На сусідній з Тернопільщиною Львівщині захворюваність на цю недугу різко зросла аж у двадцять разів.
Як інформує "Високий Замок", кашлюк — надзвичайно заразне інфекційне захворювання, яке вражає дихальні шляхи та легені. Характеризується нападами виснажливого кашлю, які можуть тривати 2−3 місяці і більше.
Це особливо небезпечно для немовлят і маленьких дітей, адже кашлюк може призвести до важких ускладнень або навіть до смерті. Хвороба легко передається повітряно-крапельним шляхом під час кашлю або чхання. Особливо небезпечною є інфекція для немовлят та малюків зі слабкою імунною системою.
За 7 місяців цього року лише у Львівській області зареєстровано 547 випадків захворювання на кашлюк проти 28-ми за аналогічний період 2023 року. Зростання майже у 20 разів! Випадки є в усіх районах Львівщини.
Загалом, в Україні за 6 місяців 2024-го зареєстрували 4 863 випадки кашлюку, що у 30 разів більше, ніж за аналогічний торішній період (161 випадок).
Керівниця клініки захворювання та реабілітації дітей раннього віку, педіатр Комунального закладу "Львівська обласна дитяча клінічна лікарня ОХМАТДИТ" Роксоляна Дуб розповіла, що таке кашлюк і як йому запобігти.
— Отож, що таке кашлюк і чим небезпечна ця недуга?
— Це вкрай заразне захворювання дихальних шляхів, викликане бактерією. Кашлюк легко поширюється від людини до людини, головним чином повітряно-крапельним шляхом під час кашлю чи чхання. Багато дітей, які заразилися кашлюком, страждають від його нападів протягом 4−8 тижнів. Найбільш небезпечне це захворювання для немовлят. Кашлюк є серйозним захворюванням, яке може викликати ускладнення у дітей та дорослих. Особливо небезпечною є інфекція для немовлят та малюків зі слабкою імунною системою.
— Які симптоми кашлюку?
— Через 3−14 днів після інфікування з’являються симптоми, схожі на ознаки ГРВІ: нежить, сльозоточивість, біль у горлі, сухий кашель і невелике підвищення температури. У цей період хворий є дуже заразним.
Орієнтовно через тиждень кашель стає інтенсивнішим, з’являються напади спазматичного кашлю з характерним свистом, які можуть супроводжуватися блюванням, почервонінням або синюшністю шкіри та відходженням в’язкого слизу. Напруження під час кашлю може спричинити незначні крововиливи під шкірою або в очах. У маленьких дітей може тимчасово посиніти шкіра через труднощі з диханням.
— Для кого особливо небезпечний кашлюк?
— Немовлята й маленькі діти найбільш вразливі до розвитку ускладнень від кашлюку, таких, як пневмонія, судоми, апное (зупинка дихання), енцефалопатія (ураження головного мозку) і навіть смерть.
Старші діти переносять кашлюк легше, проте захворювання залишається виснажливим.
— Як відбувається лікування кашлюку?
— Лікування спрямоване на запобігання поширенню інфекції. Діти першого року життя, особливо невакциновані, завжди лікуються в стаціонарі. Важливо пити достатньо води, харчуватися збалансовано невеликими порціями. Також слід ізолювати хворого, щоб уникнути передачі хвороби.
— Медики неодноразово наголошували, що єдиний надійний захист від кашлюку — вакцинація. Який вона створює ефект?
— Вакцинація вагітних та усієї сім'ї проти кашлюку допомагає створити ефект "кокона" — це коли багато людей у спільноті вакциновані проти хвороби, що зменшує поширення інфекції серед незахищених осіб, зокрема немовлят та маленьких дітей.
— Коли можна вакцинуватись вагітним і скільки щеплень необхідно дітям?
— Щоб захистити новонароджену дитину в перші тижні життя, всім вагітним жінкам рекомендується вакцинуватися проти кашлюку, дифтерії та правця, незалежно від того, чи були вони щеплені у дитинстві. Вакцинуватись можна з 22-го тижня вагітності.
А дітей, відповідно до національного календаря щеплень, для профілактики кашлюку необхідно вакцинувати у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). Вакцини формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти кашлюку, дифтерії та правця.