Страшна хвороба продовжує вражати українців, провокуючи в них небувалі симптоми й фатальні наслідки.
Як інформує "1000com.ua", у Черкаській області поширюється екзотична хвороба – гарячка Західного Нілу. На цей час відомо про шість випадків, два з них летальні.
Ця хвороба прийшла у Європу зі зміною клімату. В Україні вже зафіксували 50 випадків гарячки. Найбільше в Києві, а також у Київській, Полтавській і Черкаській областях.
Як інформує "Суспільне", хворобу переносять комарі, які контактували із зараженими дикими птахами, розповіла заступниця генерального директора з дослідження біологічних факторів обласного центру контролю та профілактики хвороб Ольга Мізінова
Черкащанка Віра Мішина прийшла до сімейного лікаря, аби перевірити загальний стан здоров’я. За ним слідкує нині пильно, оскільки чула про нове захворювання — гарячку Західного Нілу.
"Я з дачі приїхала і мені чоловік каже: "ні до чого не торкайся, ти ж знаєш це захворювання, це якась гарячка". Бережемося, миємо руки, підвищуємо, як сказати, гігієну. Боїмося захворіти, а що ж зробиш".
Від початку осені, за словами сімейної лікарки Юлії Некоз, все частіше на огляд приходять пацієнти зі скаргами на симптоми гострих респіраторних інфекцій — лихоманку, головний біль, нежить.
"Якщо говорити про гарячку Західного Нілу, то пацієнтів можуть турбувати різке підвищення температури тіла, може бути головний біль, збільшення лімфатичних вузлів, у поодиноких випадках можуть бути висипи на тілі, діарея. Якщо ми запідозрюємо, що це не звичайне респіраторне захворювання, ми рекомендуємо пацієнта скерувати або до інфекціоніста, або в інфекційну лікарню для спростування, або підтвердження діагнозу".
Вже в інфекційній лікарні пацієнту поставлять остаточний діагноз. У 80 відсотках захворювання проходить безсимптомно, та у менше ніж одного відсотка можуть бути ускладнення, розповіла медична директорка міської інфекційної лікарні Юлія Спаська:
"Ураження центральної нервової системи, коли вірус проникає в центр головного мозку, викликає запалення речовини головного мозку — це називається енцефаліт, це загрозлива для життя ситуація. Коли вірус проникає в оболонки спинного головного мозку — це називається менінгіт".
У вересні вперше лікарі інфекційної лікарні мали досвід лікування пацієнта з гарячкою Західного Нілу, розповіла Юлія Спаська:
"Пацієнт потрапив до нас за направленням лікарів екстреної медичної допомоги з діагнозом "менінгіт під запитанням", у нього дійсно були ознаки інфекції центральної нервової системи і діагноз "менінгіт" не викликав сумнівів. Його комарі кусали і кусали не один раз. На час огляду на тілі вже не було укусів комах. Ми вже знали, що є підтверджений випадок в однієї людини в області ми проконсультувались з центром контролю та профілактики захворювань, щодо можливості лабораторного обстеження".
Одразу як в області лабораторно підтвердили випадок захворювання — скликали засідання профільної комісії, повідомила заступниця генерального директора Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Видра.
"Були запропоновані відповідні заходи, направлені на недопущення розвитку факторів передачі: обкошування трав, знищення комарів і місць виплоду комарів. Ці заходи повинні вживати органи місцевого самоврядування, особливо ті, які мають водойми".
Для запобігання подальших захворювань у населених пунктах, де були зафіксовані такі випадки, у лабораторії фахівці провели ентомологічне дослідження комах, розповіла заступниця генерального директора з дослідження біологічних факторів Ольга Мізінова.
"У кожний із цих населених пунктів виїжджала наша лабораторія, проводили дослідження чи є дійсно певні види комарів, які можуть переносити це захворювання. Виявили там два види комарів: кулекс і одекс, вони є в нашій області, відмічаються, вони можуть бути, але для того, щоб захворювання виникло повинно бути джерело, саме заражена перелітна птиця".
Нині ж комарі переходять у фазу сну, додала Ольга Мізінова. Тому захворювання не поширюють.
Що відомо про гарячку Західного Нілу
"Геморагічна гарячка Західного Нілу — це небезпечна вірусна хвороба, що передається через укуси комарів. У тяжких випадках супроводжується гарячкою, запаленням мозкових оболонок і речовини головного мозку, лімфаденопатією, ураженням слизових оболонок, екзантемою. Має літньо-осінню сезонність, частіше нею хворіють сільські жителі, а також любителі полювання, звідки ще одна назва – «качина лихоманка»".
За словами Ольги Мізінової, головним джерелом та резервуаром гарячки Західного Нілу в природі є 17 видів переважно перелітних птахів, які у крові мають високі концентрації вірусу, а він циркулює в них до двох тижнів. Резервуаром також можуть бути деякі дрібні ссавці, гризуни, кажани, проте концентрація вірусу в них значно менша і зберігається він нетривало.
Переносники захворювання — численні види комарів, які інфікуються під час харчування кров’ю інфікованих птахів. Під час укусів комарів вірус може потрапляти в організм людей і тварин, де він здатний розмножуватися і призводити до хвороби.
Украй рідко можливе контактне зараження кров’ю тварин. Інфікована людина не заразна. Дуже незначна частка випадків інфікування людей відбувається при трансплантації органів, переливанні препаратів крові, грудному вигодовуванні, від матері до дитини.
Симптоми гарячки Західного Нілу
У більшості людей інфекція протікає безсимптомно, проте у 20% хворих розвивається грипоподібне захворювання, що характеризується різким підвищенням температури, головним болем, болем у горлі, м’язах, суглобах і спині, слабкістю, нудотою і діареєю. Можуть бути також висипання на тілі, збільшення печінки та селезінки, ураження нервової системи — менінгіт, енцефаліт, ознаки ураження головного мозку.
Профілактика гарячки Західного Нілу
Щоб уберегтися від вірусного захворювання, в ендемічних регіонах проводять комплексні заходи, спрямовані на зниження чисельності комарів (осушення боліт тощо).
Для індивідуальної профілактики застосовують захисний одяг, сітки на вікнах, репеленти. Специфічного лікування хвороби не існує. Вакцина для запобігання захворюванню людей не розроблена.