Попри війну, українці продовжують отримувати пенсії та інші соцвиплати. Але деякі наші громадяни отримують мінімальну пенсію, тому змушені шукати підробіток. Директорка Вінницького обласного центру зайнятості Галина Скоковська розповіла, де пенсіонери можуть знати роботу.
Чи можуть пенсіонери звертатися в центр зайнятість
Як інформує "ДТ", Скоковська пояснила, що статус безробітного не надається особі, якій вже призначено пенсію (за віком, на пільгових умовах або за вислугу років). Винятком є особи, які отримують пенсію за інвалідністю і не досягли пенсійного віку. Але якщо пенсіонер звертається до служби зайнятості з метою пошуку роботи, його обліковують як особу, яка шукає роботу, і надають послуги з підбору варіантів працевлаштування.
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ Трудові відносини: чи можуть звільнити з роботи працівника передпенсійного віку у зв’язку із скороченням штату
«Варіанти підходящої роботи залежать насамперед від набутого особою в період трудової діяльності досвіду, вмінь та навичок. Тому кожен варіант працевлаштування розглядається виходячи саме з цих умов. Винятком можуть бути варіанти некваліфікованої роботи. Але в цьому разі треба зважати вже на індивідуальні можливості людини до виконання певних видів робіт, враховувати стан здоров’я тощо», – сказала вона.
За її словами, пенсіонерам, які хочуть працевлаштуватися, краще звернутися безпосередньо до найближчого центру зайнятості. Там фахівці нададуть допомогу в пошуку варіантів роботи.
Де пенсіонери можуть шукати роботу
Якщо пенсіонер може користуватися інтернетом, то він може пошукати роботу за допомогою спеціального сервісу – Єдиного порталу вакансій Державної служби зайнятості.
"На ньому можна знайти інформацію про роботу з відповідною заробітною платою, в певній галузі та у визначеному регіоні", – сказала Скоковська.
Вона додала, що для пошуку роботи пенсіонери можуть скористатися і Telegram-каналом Державної служби зайнятості "Робота зараз: Державна служба зайнятості".
Також можна шукати роботу на популярних сайтах Work.ua, Robota.ua та jobs.ua.
Також пенсіонерам можуть запропонувати некваліфіковану роботу. Найчастіше пенсіонерів запрошують на посади охоронника, консьєржа або вахтера, няні. Можна також працевлаштуватися водієм, касиркою і навіть піти в оператори кол-центрів. Важливо зважати на свої сили і враховувати стан здоров’я.
Пенсіонерам також можуть пропонувати посаду вахтера або консьєржа. Оплата коливається від 300 до 500 гривень за зміну. Зазвичай це неповна зайнятість за різними графіками. Серед основних вимог до кандидатів на такі вакансії – відповідальність, відсутність алкогольної та наркотичної залежності, а також судимостей. Роботодавці також шукають людей з охайним зовнішнім виглядом.
На роботу сторожа пенсіонерів також готові брати. Середня зарплата складає близько 13 тисяч на місяць, хоча стартує від 7 тисяч.
Також деякі сім'ї розглядають осіб пенсійного віку як няню для своїх дітей. Такі вакансії з високою оплатою та вимогами: досвід, рекомендації, педагогічна освіта, знання іноземних мов тощо.
Іноді батьки готові платити пенсіонерці, яка забере дитину зі школи та відведе на заняття з музики, танців або малювання. У літній період особливо часто є запит на няню для дітей молодшого шкільного віку, які на канікулах змушені залишатися вдома самі.
Така робота не буде високооплачуваною, проте 100-200 гривень за кілька годин на день також може стати підтримкою для пенсіонерів. Запити з пошуку таких помічниць часто трапляються в соцмережах.