"Повістки масово вручатимуть на роботі, мобілізація набирає обертів": до яких чоловіків прийдуть насамперед

Загальна мобілізація та воєнний стан в Україні продовжені до 15 листопада 2023 року. роботодавець за законом може вручати повістки працівникам. Розповідаємо про обов’язки роботодавця щодо військового обліку та порядок вручення ним повісток.

Як інформує "НВ", як заявив секретар Радбезу Олексій Данілов, ті плани, які надавали військові для своїх потреб щодо особового складу дотримуються.

Секретар РНБО заявив, що кожні два місяці реалізується новий затверджений план щодо мобілізації. Військові звертаються, аби провести відповідні процедури через засідання Радбезу для того, щоб процес тривав. Та потреби в один момент набирати 300 тисяч людей до армії, за словами Данілова, нема.

В Україні згідно з правилами обліку за Постановою № 1487 в 2023 році роботодавці отримали інструкції щодо перевірки облікових документів у працівників, їх обліку, взаємодії з ТЦК та вручення повісток. Це було передбачено і попередніми правилами, проте нові інструкції досить уточнені, вважають юристи.

Обов’язки роботодавця перед ТЦК

Роботодавці зобов’язані протягом семи днів подавати до ТЦК інформацію про взяття та звільнення працівників, закінчення їх навчання, оновлення облікових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів а такоє вручати повістки.

Як повідомляють NV юристи радники Asters Юна Потьомкіна та Антон Сінцов, роботодавець має такі обов’язки:

1. По-перше, ведення та регулярне оновлення різного роду облікових документів. На кшталт, списку персонального військового обліку, відомостей оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, журналу обліку результатів перевірки.

2. По-друге, при прийнятті на роботу перевірити у претендента військово-облікові документи (для призовників — приписне, для військовозобов'язаних — військовий квиток або тимчасове посвідчення, для резервістів — військовий квиток), взяття його на військовий облік у ТЦК та довести під особистий підпис Правила військового обліку, а за результатами працевлаштування (звільнення з роботи) повідомляти відповідні ТЦК.

3. По-третє, періодичне звіряння з ТЦК облікових даних, подання на їх вимогу відомостей про працівників, постійне інформування ТЦК про посадових осіб підприємств та осіб, які порушують правила військового обліку.

4. По-четверте, приймання від працівників під розписку їх військово-облікові документи, оповіщення їх про виклик до відповідних ТЦК, а також постійний контроль за виконанням посадовими особами підприємств та працівниками правил військового обліку.

Як вручають повістки на роботі

За словами юристів, роботодавець зобов’язаний вручити повістки працівникам самостійно, але тільки у разі, якщо відповідне розпорядження прийде від начальника ТЦК.

Зокрема керівнику передбачено такий алгоритм дій:

видати наказ (розпорядження) про оповіщення працівників, довести його до відома таких осіб під особистий підпис та надіслати копію свого наказу (розпорядження) у триденний строк до відповідного ТЦК;

вручити працівникам повістки про явку за викликом до ТЦК;

письмово повідомити з наданням витягів з наказів (розпоряджень) відповідним ТЦК про осіб з числа працівників, які тимчасово непрацездатні, перебувають у відпустці або у відрядженні;

забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям своїх працівників до відповідного ТЦК;

«Нагадаємо, що вказаний механізм оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів не є новим і допоки не користувався особливою популярністю серед ТЦК. Однак оновлення цього інституту в новому Порядку та його деталізація можуть свідчити про певний прояв інтересу до цього інструменту зі сторони військових та про можливі перспективи його застосування у майбутньому», ― додали юристи.

Повістки вручаються в усіх устновах та організаціях усім призовникам, військовозобов'язаним чи резервістам. Роботодавець ФОП може самостійно вирішувати, чи вести чи не вести військовий облік але, якщо він почав його вести, то дотримується усіх правил обліку та оповіщення.

Відмова від повістки на роботі та відповідальність

Якщо в ТЦК не дали письмове розпорядження про вручення повісток, то працівники можуть поставити під сумнів вручення таких повісток роботодавцем. Якщо роботодавець порушив процедуру вручення повісток, передбачену законом, то відповідає за це він.

Якщо роботодавець виконав усі зазначені вище правила нести відповідальність за дії своїх працівників не буде. За свою відмові несе відповідальність особисто кожен такий працівник.

За неявку за повісткою або за відмову отримувати повістку військовозобов'язаний, призовник чи резервіст нестиме лише адміністративну відповідальність, у вигляді штрафу від 3400 до 5100 гривень згідно зі статтею 210−1 КУпАП.