Народні депутати пропонують цікаві правки до мобілізаційного закону. Підприємці, що сплачують суму податку в понад 5 мінімальних зарплат (сьогодні мінімалка становить 8 тис. грн), можуть, як планується, отримати відстрочку для працівників.
Законопроєкт №11388 вже направлено на розгляд Комітету ВР.
Процедура бронювання військовозобов’язаних в Україні, як йдеться у пояснювальній записці, потребує значного удосконалення під час дії воєнного стану на території держави.
Депутати все ж пропонують дозволити бронювання працівників за певних умов, зокрема:
- якщо підприємство, організація чи установа сплачує Єдиний соціальний внесок у еквіваленті понад п’ять мінімальних заробітних плат;
- підприємство має штатну чисельність співробітників від 10 осіб – до 50% кількості призовників, військовозобов’язаних та резервістів (стосується й тих, хто працює за трудовими договорами).
Чи можуть зменшити відсоток заброньованих працівників
Три варіанти економічного бронювання розглядає Верховна Рада. Планується, що це стабілізує роботу реального сектору економіки. Ініціативою запропоновано бронювання, якщо:
- роботодавцем сплачено підвищеного військового збору у 20 400 грн на місяць;
- працівники отримують середньомісячну зарплату не менше ніж 12 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (36 366 грн);
- враховується критерій зарплати у понад 36 тисяч гривень, так і підвищеного військового збору, які можуть сплачувати ФОПи у розмірі 20 400 грн на місяць за працівника.