За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, за останній місяць в Україні зареєстровано 41 лабораторно підтверджений випадок захворювання на гарячку Західного Нілу, троє пацієнтів померли.
Як інформує "Експрес", недугу діагностували в столиці, Київській області й на Полтавщині. Лікарі кажуть: жоден інфікований не виїжджав за межі країни.
Найчастіше хворобу, летальність якої становить до 14%, фіксують у країнах Африки, Азії, Середземномор’я. То як вона потрапила до нас?
"Основні переносники збудника гарячки Західного Нілу — птахи (переважно перелітні), які у крові мають високі концентрації вірусу", — пояснює лікар-інфекціоніст, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій. — "А передається ця хвороба через укуси комарів. До 80% інфікованих переносять недугу безсимптомно, але у 20% таки з’являються клінічні прояви".
— Які?
"Інкубаційний період гарячки Західного Нілу становить від двох до 18 днів, це залежить від опірності організму. А початок вірусного захворювання — гострий. Підвищується температура тіла, з’являється біль голови, млявість, біль у суглобах і м’язах. А ще може бути нудота, блювання", — додає Ольга Кобевко, лікарка-інфекціоністка ОКНП “Чернівецька обласна клінічна лікарня”. — "Оскільки перші симптоми дуже нагадують застуду, здебільшого хворі не звертаються одразу до лікарів. Тоді як небезпека в тому, що вірус може дістатись головного мозку й спровокувати розвиток менінгіту чи енцефаліту та призвести до незворотних наслідків. Йдеться, зокрема, про набряк головного мозку, крововилив, кому".
Ф. Лапій:
"Додам, що в хворих може з’явитись і висип на тілі, схожий на кір чи вітрянку. А якщо загалом, то жителі африканських країн стійкіші до вірусу Західного Нілу, який там циркулює давно. Тоді як українці можуть важче переносити хворобу. У групі ризику — люди старшого віку.(До речі, наразі проти гарячки Західного Нілу не існує ні специфічного лікування, ні вакцини. Лікування симптоматичне)".
— Чи може екзотичний вірус призвести до нової епідемії в Україні?
Ф. Лапій:
"Ні, оскільки він не передається від людини до людини. До того ж збудник переноситься комарами, які при зниженні температури повітря стають неактивними.
Щоб уникнути інфікування гарячкою Західного Нілу, передусім варто берегтися від комариних укусів: носити захисний одяг, використовувати сітки на вікнах, фумігатори та репеленти, особливо під час перебування на природі".