням.

Пральна машина-автомат може витрачати майже 15% електроенергії від усієї, що споживає родина.

Щоб заощадити на пранні та водночас ефективно використовувати всі можливості приладу, можна не тільки вмикати її у нічний час.

Ідеально завантажувати пральну машину мінімум на три чверті від допустимої ваги. Перевантаження збільшує витрати електроенергії на 10-15%.

Також не варто прати по кілька речей щодня. Краще об’єднай їх з іншим одягом. Що частіше  вмикається машина, то більше електроенергії вона споживає, незалежно від заповнення барабана.

Знижуйте температуру прання. Якщо білизна чи одяг не дуже забруднені, то їм вистачить і прання за низьких температур.

Додаткові функції, як-от попереднє замочування, теж споживають немало кіловат. Тому перед пранням варто обробити забруднення і плями вручну.

І звісно ж, використовуйте таймер відкладеного старту або розумну розетку, щоб запускати пральну машину вночі, коли немає пікового навантаження на енергосистему.

На перший погляд, може здатися, що звичайним чайником, який ставлять на плиту, можна заощадити набагато більше. Та це не завжди так.

До прикладу, якщо наявна не газова, а електро- чи індукційна плита, то економія вже не настільки суттєва і треба розібратися у принципах їхньої роботи.

В електричній поверхні струм проходить через нагрівальний елемент. Від цього нагрівається конфорка, віддаючи тепло посуду та повітрю навколо. Індукційна плита працює інакше.

Сама конфорка не нагрівається. Під склокерамічною поверхнею розташована індукційна котушка, яка створює магнітне поле.

Завдяки цій котушці та високочастотному електричному струму нагрівається лише посуд.

Тож індукційні плити економніші, ніж звичайні електро-. За однакового споживання потужність індукційної плити становить 90%, а електричної — 50–60%.

Це означає, що вода на індукційній плиті закипить майже вдвічі швидше і, відповідно, енергії на це знадобиться менше.

Але, якщо порівнювати індукційну плиту й електрочайник, то різниці у споживанні майже немає. Можна без зайвих докорів сумління вибирати зручніший варіант.

Якщо ж наявна електроплита, то вигідніше кип’ятити воду в електрочайнику. Щоб найбільш енергоефективно використовувати цей пристрій.

Готувати їжу на усіх конфорках одночасно — не вихід із ситуації. Ось дієві поради, які допоможуть приготувати страви швидше, а заощадити більше.

Поверхня плити та посуду має бути чиста та рівна. Бруд і щілини значно погіршують теплопровідність. Відповідно, приготування триватиме довше й електроенергії споживатиметься більше.

Слідкуйте, щоб діаметр конфорки відповідав діаметру посуду. Якщо поставити більший посуд на меншу конфорку, страва готуватиметься довше. А коли навпаки — значна частина енергії буде йти на обігрів кухні.

Якщо це звичайна електроплита, то економніше готувати страви по черзі на одній конфорці, ніж вмикати інші та нагрівати їх з нуля.

Індукційні плити мають інший принцип дії, тому готувати на одній конфорці чи одразу залучати декілька — суттєвої різниці немає.

Завжди використовуй посуд із кришкою. Так вода закипить приблизно на чверть часу раніше, а значить, ви заощадите стільки ж енергії.

Крім того, страву можна вимикати за 10–15 хвилин до готовності — вона дійде під кришкою без додаткового нагрівання.

Також  можна використовувати мультиварку. Хоч вона і працює від розетки, через тиск, що створюється в закритому просторі, й наявність кришки їжа готується швидше, а отже, є економія.

Зарядка в розетці теж багато їсть?

Як часто  знімаєте свій телефон із зарядки, а її лишаєте в розетці? Якщо думаєш, що вона спокійно чекатиме на вас і не споживатиме електроенергію — ти помиляєтеся.

Щоправда, споживає вона зовсім небагато енергії — у режимі 24/7 5 Вт на добу, тож на економію це суттєво не вплине. Однак зарядку після її використання все ж варто виймати. Ось кілька причин:

її можуть пошкодити, особливо, якщо є діти;

блок живлення швидше зношуватиметься, адже конденсатори та схемотехніка розраховані усього на 50–100 тис. годин роботи;

корпус блоку живлення може розплавитися та зіпсувати розетку або подовжувач.

Така ймовірність підвищується, адже постійні відключення світла можуть спровокувати стрибок напруги.

Чи треба вимикати прилади з розетки під час відключень світла

Як ми зазначали раніше, через відключення світла можуть відбутися стрибки напруги, які здатні вивести твою техніку з ладу.

Крім того, якщо вимикаєте усі електроприлади з розетки, це згладить пікове навантаження в момент підключення електроенергії.

Якщо одночасно у великої кількості споживачів увімкнуться всі прилади, можуть відбутися аварії на електромережах, як наслідок — мешканці повторно залишаться без світла.

Тому після підключення електроенергії слід вмикати прилади в розетку поступово, по черзі та уникати увімкнення усіх енергомістких приладів одразу.