Як виростуть тарифи на комуналку прямо після закінчення опалювального сезону: стали відомі реальні ціни

Тарифи на комуналку, які встановлені для населення України, суттєво нижчі від тих, що сплачує населення в країнах ЄС. Навіть більше, вони набагато нижчі від собівартості комунальних послуг. До закінчення опалювального сезону тарифи не змінюватимуть. Однак після завершення зими українська влада буде змушена їх підвищити на вимогу міжнародних партнерів.

Як можуть змінитися тарифи вже з травня 2024 року, розповіла експерт із житлово-комунальних програм Тетяна Бойко.

Як інформує "biz/today/ua", в Україні діє мораторій на підвищення тарифів на деякі комунальні послуги, встановлений до закінчення воєнного стану. Крім того, на решту послуг комунальники зобов'язалися не підвищувати тарифів до кінця опалювального сезону. Єдиний тариф, який виріс минулого літа – це вартість електроенергії. Однак після підвищення тариф на електроенергію навіть близько не дотягує до реальної вартості виробництва електрики.

Втім, і решта тарифів, за якими зараз платять українці, набагато нижча за собівартість виробництва комунальних послуг.

Таким чином, щоб хоча би вийти на нульову рентабельність комунального сектору, деякі тарифи доведеться підвищити вдвічі, а то й більше.

Як виростуть тарифи на комуналку після закінчення опалювального сезону: стали відомі реальні ціни

Зокрема, тарифи на комуналку можуть змінитися таким чином:

тариф на газ має бути 10-12 грн/кубометр. Наразі переважна більшість українців платить за газ за пільговим тарифом Нафтогазу – 7,96 грн/кубометр; тариф на електроенергію має бути, принаймні, удвічі вищим за нинішній. Тобто, якщо врахувати, що сьогодні вартість одного кіловата електроенергії становить 2,64 грн, то новий тариф буде понад 5 грн; тарифи на холодну воду мають бути у півтора рази вищими за нинішні; тарифи на опалення та гарячу воду мають зрости на 70-80%.

"Такі ціни - це приблизно. Тому що вартість давно не піднімалася", - каже експерт.

Не підвищувати тарифи не вдасться. Наразі всі тарифи для побутового сектору встановлюються та змінюються у ручному режимі. Проте наші міжнародні партнери, які дають нам гроші, зокрема МВФ та США, вимагають, щоб Україна перейшла до ринкового ціноутворення у сфері комунальних послуг.