Сейсмолог розповів про небезпеку з Румунії та як маємо до цього підготуватися.
Українців налякали новою загрозою – можливістю виникнення потужного землетрусу у 7-7,5 бала, який може статися найближчими роками в сейсмоактивній зоні Вранча (Румунія). Вся Україна опиниться у зоні дії цього землетрусу.
Про таку небезпеку попереджають науковці.
До чого варто готуватися і що саме нам загрожує, ТСН.ua розпитав сейсмолога Олександра Кендзеру, директора Інституту геофізики ім. С. І. Субботіна НАН України.
Чи є небезпека виникнення землетрусу?
Вчений підтверджує, що землетрус з магнітудою у 7-7,5 може статися, але лише завдяки підземній активності у зоні Вранча у Румунії.
"У цій зоні виникають глибокофокусні землетруси на глибинах від 140 до180 кілометрів. Там розряджається величезна кількість енергії, яка у вигляді землетрусу розповсюджується практично на всю територію України. Тому, дійсно, певна небезпека є. Адже чим довше накопичується енергія, тим потужнішим може бути землетрус", – розповідає ТСН.ua Олександр Кендзера, директор Інституту геофізики ім. С. І. Субботіна НАН України.
Науковець наголошує, що у балах ефект землетрусу вимірюється на поверхні землі, а його магнітуда – пропорційна кількість енергії, яка виділяється безпосередньо у вогнищі землетрусу.
Сейсмолог додає, що такий потужний землетрус теоретично може статися, але небезпека від нього існує лише на південному заході Одеської області.
"Це прикордонне місто Рені, там можуть відчуватися землетруси, вогнище яких знаходиться на великих глибинах на території Румунії. Оскільки це недалеко від українсько-румунського кордону, то люди можуть відчувати його досить суттєво. Дещо менші за силою поштовхи можуть бути біля кордону на півдні та заході України", – зазначає Олександр Кендзера.
Де більш безпечніше?
Науковець розповідає, що всі інші землетруси, вогнища, яких розташовані на території нашої країни, не мають такої великої потужності.
"Вони не загрожують Україні, а також для розташованих у нас об’єктів: мостів, естакад, атомних електростанцій та інших важливих споруд. Тобто, окрім землетрусів у зоні Вранча та землетрусів, які відбуваються у Чорному морі і на території Криму, всі інші не являють собою небезпеки для людей та споруд", – пояснює вчений.
Сейсмолог підкреслює, що заява вчених була лише попередженням про можливість виникнення потужного землетрусу в Україні, який теоретично може статися саме у зоні Вранча.
"У минулому столітті потужні землетруси у зоні Вранча відбувалися регулярно, через 15-30 місяців. Зараз сталося так, що досить сильних землетрусів у зоні Вранча давно не спостерігається. Тому, очевидно, що є можливість говорити про ймовірність землетрусу такої інтенсивності з магнітудою 7-7,5. Але вони небезпеки для наших важливих інфраструктурних об’єктів не становлять", – заспокоює сейсмолог.
Чи можна спрогнозувати землетрус?
За словами експерта, теоретично, якщо землетрусу давно не було, то він може статися. Саме це хотіли вчені донести до українців, бо спрогнозувати таке явище природи надто складно.
"Спрогнозувати землетрус одночасно у часі та по силі – нереально. Простий приклад: землетрус може реалізуватися у вигляді однієї події, коли виділяється вся енергія, яка накопичилася у земній корі, а може проявитися у вигляді сотні дрібних землетрусів", – пояснює сейсмолог.
Та додає, що кожен з цієї сотні землетрусів може бути абсолютно безпечним.