Група архітекторів Urban.te, які свого часу розробили концепцію та проект перевтілення набережної на пляжі "Циганка", відреагувала на намір збудувати третій поверх у колишньому домініканському монастирі, який розташований впритул до тернопільської катедри. Члени спільноти висупають категорично проти будівництва.
Про це йдеться в повідомленні спільноти у Фейсбуці.
"Наша ініціативна група вже кілька років, як призупинила свою діяльність. Але це аж ніяк не означає, що нам байдуже, що відбувається у Тернополі.
Наприкінці червня біля стін комплексу старовинного костелу домініканців з’явився будівельний паркан з «паспортом обʼєкта». Згідно даних зазначених у ньому, планується «реставрація з пристосуванням приміщень колишнього монастиря домініканців». Замовник — "Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія Української Греко-Католицької Церкви» та ПП «Креатор Буд» як головний підрядник. Яка наша думка про це?
Перш за все згідно статті 6 Закону України "Про архітектурну діяльність" для пам’яток національного рівня необхідно проводити архітектурний конкурс. Не втомлюємось повторювати, що неупереджений архітектурний конкурс – це win-win історія, від якої виграють й замовники, й архітектори, й кінцеві користувачі. На жаль, цього не сталось.
У планах проєкту, який оприлюднено та затверджено - здійснення бачимо явно зміну об'ємно-просторової композиції будівлі монастиря. У реальності - це руйнація первинного вигляду пам'ятки. Подібні зміни є реконструкцією, а не реставрацією. Законом України для пам’яток національного значення це заборонено.
Турбує також чи проводились громадські слухання, археологічні дослідження перед початок будівельних робіт, адже вони також є обов’язковим і важливим етапом. Спостерігаємо хвилю обурення від фахівців з різних дотичних сфер - архітекторів, краєзнавців, археологів, істориків. І це не безпідставно. Адже в Тернополі такого рівня пам'яток залишилось всього лише 5. Спотворення історичного центру Тернополя може нашкодити туристичному потенціалу міста та позбавити культурної історичної спадщини наступних поколінь.
Чому це проблема не локального, а всеукраїнського рівня? Бо ця пам'ятка має національне значення і стосується кожного українця.
Закликаємо Українську Греко-Католицька Церкву, Блаженнішогой Святослава, Міністерство культури та інформаційної політики України, Кабінет Міністрів та місцеву владу звернути увагу на занепокоєння з боку громади та переглянути своє рішення: зупинити проведення будівельних робіт та провести незалежний архітектурний конкурс", – йдеться в дописі.
Підписуйтеся на наш Телеграм-канал, де багато цікавих новин, фото та відео! https://t.me/ternopil0352