В Україні з 1 березня скорочено кількість переселенців, які матимуть право на державну допомогу. Виплати залишать лише для тих ВПО, які отримали цей статус нещодавно, а також для незахищених категорій громадян. Решта переселенців муситиме подбати про свій добробут самостійно.
Як інформує "Today.ua,", про це, зокрема, повідомила міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
"Найвразливіші мають продовжити отримувати виплати, а ті, хто уже, до прикладу, адаптувалися, чи отримали житло, чи мають роботу високооплачувану… підходи мають бути більш справедливі", — каже чиновниця.
За словами Ірини Верещук, в Україні нині мають статус ВПО 4,9 млн громадян. Причому понад половину з них (2,5 млн) отримують щомісячну державну допомогу. Її розмір невеликий, та все ж у масштабах держави це велетенські видатки. Так, за 2023 рік на виплату допомоги переселенцям з бюджету було витрачено 72 млрд грн.
Цьогоріч, завдяки скороченню кількості отримувачів допомоги, сума видатків має скоротитися на 15 млрд.
Звісно, що це непопулярний захід. Тим більше, що на початку війни виплату допомоги обіцяли всім переселенцям до завершення дії воєнного стану. Але тоді ніхто не сподівався, що війна триватиме так довго. Крім того, на українську владу тиснуть західні партнери, які фактично фінансують половину усіх видатків нашого бюджету. Вона наполягають на скороченні видатків і збільшенні доходів державної казни. Особливо тиснуть кредитори, адже вони мають бути певні, що Україна згодом зможе повернути всі свої борги.
З 1 березня втратили право на державну допомогу так категорії ВПО: пенсіонери, які отримують щомісячну пенсію понад 9444 гривні; переселенці, середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї яких перевищує 9444 гривні; сім'ї, які мають власне житло або автомобіль, іноземну валюту, великий депозит у банку (понад 100 тис. гривень) на неокупованій території та не в зоні бойових дій.
Крім того, деяким категоріям переселенців, щоб отримати державну допомогу, доведеться заново подавати заявку на її отримання після 1 березня. На це мають право такі категорії:
діти, які прибули в нову громаду без супроводу законного представника;
вагітні жінки після 30-го тижня вагітності;
люди, які втратили працездатність та не мають права на пенсію чи соцдопомогу, якщо сукупний дохід на одну особу в такій сім’ї не перевищує 9 444 грн;
працездатні люди, які не працюють і доглядають за дитиною до 14 років;
родини, де виховується троє і більше дітей до 18 років, якщо всі діти живуть в сім’ї, а родина проживає на території, де ведуться чи можливі бойові дії;
родини з умовно безпечних регіонів України, якщо в їхніх населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитсадка, а навчання в школі відбувається онлайн або в змішаному форматі.
Якщо за їхньою заявою буде позитивне рішення, то їм призначать виплати ще на півроку. При цьому розмір виплат цьогоріч підвищувати не планують. Державна допомога для ВПО становитиме: для дорослих – 2000 грн, для інвалідів і дітей – 3000 грн.