В Україні виникла аномальна ситуація на ринку праці – спостерігається гострий дефіцит працівників. За таких умов роботодавці були змушені підвищити заробітні плати персоналу, а також надавати вигідніші пропозиції у вакансіях.
Як інформує " Today.ua", за даними Держстату за перший квартал 2024 року, середня заробітна плата українців становить 18,9 тисячі гривень. Це на 22,5% більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Зростання доходів суттєво випереджає темпи інфляції та швидкість відновлення вітчизняної економіки. У деяких галузях зарплати зросли на понад 40%.
Два роки тому показник середньої заробітної плати в Україні сягав 14,6 тис. грн. Таким чином, зарплати підвищили на 29,3%, а кумулятивна інфляція за вказаний період становила 31,6%. Насправді зараз з урахуванням подорожчання товарів та послуг громадяни, які отримують середню зарплату можуть купити менше, ніж до початку війни. Але все одно спрогнозувати таке стрімке зростання доходів населення було важко.
У Нацбанку України повідомили, що покращення добробуту нації. Реальні доходи громадян помітно збільшуються, підживлені падінням безробіття та зростанням заробітних плат. Люди отримують вищий дохід, що стимулює попит на кредитування та сприяє покращенню споживчих настроїв.
Після початку повномасштабної війни, у другому кварталі 2022 року, середня зарплата в Україні обвалилася. Проте вже у наступному кварталі ситуація покращилася.
Якщо динаміка 2023 року повториться, то вже у 2024-му середня зарплата в країні становитиме 23 тис. грн. Основна причина підвищення – це дефіцит на ринку праці, що підтверджується статистикою заробітних плат за галузями.
Найбільш значно зарплати зростають у галузях, що гостро відчувають нестачу персоналу: це будівництво, сфера обслуговування та водний транспорт.
Максимально – на 44,1% - зарплати підвищили у сфері готельно-ресторанного бізнесу, HoReCa. За даними порталу з пошуку роботи work.ua, у першому кварталі 2024 року у цій сфері за тиждень відкривали близько 4800 вакансій, а також розміщували приблизну таку ж кількість резюме.
Співвідношення 1 до 1 означало, що роботодавцям складно підбирати персонал. Деякі пропозиції розраховано на кілька працівників. Компанії конкурують між собою за рахунок зростання зарплат.